Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zgodzili się na nową sieć szkół w Grudziądzu

(PA)
Aleksandra Pasis
Głosowanie podczas środowej sesji nad uchwałą w sprawie nowej mapy edukacyjnej poprzedziła długa dyskusja. Ostatecznie jednak radni wyrazili zgodę na wprowadzenie jej w życie.

Część radnych, głównie Platformy Obywatelskiej, wyrażała obawy związane z wprowadzaniem w życie reformy. - Wśród nauczycieli panuje lęk przed tym co będzie się działo. Nie wiemy jak ma wyglądać przenoszenie klas do innych budynków i kadry, by uzupełniać godziny w różnych szkołach - podnosił Mariusz Żebrowski, radny PO i jednocześnie nauczyciel historii w obecnym Gimnazjum nr 6 przy al. 23 Stycznia. Poprosił też o wyłączenie go z głosowania nad uchwałą.

PiS: - Problemy są tam gdzie bojkotuje Platforma

Z kolei radny Andrzej Wiśniewski (PiS) uważa: - Tam gdzie Platforma Obywatelska bojkotuje reformę, tam są problemy. PiS po prostu realizuje swój program wyborczy.

Michał Czepek z PO: - Samorządy nie chciały tej reformy, ale musimy dostosować się do nowego porządku prawnego. Chciałbym dopytać radnych Prawa i Sprawiedliwości, których partia wprowadza zmiany, czy mają wiedzę na temat nowego sposobu przyznawania subwencji oświatowej. Ile będzie ona wynosiła od września? O tym pomyśle na razie czytamy tylko w prasie.

W odpowiedzi głos zabrał Sławomir Szymański (PiS): - Nie znamy szczegółów dotyczących zasad przyznawania subwencji od nowego roku szkolnego, ale złożymy takie zapytanie do ministerstwa i przedstawimy je.

Piotr Rohde, radny niezależny: - Czy rodzice uczniów klas VII i VIII, które być może będą przenoszone do innych budynków w związku z tym, że macierzyste podstawówki będą przepełnione, mogą sami podejmować decyzje o tym gdzie mają uczyć się ich dzieci? Z tego co wiem, rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 już podnoszą protesty. Ich dzieci, mają kontynuować naukę w obecnym Gimnazjum nr 6.

Zgodnie z zapisami uchwały istnieje bowiem także możliwość, że VII i VIII klasy w podstawówkach nr 5, 9, 15, 16, 18 będą kontynuowały naukę w budynkach wygaszanych gimnazjów. Wówczas i tak zostaną uczniami macierzystych szkół.

Wątpliwości rozwiał Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji: - To dyrektor konkretnej szkoły, w porozumieniu z rodzicami, będzie podejmował decyzję, czy nauka ostatnich roczników będzie odbywała się w macierzystej czy sąsiedniej szkole. Nikt nie będzie działał wbrew woli rodziców.

Kurator zaopiniuje

Przypomnijmy: wszystkie gimnazja funkcjonujące w zespołach szkół jak i samodzielnie zostaną wygaszone. Gimnazja nr 4, 6 i 7 zostaną przekształcone w podstawówki. Z kolei „do kasacji” przeznaczono Gimnazjum nr 8 i 9. Na taką siatkę szkół jednogłośnie zgodziło się 21 radnych. Teraz projekt uchwały trafi do zaopiniowania przez kuratora oświaty i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Większość radnych wyraziła też słowa uznania i podziękowania dla pracy specjalnej komisji z naczelnikiem Cherkiem na czele, która od dłuższego czasu intensywnie pracowała nad dostosowaniem sieci szkół do wymagań reformy, czego efektem było przygotowanie przedmiotowej uchwały.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto