Na basenie na Rządzu rywalizowali amatorzy pływania i młodzież

Łukasz Ernestowicz
Trzydziestu amatorów pływania wystartowało w Otwartych Mistrzostwach Grudziądza na pływalni na Rządzu. 150 pływaków stanęło do boju w XIII Grudziądzkim Pucharze Orki.

W pierwszych zawodach rywalizowano na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym w czterech kategoriach wiekowych.
Indywidualnie na najwyższym stopniu podium trzykrotnie stawali: Michał Niewiadomski, Patrycja Domańska, Celina Zbrzeźna i Katarzyna Dziewońska. Dwukrotnie najlepsi byli Ewa Taraszewska i Damian Zbrzeźny. Ponadto wśród zwycięzców znaleźli się Mateusz Pałczyński, Mateusz Cybulski, Dawid Szyszka, Jerzy Mirecki, Wiesław Szymański, Marek Kowalski, Rafał Zbrzeźny i Grażyna Marciniak.
Zmagania pływaków zakończyły wyścigi sztafetowe na dystansie 4x50 metrów stylem dowolnym, które wygrała sztafeta w składzie Łukasz Reimus, Kamil Jurczak, Agnieszka Wajwer, Patrycja Domańska. Wyniki i zdjęcia dostępne są na stronie klubowej ORKI www.orka.org.pl.
Wyjątkowo udany przebieg miał XIII Grudziądzki Puchar Orki. Rozegrany po raz pierwszy w kwietniu ze względu na odbywające się Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu, zgromadził na starcie 150 pływaków w wieku 12-22 lata z 14 klubów województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i łódzkiego.
Młodzi sportowcy rywalizowali w zależności od wieku na dystansach 50 lub 100 metrowych czterema stylami pływackim. O końcowej kolejności decydowała suma czasów z czterech konkurencji.
Najlepszą szóstkę z każdej kategorii wiekowej nagrodzono statuetkami i dyplomami, a uczestników trzech pierwszych sztafet okazałymi medalami. Najlepszą zawodniczką zawodów uwzględniając jeden wynik przeliczony na punkty wielobojowe została Katarzyna Kotynia ze Startu Łódź uzyskując 702 punkty za czas 1.13.04 na dystansie 100 metrów stylem klasycznym, a zawodnikiem Tomasz Polewka z Ruchu Grudziądz, który na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym uzyskał bardzo wartościowy wynik 56,22 s co dało 723 punkty wielobojowe. Ten sam zawodnik uznany został najlepszym grudziądzkim zawodnikiem, a zawodniczą jego koleżanka klubowa Paulina Lewitzka-100 metrów stylem grzbietowym - 1.10.90.
W wyniku zaciętej rywalizacji poprawiono 8 rekordów w poszczególnych kategoriach wiekowych w tym jeden w kategorii Open, uzyskany przez niezwykle wszechstronną Annę Kozłowską,15-letnią pływaczkę z klubu Aqua Bydgoszcz. O pozostałe rekordy postarali się Dawid Pietrzak, Tomasz Niemczyk, Łukasz Grabowicz (wszyscy Aqua Bydgoszcz), Joanna Kamińska (Start Łódź), Mateusz Wieteska (AZS Łódź), Tomasz Polewka i Dawid Szyszka (Ruch Grudziądz).
Zawody rozegrane zostały w dwóch blokach przedzielonych przerwą na obiad i udział w konkurencjach strzeleckich, rozegranych na rozstawionej tymczasowo strzelnicy na sali gimnastycznej. Sędzią Głównym był Stanisław Szramski z Bydgoszczy a osobą odpowiedzialną za całość ze strony organizatorów Damian Zbrzeźny. Impreza dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta, a dzieki uprzejmości firmy La Rive i Zegarmistrza Krzysztofa Gerke wysiłek zawodników został dodatkowo uhonorowany upominkami.