Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idelany plan średniowiecznego Grudziądza

Marek Szajerka
Zbliżają się kolejne obchody nadania prawa chełmińskiego dla Grudziądza, wg tradycji 18.06.1291 r. Jesienią natomiast grudziądzki muzeum przygotowuje sesję naukową inaugurująca obchody 725-lecia nadania tego prawa.

W cieniu, nawet w zapomnieniu będą wydarzenia sprzed 1291 r. W 2 poł. XVII w. grudziądzanie legitymowali się też przywilejem lokacyjnym z 1240 r.

Większość badaczy nie zwraca uwagi na fundamentalne braki w treści dokumentu lokacyjnego Grudziądza:
1. Nie ma informacji o zasadźcy, czyli osobie, która organizował napływ kolonistów do nowo tworzonego miasta. W nagrodę otrzymywała ta osoba liczne ulgi i przywileje od pana feudalnego, które przechodziły w jej rodzinie na pokolenia.
2. Nie ma w dokumencie lokacyjnym informacji o uposażeniu kościoła parafialnego.
3. Dokument mówi wyraźnie o mieście zastanym.
4. Plan pokazuje m.in. nieprzypadkowe moim zdaniem położenie muru szyi bramnej Bramy wodnej na południu i szyi bramnej na północy, wiodącej od Bramy Zamkowej z gdaniskiem. Obojętnie na którym, w miarę dokładnie zrobionym planie miasta, prześwity Bramy Wodnej (pełny łuk od strony wewnętrznej) i Bramy Zamkowej z gdaniskiem tworzą boki prostokąta

Porażką dla badaczy jest też, jak na średniowieczne możliwości pomiarowe, idealny plan Grudziądza, łącznie z Zamkiem Wysokim. Tu nie ma chaosu i przypadkowości. W 1930 r. profesor Politechniki Warszawskiej Oskar Sosnowski przyjął plan Grudziądza jako pierwowzór planu Starej Warszawy.

Jak był i jest to w zasadzie idealny plan, można się przekonać, czytając plan Grudziądza z Zamkiem Wysokim, narysowany przez Hansa Jacobiego. Plany H. Jacobiego, odnośnie Zamku Wysokiego wielokrotnie krytykowałem, ale w przypadku obiegu murów obronnych odwzorował on stan faktyczny, istniejący jeszcze w XIX w.

Odtwarzając pierwotną myśl urbanistyczną autora budowy Grudziądza, widać, że był to projekt jednorazowy, łącznie z Zamkiem Wysokim.
Moim zdaniem, ten projekt jest powieleniem projektu budowy klasztorów cysterskich. Proszę o zapoznanie się w Internecie z hasłem w wyszukiwarce: plan klasztoru cysterskiego i porównać go z planem Grudziądza.

W tym komunikacie posłużyłem się planem z publikacji Ryszarda B. Kucharczyka, Zamek Grudziądzu. Część druga, Grudziądz 2012, s.17: fot. 14. Zamek Zakonu i średniowiecznego miasta, mapa całego Grudziądza 2.

Na tym planie pociągnąłem linie, które dostarczają uwypuklają dodatkowe informacje, przypuszczalnie dla wielu zaskakujące.

- plan H. Jacobiego bez moich oznaczeń,
-plan pokazujący, że można idealnie przesunąć nawę kościoła pojezuickiego w miejsce prezbiterium kościoła św. Mikołaja
- plan pokazujący, że można przesunąć pole, na którym jest skrzydło południowe Zamku Wysokiego w miejsce pola zajmowanego przez skrzydło południowe ratusza i kościół pojezuicki,

Plan wg Hansa Jacobiego publikuję dzięki uprzejmości Pana Ryszarda B. Kucharczyka, posiadającego licencję na ich publikację na terenie Polski. Za udostępnienie planu Wydawcy książki Zamek w Grudziądzu serdecznie dziękuję. Marek Szajerka

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto