Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikt kaplicy średniowiecznej w schodach Ratusza

Marek Szajerka
Schody do grudziądzkiego ratusza posiadają metrykę z XVIII w.

W XX w. nie przyjmowano tezy, że do ich wykonania wykorzystano fragmenty wcześniejszych budowli, z czasów średniowiecza. Podobnie z gmachem dawnego kolegium jezuickiego. Przyjmowano, że pochodzi z 2 poł. XVII w., przebudowany w XVIII w. W zasadzie nic nie zmieniło się po odkrywkach fundamentów kościoła pojezuickiego, wykonanych w latach 2006-2008. Fundamenty są z czasów średniowiecza, (XIII-XIV w.).
Na początku XXI w. odkryto malowidła w zakrystii kościoła pojezuickiego, o których napisałem, że są starsze jak z XVIII w. Spotkało się to z ripostą grudziądzkich muzealników i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

http://www.e-grudziadz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=676:malowida-cienne&catid=15&Itemid=4

W 2015 r. , podczas remontu pomieszczeń b. kawiarni „Ratuszowej”, na ścianie zachodniej odsłonięto średniowieczny portal drzwiowy, odpowiadający położeniu izby wrotnego przy wyjściu do Bramy Zamkowej z gdaniskiem.
W trakcie obecnego remontu schodów ratusza ukazał się relikt ściany wcześniejszej budowli. Od strony wschodniej stopnie były oparte na fundamencie rusztowym, natomiast od strony zachodniej na pełnym murze.
Jest to dowód na wiarygodność planów katastralnych z XVII-XVIII w., informujących, że kaplice południowe kościoła św. Mikołaja przylegały do ścian kolegium jezuickiego a ulicy Ratuszowej nie było jeszcze w 1 poł. XVIII w

Rozplanowanie kościoła św. Mikołaja opisałem w artykule, opublikowanym w Biuletynie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, w 2013 r.

http://kmdg.grudziadz.pl/publikacje/biuletyny/numer/30.370/

W 2013 r. pisałem na ten temat też na obecnym serwisie Nasze Miasto:

https://grudziadz.naszemiasto.pl/bazylika-sw-mikolaja-w-grudziadzu-walory-architektoniczne/ar/c8-2598836

Warto również dodać, że po wyburzeniu dawnego aresztu z XIX w., po stronie północnej kompleksu Ratusza, ponownie zostanie wyeksponowana droga dojazdowa do dawnej Bramy klasztornej, obecnie prezbiterium kościoła pojezuickiego. Od strony dziedzińca jest widoczna blenda bramna, (wnęka) w której było zapewne łożysko opuszczanej brony.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto