Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alimenty otrzymasz. Ale tylko do dnia ślubu

red
freeimages.com
- Chcę pobrać się ze swoim chłopakiem. Czy stracę pieniądze wypłacane mi z funduszu alimentacyjnego? - pyta grudziądzanka

Po rozwodzie rodziców zasądzone alimenty to często podstawowe źródło utrzymania młodych, jeszcze uczących się ludzi. Jeśli rodzic, nie jest w stanie lub uchyla się od ich płacenia, środki wypłacane są z tak zwanego funduszu alimentacyjnego. Nie mogą być wyższe niż 500 zł miesięcznie.

Świadczenia przysługują do 18 lub 25 roku życia

- W moim przypadku jest to kwota 400 zł - pisze na naszą redakcyjną skrzynkę mailową Agata, 21-latka z Grudziądza. - Oprócz stypendium naukowego i socjalnego, to moje główne źródło utrzymania.

Alimenty z funduszu otrzymują osoby do ukończenia 18 roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki np. w szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia.

- Obecnie studiuję i mieszkam ze swoim chłopakiem. On także jest studentem i utrzymuje się z kredytu oraz stypendium - dodaje grudziądzanka. - Chcemy wziąć ślub jeszcze w trakcie studiów, ale zastanawiamy się, czy w takim przypadku nie utracę prawa do otrzymywania alimentów?

O odpowiedź na pytanie kobiety poprosiliśmy urzędników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Takie sprawy zawsze są rozpatrywane indywidualnie - zastrzega Włodzimierz Zieliński, dyrektor ośrodka pomocy.

Jednak w tym konkretnym przypadku pracownicy „opieki” nie mają wątpliwości.

- Jeśli przedstawiona sytuacja dotyczy pełnoletniej osoby, która pobiera świadczenia z funduszu alimentacyjnego sama na siebie, to w takim wypadku, zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona zawarła związek małżeński - odpowiada Monika Łagoda, zastępca ds. świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Jednocześnie, zastępczyni dyrektora przypomina, że - zgodnie z przepisami tej samej ustawy - osoba uprawniona do świadczeń z funduszu alimentacyjnego zobowiązana jest do niezwłocznego poinformowania organu wypłacającego świadczenia o każdym przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczeń. Czyli musi powiadomić „opiekę” o zawarciu małżeństwa.

A jeśli ślub ponownie wezmą rodzice?

A czy alimenty ustaną jeżeli w ponowny związek małżeński wstąpią rodzice kobiety?

Również nie. Bo to ona sama jest już świadczeniobiorcą, a nie jej opiekunowie. Podobnie jest w przypadku osób nieletnich pozostających jeszcze pod opieką swoich rozwiedzionych rodziców.

- Jeżeli osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest osoba małoletnia, a w jej imieniu świadczenia pobiera rodzic jako przedstawiciel ustawowy, stan cywilny rodzica nie ma wpływu na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz dziecka - dodaje Monika Łagoda. - Jednocześnie jednak dochody małżonka rodzica, o ile nie jest dłużnikiem alimentacyjnym wobec uprawnionego dziecka, są wliczane do dochodów rodziny dla potrzeb ustalenia spełnienia kryterium dochodowego.

Jak na koniec podkreślają urzędnicy, wiążące rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie za każdym razem wymaga wydania decyzji administracyjnej poprzedzonej przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego. a

Imię kobiety występującej w tekście, zostało na jej prośbę zmienione

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto