Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obiecują utworzenie w Grudziądzu Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego

(DD)
Wideo
od 16 lat
W Grudziądzu podpisano list intencyjny dotyczący utworzenia Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego. Miasto zadeklarowało przygotowanie budynku, fundacja przekazanie zbiorów, a politycy PiS obiecali działania na rzecz pozyskiwania funduszy na działalność placówki.

Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego w Grudziądzu

W poniedziałek (2 października) list intencyjny w sprawie utworzenia muzeum żużlowego w Grudziądzu podpisali prezydent miasta Maciej Glamowski, kandydat PiS na posła Krzysztof Szczucki, europoseł PIS Ryszard Czarnecki oraz Marcin Gralak, prezes Fundacji Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza zadeklarował, że na potrzeby powstającego muzeum miasto udostępni dwa piętra w budynku dawnego Domu Handlowego Korzeniewskich na Rynku. Ten zabytkowy obiekt jest w zasobach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami i od kilku miesięcy jest rewitalizowany. Ma się w nim mieścić także m.in. Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy.

- Połączenie historii sportu żużlowego w Grudziądzu i rewitalizacja tego obiektu myślę, że doskonale ze sobą korelują. Pomysł, który pojawił się kilka miesięcy temu, utworzenia w Grudziądzu Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego, jest bardzo ciekawą koncepcją - mówi Maciej Glamowski.

Jak miałoby działać muzeum żużla w Grudziądzu? I skąd na to pieniądze?

Pewne jest miejsce, w którym muzeum miałoby funkcjonować.
Miasto, a konkretnie MPGN, ma przygotować pomieszczenia w dawnym Domu Handlowym Korzeniewskich. - Według naszych szacunków rewitalizacja tych dwóch pięter to jest około 1,5 do 2 mln zł. Jesteśmy prawie gotowi z dokumentacją i myślę, że te prace ruszą pewnie w przyszłym roku. Chcielibyśmy, oczywiście, na to pozyskać środki zewnętrzne. Będziemy zabiegali o środki centralne, chociażby z "Polskiego Ładu" na zabytki. Będziemy też czynili starania o wsparcie ze środków marszałkowskich - mówi prezydent Maciej Glamowski.

Natomiast zasady funkcjonowania placówki i koszty jej utworzenia nie są jeszcze określone.

- Prowadzimy rozmowy. Moja propozycja jest taka żeby muzeum było samodzielną instytucją kultury utworzoną przez miasto, a miasto wystąpi o jej współprowadzenie do rządu, w tym wypadku do ministra sportu. Ale o tych szczegółowych, instytucjonalnych zagadnieniach będziemy dalej dyskutować równolegle z postępem prac budowlanych na terenie tego domu towarowego - mówił Krzysztof Szczucki, kandydat PiS do Sejmu. - Jeżeli chodzi o samą wystawę, to właśnie te środki rządowe, do starania o które się zobowiązałem, miałyby być przeznaczone na zbudowanie wystawy we współpracy z fundacją, która dysponuje wspaniałymi eksponatami i dobrze by było żeby te eksponaty na stałe w tym Narodowym Muzeum Sportu Żużlowego się znalazły.

Promotorem tego pomysłu jest Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: - Tu nie chodzi tylko o granty na wystawy, ale żeby muzeum było współprowadzone przez jeden z resortów: ministerstwo sportu czy kultury i dziedzictwa narodowego - to już jest kwestia do przedyskutowania. Chodzi o to, aby muzeum nie tylko powstało, ale także miało stałe źródło utrzymania.

Eksponaty udostępnić ma Fundacja Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego z Torunia

Fundacja ta istnieje od 2018 roku i organizuje wystawy poświęcone historii żużla. Pokazuje na nich m.in. motocykle żużlowe, m.in jedyny produkowany w Polsce motocykl żużlowy FiS, motocykl z 1934 roku, czy maszynę Tomasza Golloba, a także medale, książki, autografy. Perełką w tej kolekcji jest skóra Tomasza Golloba, w której wygrał pierwsze Grand Prix we Wrocławiu.

- Nie mamy stałego miejsca ekspozycji, prowadzimy swoją działalność od wystawy do wystawy - mówi Maciej Gralak, prezes Fundacji Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego. - W Grudziądzu przewidujemy usadowić wszystkie nasze artefakty, wszystkie nasze motocykle.

Gralak dodaje, że fundacja nie zrezygnuje z organizowania wystaw czasowych przy okazji ważnych żużlowych wydarzeń w innych miastach kraju.

Trzon ekspozycji Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego w Grudziądzu tworzyć mają eksponaty, które mogliśmy oglądać na otwartej w Grudziądzu na początku września wystawie "100 lat żużla", właśnie w dawnym Domu Handlowym Korzeniewskich. Relacja TUTAJ. W dwa tygodnie, w Grudziądzu ekspozycję tę zwiedziło ok. 2 tys. osób.

Co zawiera list intencyjny w sprawie w sprawie utworzenia instytucji kultury Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego

W podpisanym liście intencyjnym czytamy m.in.:

  • Artykuł 2. Strony niniejszego Listu intencyjnego deklarują podjęcie działań mających na celu pozyskanie środków finansowych na utworzenie Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego w Grudziądzu, w tym dofinansowania w ramach programów krajowych i unijnych oraz zapewnienia wyposażenia muzeum w obiekty muzealne, które będą prezentowane zwiedzającym.
  • Artykuł 3. Szczegółowe zasady współpracy oraz przedsięwzięć podejmowanych na podstawie niniejszego Listu intencyjnego zostaną określone w odrębnie zawartych porozumieniach.
  • Artykuł 4. Niniejszy List intencyjny stanowi wyraz woli Stron do podjęcia ze sobą współpracy i nie tworzy żadnych zobowiązań finansowych oraz zobowiązań do zawarcia porozumień, o których mowa w art. 3 niniejszego Listu intencyjnego.

Zdjęcia z podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Grudziądzu Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego zobacz w naszej galerii:

Siedzibą Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego w Grudziądzu ma być zabytkowy Dom Handlowy Korzeniewskich

Obiecują utworzenie w Grudziądzu Narodowego Muzeum Sportu Żużlowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto