Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Towarzystwo Upiększania Miasta. Na fundamencie Komitetu Odbudowy Klimka

Łukasz Ernestowicz
- Szkoda potencjału ludzi z komitetu - mówi Zofia Chlebowska. A Ryszard Kucharczyk przytakuje: - Mamy jeszcze sporo energii
- Szkoda potencjału ludzi z komitetu - mówi Zofia Chlebowska. A Ryszard Kucharczyk przytakuje: - Mamy jeszcze sporo energii
- Wieża stoi, cel osiągnięto. Czas rozwiązać Społeczny Komitet Odbudowy Klimka - mówi Ryszard Kucharczyk. A Zofia Chlebowska dodaje: - I na jego fundamentach powołać Towarzystwo Upiększania Miasta.

Po 12 latach zabiegania o odbudowę Klimka, promowania tej idei, zbiórek pieniędzy przeznaczonych na rozbiórkę kopca, społecznego kontrolowania prac na Górze Zamkowej - misja Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka została zakończona.

Teraz energię trzeba skierować na inne tory

- Cel udało się osiągnąć. Wieża została zbudowana. Aż łza się w oku kręci - mówi wyraźnie wzruszony Ryszard Kucharczyk, prezes stowarzyszenia i historyk z zamiłowania. - Ale były też momenty, że przestawaliśmy wierzyć w to, że nasz pomysł rekonstrukcji budowli zostanie kiedyś zrealizowany.
Społeczny komitet zainicjował prace budowlane na górze. Potem pałeczkę przejęło miasto. - Szkoda jednak jest potencjału ludzi, którzy działali w komitecie. Ich energię można skierować na inne tory. Dlatego skontaktowałam się z panem Ryszardem i podsunęłam myśl, aby na fundamentach jego stowarzyszenia zbudować nowe Towarzystwo Upiększania Miasta - mówi Zofia Chlebowska, znana w Grudziądzu działaczka społeczna.

Pomysł na reaktywację tego przedwojennego stowarzyszenia zaświtał w głowie grudziądzanki już w wakacje. Zebrała około 20 osób zainteresowanych inicjatywą.

- Odłożyłam ją jednak na czas wyborów. Nie chciałam tego mieszać z kampanią - dodaje Zofia Chlebowska. - Ustaliliśmy, że osoby z komitetu połączą się z nami i w ten sposób powstanie duża silna 40-osobowa grupa gotowa do działania.

Ruszają w styczniu

Pod koniec tego miesiąca członkowie zwołają walne zgromadzenie, rozwiążą Komitet Odbudowy Klimka, zawiązując w tym samym dniu nowe towarzystwo.
Spod ręki Zofii Chlebowskiej wyszedł już nowy statut Towarzystwa Upiększania Miasta, wzorowany na historycznym dokumencie sprzed pierwszej wojny światowej, ale dostosowany do współczesnych realiów.
Czym zająć się ma nowa grupa? Oczywiście upiększaniem Grudziądza! Dbałością o wygląd miasta: estetykę, zieleń, ale też jego wizerunek na zewnątrz: promocję wśród turystów.


Towarzystwo Upiększania Miasta
Zostało założone 10 maja 1862 roku, istniało jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Działało na rzecz poprawy wizerunku miasta. Jego członkowie w szczególności zabiegali o zagospodarowanie Góry Zamkowej. W 1865 roku zwróciło się do władz miasta i zainicjowało powstanie Parku Miejskiego. W 1907 roku z ich inicjatywy powstała promenada im. Królowej Ludwiki wzdłuż murów miejskich. W 1928 towarzystwo założyło Ogród Botaniczny.

Społeczny Komitet Odbudowy Klimka
Stowarzyszenie założono 25 kwietnia 2002 roku. Od początku swego istnienia nawiązywało do tradycji i działalności Towarzystwa Upiększania Miasta. Komitet zabiegał w ostatnich latach o odbudowę wieży oraz rekultywację Góry Zamkowej. Przez trzy lata dzierżawił tereny na górze. Doprowadził do rozbiórki kopca usypanego na Klimku i odsłonił jego pozostałości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto