Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica z Klimatem - prezentacja ulicy Kopernika [ZDJĘCIA]

Monika Dudziak-Kociałkowska
Czy ulica Kopernika jest ulicą z Klimatem. Jej mieszkańcy uważają, że na pewno tak, a jak Wam się podoba najbardziej zakręcona ulica w Śremie?

Mieszkańcy mówią o niej, że dzieli „stary Śrem” od „nowego”. Są na niej zarówno bloki, jak i zabudowania szeregowe i domki jednorodzinne. Ulica Kopernika jest jedną z ulic osiedla Helenki – Jednostka B. Nazwę ulicy nadano oficjalnie uchwałą Rady Miejskiej z dnia 30 czerwca 1995 r.

NA ULICĘ MOŻESZ GŁOSOWAĆ TU:https://srem.naszemiasto.pl/srem-plebiscyt-tygodnika-sremskiego-i-portalu-srem/ar/c8-1618331#a2d07a9aa11a2745,1,3,5

- Cechą charakterystyczną nazw ulic tego osiedla jest ich pochodzenie od nazwisk sławnych naukowców. Tak więc w uchwale obok ulicy Kopernika mamy m.in. ulicę Kolberga, Śniadeckiego, Skłodowskiej-Curie czy Tatarkiewicza. Ze względów praktycznych przyjęte nazewnictwo obejmuje jedynie nazwiska osób. Proponując zakres terytorialny każdej z ulic kierowano się względami praktycznymi i funkcjonalnością systemu danych adresowych – tłumaczy genezę ulicy i jej skomplikowany przebieg Dorota Gandecka z Urzędu Miejskiego w Śremie.
Rzeczywiście. Niezorientowani mogą być zaskoczeni zawiłością tejże ulicy, chcąc trafić pod właściwy adres. Biegnie ona od ul. Chełmońskiego w kierunku południowym, przecinając takie ulice, jak: Śniadeckiego, Skłodowskiej-Curie i Grottgera. Jak łatwo się domyślić, jej nazwa pochodzi od sławnego polskiego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika i ekonomisty.

http://www.frombork.art.pl/Pol01.htm

- To chyba zaszczyt mieszkać na ulicy Kopernika. To był przecież znany Polak i chyba każdy go kojarzy. Osiedle jest bardzo ciekawie położone – niby na uboczu i z dala od centrum, a jednak wszędzie jest blisko. Można powiedzieć, że jesteśmy łącznikiem między starszą częścią miasta a tą, która zaczęła się rozwijać dużo później. Osiedle odróżnia się od blokowisk na Jezioranach. Jest tu nowocześnie i ładnie – mówi pani Karolina, która dopiero niedawno wprowadziła się do jednego z domków jednorodzinnych.
Nieco dłuższy staż przy Kopernika ma pani Maria Walkowiak, która do jednego z bloków wybudowanego przez Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wprowadziła się 10 lat temu i gdyby miała planować przeprowadzkę, to ewentualnie do domku jednorodzinnego. Blok w innej okolicy odpada, bo czuje się bardzo zżyta z sąsiadami i przywiązana do tej okolicy. Nie przeszkadza jej zawiłość ulicy, narzeka jedynie na zbyt małą liczbę obiektów dla dzieci np. piaskownic, huśtawek i boiska do gry w piłkę. Denerwuje ją także brak koszy na śmieci.
- Na naszej ulicy jest bardzo czysto. Każdego dnia jest sprzątana. Myślę jednak, że nie trzeba by było tego tak często robić, gdyby przy każdym bloku był kosz, bo naprawdę dzieci muszą papierki w kieszeniach chować albo wyrzucają je na ziemię, co mnie nie dziwi, bo naprawdę brakuje tu koszy – wyznaje. – Kiedyś mieszkałam w bloku na Jezioranach i tam było inaczej. Wszyscy z klatki się znali i mieli ze sobą bliższy kontakt, a tu każdy jest zapracowany i stara się żyć własnym życiem. Nie znaczy to jednak, że sąsiedzi się nie znają. Ja zawsze mogę liczyć na ich pomoc, w razie czego zaopiekują się moim psem albo dokupią coś w sklepie, gdy czegoś zapomnę. Dzieci również zapraszają się do siebie, bez względu czy ktoś mieszka w bloku czy w domku jednorodzinnym. Atmosfera jest tu naprawdę przyjazna – mówi.
Słowa mojej rozmówczyni potwierdza pani Anna Kononowicz.
- Bardzo dobrze mi się tu mieszka. Czysto i spokój, nie ma natłoku samochodów i do sklepów blisko. Jedynym mankamentem jest chyba dym z kominów pobliskich domków jednorodzinnych. Ludzie palą różne rzeczy, co czuć. Poza tym nie narzekam i jestem zadowolona z mieszkania tutaj – opowiada.

ZOBACZ INNE PREZENTACJE PLEBISCYTUhttps://srem.naszemiasto.pl/ulica-z-klimatem-prezentacja-ulicy-poznanskiej-w-sremie/ar/c13-1636365#02855aa1f1c1e985,1,3,3

https://srem.naszemiasto.pl/srem-plebiscyt-na-ulice-z-klimatem-prezentacja-ulicy/ar/c4-1625601#adf8007e026e2cff,1,3,60

https://srem.naszemiasto.pl/ulica-zielona-prezentacja-w-plebiscycie-ulica-z-klimatem/ar/c4-1618393#adf8007e026e2cff,1,3,60

Mikołaj Kopernik urodził się 19.02.1473 r. (zmarł 24.05.1543 r.) w Toruniu przy ul. Św. Anny, która obecnie nazywa się Kopernika i jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic pod tą nazwą w Polsce. Nasz rodak zasłynął z opracowania heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, zgodnie z którym Słońce znajduje się w centrum, a Ziemia jest planetą i tak jak wszystkie inne, obiega Słońce po orbicie kolistej. Teorię tę opublikowano w 1543 r. w dziele pt. „O obrotach sfer niebieskich”. Nie od razu cieszyła się ona uznaniem. Nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a w 1616 r. umieszczona ją w indeksie ksiąg zakazanych. Dziś wiadomo, że teoria torunianina odegrała dużą rolę w zmianie sposobu patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie stając się fundamentem, na którym rozkwitły nauki ścisłe.

Osoby chcące bliżej poznać postać Mikołaja Kopernika mogą udać się do Muzeum – Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu lub do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie astronom prowadził obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło. http://www.kopernik.org.pl/

ZDJĘCIA Z BUDOWY BLOKÓW POCHODZĄ Z ARCHIWUM ŚREMSKIEGO TOWARZYSTWA BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGOhttp://www.tbs.srem.pl/asp/pl_index.asp?typ=14&menu=11&strona=1

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto