Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Katedralne we Fromborku

red.
materiały Urzędu Miasta i Gminy we Fromborku
Katedra czy zamek stoi na fromborskim wzgórzu? Dwa w jednym, i jeszcze więcej. Zamkiem nazywają warowną katedrę XIV-wieczne dokumenty. Systemem obronnym przewyższała bowiem niejedno rycerskie zamczysko.

Średniowieczna diecezja warmińska, jako państwo w państwie krzyżackim, miała się przed kim bronić. Z jednej strony Krzyżacy, niezadowoleni z decyzji papieża przyznającej na części zajętego przez nich terytorium władzę duchowną i świecką biskupowi, z drugiej – podbite przez rycerzy zakonnych plemiona pruskie. Prusowie byli też sprawcami przenosin biskupiej siedziby z Braniewa na wysokie wzgórze położone nad Zalewem Wiślanym. Braniewską rezydencję najechali ok. 1278 r.

Działo się

Murowany kościół, otoczony murami obwodowymi z zachodnią wieżą bramną, stanął w 1388 r. Pierwsze poważne zagrożenie przyszło w 1414 r., kiedy na Frombork najechały wojska polsko-litewskie. Prowadzone w następnych dekadach prace nad rozbudową fortyfikacji Wzgórza Katedralnego (wieże obronne, baszta prochowa) nie zapobiegły zniszczeniu Fromborka w 1455 r. przez Krzyżaków. W odwecie za hołd złożony przez miasto Królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

Powrót do idei fortyfikowania wzgórza, rozpoczęty w 1537 r. przez biskupa Maurycego Ferbera, który dobudował do bramy głównej przedbramie i wniósł cylindryczną basztę, w dłuższej perspektywie nie zdał najcięższego egzaminu. Z umocnieniami i broniącą katedry załogą rozprawiły się w 1626 r. wojska szwedzkie. Oprócz kosztowności Frombork stracił cenne pamiątki po Mikołaju Koperniku, który kanonikiem katedralnym był tutaj aż do śmierci w 1543 roku. Wywiezione przez Szwedów skarby do dziś znajdują się w Uppsali.

Śladami Kopernika

W 1514 r. Kopernik kupił za 175 grzywien srebra basztę północno-zachodnią, znajdującą się w obrębie wewnętrznych murów warowni. Stąd prowadził obserwacje astronomiczne, tutaj napisał swoje największe dzieło - „O obrotach sfer niebieskich”. Wieża Kopernika, zniszczona w roku 1945 i zrekonstruowana 20 lat później, mieści dziś wystawę zatytułowaną "Gabinet uczonego doby renesansu". W 2005 r. we fromborskiej archikatedrze naukowcy odnaleźli szczątki astronoma. Ostateczną identyfikację udało się przeprowadzić trzy lata później - na podstawie badań genetycznych włosów odnalezionych w należącej do Kopernika księdze Stöfflera, którą po potopie Szwedzi wywieźli do muzeum w Uppsali. 22 maja 2010 r. w bazylice miałą miejsce ponowna ceremonia pogrzebowa Mikołaja Kopernika.

Zwiedzamy

katedra (prawie 100 m długości) z grobem Mikołaja Kopernika;

pałac biskupów i wieża Kopernika – muzeum poświęcone astronomowi, wystawy stałe: „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło”, „Lunety i lunetki”, „Astronomia w nawigacji i geodezji”„Witraże fromborskie”, „ Witraże braniewskie”;

dzwonnica (Wieża Radziejowskiego) - punkt widokowy (70 m n.p.m.);

wahadło Foucaulta - przyrząd do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi;

planetarium w przyziemiu dzwonnicy;

ponadto we Fromborku:

Szpital św. Ducha przy ul. Starej – m.in. malowidła ścienne i piece dawnej łaźni z XV w.
Wieża Wodna z trasem widokowym na Wzgórze Katedralne
Wieża Rybacka
kościół św. Mikołaja.

Muzeum Mikołaja Kopernika
, 14-530 Frombork, ul. Katedralna 8, tel. 55 244 00 71. Zwiedzanie: od września do końca kwietnia w godz. 9.00-16.00, od maja do końca sierpnia – od 9.00 do 17.00. W niedziele bezpłatny wstęp do muzeum w pałacu, katedry w tym dniu nie można zwiedzać. Planetarium czynne jest codziennie (w przyziemiu dzwonnicy, tel. 55 244 00 83); seanse stałe o godz.:10.40, 12.20, 14.00 i 15.40, seanse dodatkowe: 9.50, 11.30, 13.10, 14.50. Ceny biletów wstępu do planetarium: normalny - 8 PLN, ulgowy - 5 PLN. Bilety wstępu do pałacu, na dzwonnicę lub do Szpitala św. Ducha: normalne – po 6 PLN, ulgowe – po 3 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto