Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisami, petycją i listem do ministra chcą ratować gimnazjum

Łukasz Ernestowicz
- Chodziłam do gimnazjum i miło wspominam ten okres - mówi Paulina Szymańska, uczennica, która podpisała protest
- Chodziłam do gimnazjum i miło wspominam ten okres - mówi Paulina Szymańska, uczennica, która podpisała protest Łukasz Ernestowicz
Nauczyciele, związkowcy, rodzice i młodzież sprzeciwiają się likwidacji szkół gimnazjalnych. W Grudziądzu na razie zebrano sto podpisów pod protestem. To jednak dopiero początek akcji.

W Grudziądzu rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją i listem protestacyjnym do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie planowanej likwidacji gimnazjów. W naszym mieście szeregi zwarły środowiska nauczycieli, rodziców uczniów i związków zawodowych.

Obawiają się przede wszystkim zwolnień

- Do tej pory udało nam się zebrać 100 podpisów, ale to dopiero początek - zaznacza Róża Lewandowska, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grudziądzu.

Dlaczego protestują? - Obawiamy się zwolnień z pracy - mówi anonimowo nauczycielka języka polskiego w jednym z gimnazjów. - Zatrudnienie zachowają prawdopodobnie nauczyciele pracujący na cały etat. Ale wielu z nas uczy na pół etatu w jednej szkole i na pół w innej. Ci najpewniej zostaną zwolnieni po likwidacji gimnazjów.

Jako jedna z pierwszych listę podpisała Paulina Szymańska, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

- Likwidacja gimnazjów niczego nie zmieni. Będzie to tylko kolejna reforma, których w ostatnich latach było wiele - mówi dziewczyna. - Chodziłam do gimnazjum i bardzo miło wspominam ten okres. Miałam to szczęście, że przez cały okres podstawówki i gimnazjum chodziłam do jednej klasy. Nie zmienił się też nasz wychowawca.

Reforma wprowadzi znowu chaos?

Podobnego zdania jak uczennica, jest Bogdan Grodowski, dyrektor Gimnazjum nr 6.

- Szkoda, że burzy się pomniki, które kiedyś zbudowano - mówi dyrektor Grodowski. - Osobiście dawne „ośmiolatki” nie przeszkadzały mi. Ale skoro już wprowadzono tę reformę i po wielu latach zaczął ten system funkcjonować, to po co go burzyć i budować coś od nowa?

- Utworzenie gimnazjów było złym działaniem - nie ma wątpliwości Róża Lewandowska. - Ale jeśli wyniki uczniów w tych szkołach z roku na rok są coraz lepsze, jeśli ten system działa, to po co go niszczyć?

Organizatorom akcji może być jednak trudno zebrać liczne poparcie przeciw likwidacji gimnazjów. Szkoły te jeszcze kilka lat temu były powszechnie krytykowane m.in. za agresję i większą anonimowość uczniów w ich murach w porównaniu do poprzednich „ośmiolatek”.


Zachęcamy do wyrażania opinii:
Czy jesteś za likwidacją gimnazjów w Polsce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto