- Pamiętajmy, że Miłosierdzie Boże jest nieskończone - mówi ks. Zbigniew Wawrzyniak

(© Łukasz Ernestowicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozmowa z ks. Zbigniewem Wawrzyniakiem, proboszczem kościoła "Młodzieżowego" w Grudziądzu.

- Czy pamięta ksiądz osobę, która po bardzo długiej przerwie przystąpiła do spowiedzi? Ile to było lat?- Nie muszę daleko sięgać pamięcią. Wczoraj przyszła do mnie osoba, która nie spowiadała się od 10 lat.
- Trudno po takim czasie klęknąć w konfesjonale?- Na pewno. W człowieku wytwarza się często bariera psychologiczna. Jest obawa i świadomość tego, że przez długi czas rezygnowało się z miłości Boga.
- Obawa przed tym, że grzechy nie zostaną nam przebaczone?- My, ludzie, miłosierdzie Boże niestety mierzymy ludzkimi kategoriami. A jest ono przecież nieskończone. Bóg przebacza każdy, nawet największy grzech. Przeszkodą w rozgrzeszeniu może być jedynie świadome trwanie w grzechu. Ale to wybór człowieka.
Sprawdź, gdzie możesz się wyspowiadać przed świętami w Grudziądzu- Co nam może dać sakrament spowiedzi?- Wiąże się z nim nie tylko przebaczenie naszych złych uczynków. Za tym sakramentem idzie także realna pomoc Jezusa, który pomaga nam w drodze przez życie. Zsyła potrzebne łaski.
- Chyba nie ma na to dowodów, które przekonałyby wątpiących?- Płynącą pomoc przez spowiedź potwierdzają historie świętych. Ich życie. Potwierdził to także Jan Paweł II, który spowiadał się nawet dwa razy w tygodniu.
- Czy grudziądzanie tłumnie spowiadają się przed Wielkanocą?- Tak. Wiernych przychodzi więcej niż przed świętami Bożego Narodzenia. Pewnie wynika to z przykazania kościelnego, które nakazuje przynajmniej raz w roku, właśnie w okresie wielkanocnym, przystępować do sakramentu komunii świętej.
- Warto częściej wyznawać grzechy niż tylko od święta?- Nigdy nie wiemy co nas spotka jutro. A dobrze jest być w każdej chwili gotowym na spotkanie z Panem Bogiem.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!