Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni przyjęli projekt budżetu miasta na 2017 rok

Łukasz Szalkowski
Podczas zwołanej w środę sesji, radni przegłosowali projekt budżetu na nadchodzący rok. Dokument został przyjęty mimo, że wcześniej negatywnie zaopiniowała go Regionalna Izba Obrachunkowa.

W projekcie budżetu na nadchodzący rok nie ujęto ponad 35 milionów złotych na pokrycie straty finansowej grudziądzkiego szpitala. Ten błąd wytykała Regionalna Izba Obrachunkowa, wydając negatywną opinię na temat planowanego budżetu Grudziądza. Włodarze miasta twierdzą, że nie jest to konieczne dzięki sprzedaży części majątku lecznicy w ręce spółki Grudziądzkie Inwestycje Medyczne. Innego zdania są jednak urzędnicy z RIO, którzy odrzucili odwołanie prezydenta miasta do ich wcześniejszej decyzji.

Właśnie ta sprawa rodziła najwięcej wątpliwości. Głosowanie poprzedziła więc długa dyskusja. Radni opozycji zwracali uwagę, że nie wprowadzenie w życie uwag sugerowanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową może prowadzić do unieważnienia budżetu i, w efekcie, do paraliżu finansów miasta. Maciej Glamowski odniósł się też do kwestii kredytu, z którego ma zostać sfinansowany 30-milionowy, przejściowy deficyt. W przetargu na udzielenie miastu pożyczki nie wzięła udziału żadna instytucja. - Jeśli nie znajdzie się bank, który będzie chciał pożyczyć miastu pieniądze, w marcu może zabraknąć pieniędzy na przykład na pensje urzędników czy nauczycieli - mówił radny Glamowski.

Obaw części radnych nie podzielali rajcy PO, a także władze miasta. Prezydent utrzymywał, że budżet jest zrównoważony i zapewniający Grudziądzowi właściwe funkcjonowanie. Apelował do radnych, by przyjęli uchwałę budżetową.

Za przyjęciem budżetu głosowało trzynastu radnych: poza rajcami PO, rękę podnieśli też Piotr Rohde oraz Wojciech Chyła. Przeciw zagłosowało dziewięć osób: radni PiS-u oraz Szymon Gurbin i Maciej Glamowski. Od głosu wstrzymał się Łukasz Kowarowski.

Uchwalony w środę budżet na nadchodzący rok zakłada dochody w wysokości ponad 499 milionów zł. Wydatki mają wynieść natomiast prawie 516 milionów złotych. Projekt zakłada więc ponad 16-milionowy deficyt, który ma zostać pokryty ze sprzedaży "innych papierów wartościowych".

Poza stałymi wydatkami miasta na oświatę czy politykę społeczną, w budżecie zaplanowano 57 zadań inwestycyjnych. Wśród najważniejszych są m.in.: budowa hali w Mniszku, modernizacja budynku teatru, niskoemisyjny transport publiczny, przebudowa skrzyżowania ul. Gdyńskiej i Chełmińskiej na rondo, przebudowa fragmentu ul. Chełmińskiej, budowa miejskiego systemu transportowych ścieżek rowerowych, a także kolejny etap modernizacji stadionu żużlowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto