Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy ze sztuczną szczęką? Na nową protezę seniorzy mogą czekać nawet kilka lat

red
poznan.naszemiasto.pl (źródło Głos Wielkopolski)
- Zdążę umrzeć, nim dostanę się do stomatologa - irytuje się senior. Na wizytę do niektórych specjalistów trzeba czekać do kilku lat. Ale na szczęście nie wszędzie. Wystarczy poszukać

Sztuczna szczęka na stoliczku w sypialni? Taki widok już nie dziwi. Sporo starszych osób jest wyposażonych w taki "gadżet". Proteza powinna być wymieniana u stomatologa co 5 lat. Refunduje ją Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Problem w tym, że kolejki w przychodniach do stomatologów są ogromne. Powinienem teraz wymienić swoją szczękę, ale nie mogę! - mówi pan Józef. - Poszedłem zarejestrować się do przychodni "Jedynka" na ul. Klasztornej. Usłyszałem w okienku, że wizyta możliwa jest za dwa lata.

Pański numer w kolejce to... 925

Następnie emeryt udał się do przychodni wojskowej. - Tam jeszcze "szybciej" by mnie przyjęli. Bo dopiero za trzy lata! - ironizuje 80-latek. - Miałbym numer... 925. Zastanawiam się, czy dożyję.

Podobna sytuacja panuje w zakładzie opieki zdrowotnej przy ul. Roty Grudziądzkiej. Tam też wizyta związana z wymianą szczęki możliwa jest dopiero za trzy lata.

- Co się dzieje?! To chyba jakaś paranoja! Czy Narodowy Fundusz Zdrowia obciął zupełnie pieniądze na stomatologię? - pyta zdenerwowany pan Józef.

Beata Szydło proponuje likwidację NFZ. TVN24/x-news

- Ogólne zabiegi stomatologiczne są u nas wykonywane na bieżąco - zapewnia Joanna Marcińska-Prytuła. - Ale jeśli chodzi o protezy to rzeczywiście może być problem. NFZ nie wyróżnia zwykłych usług stomatologicznych od protetycznych, a lekarze w pierwszej kolejności przyjmują pacjentów z pilnymi potrzebami: bólem czy próchnicą.

Prywatne gabinety też przyjmują bezpłatnie

Od kwietnia tego roku każda przychodnia i gabinet stomatologiczny ma obowiązek zgłaszania do Narodowego Funduszu Zdrowia, ilu pacjentów oczekuje na zabiegi związane z protezami.

- Dysponujemy danymi z Grudziądza i rzeczywiście kilka przychodni jest obleganych przez pacjentów. Niektóre zapisują dopiero na 2018 rok. Widocznie cieszą się największym powodzeniem - odpowiada Hanna Krzyżanowska, zastępująca rzecznika prasowego bydgoskiego NFZ-u. - W systemie widzę jednak, że są gabinety, które przyjmują pacjentów z protezami na bieżąco. To prywatne gabinety, ale mają podpisane umowy z NFZ-em i świadczą także usługi na ubezpieczenie.

To dwa gabinety przy ul. Waryńskiego 6 i jeden przy ul. Okulickiego 6.


Zachęcamy do dyskusji
Do jakich lekarzy specjalistów są największe kolejki w Grudziądzu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto