Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Podgórskich, czyli "Mały Belweder". Przetrwała trzy fronty. Na podwórzu zapomniana galeria sztuki

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W ogrodzie znajdują się rzeźby
W ogrodzie znajdują się rzeźby Aleksy Witwicki
"Mały Belweder" to willa znajdująca się na Sadybie. Ze względu na strategiczne położenie, toczono o nią boje w czasie przewrotu majowego, II wojny światowej i powstania warszawskiego. Co ciekawe, w ogrodzie willi znajduje się nietypowa galeria rzeźb. To dzieła wnuczki pierwszego właściciela tego miejsca.

Na Sadybie znajduje się willa zwana "Małym Belwederem". Powstała w 1926 roku na zlecenie polskiego działacza niepodległościowego - Przemysława Podgórskiego. Mieszkał w niej wraz z żoną Anną, która również zaangażowana była w ruch niepodległościowy. Za projekt domu odpowiada architekt - Władysław Borawski.

Ze względu na strategiczne położenie, przy "wylotówce" z Warszawy, willa była celem wojska. Została zajęta najpierw w 1926 roku podczas przewrotu majowego. Następnie, we wrześniu 1939 roku, na początku II wojny światowej (dokładnie 25-28 września) stacjonował tu 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, którzy bronili Czerniakowa i Sadyby. Później na dom spadły Niemieckie bomby. W czasie powstania warszawskiego budynek szybko zdobył V Obwód "Mokotów". Następnie willa została ostrzelana i zniszczona (po raz drugi) przez Niemców. Odbudowano ją po wojnie.

W ogrodzie znajdują się rzeźby

Willa Podgórskich, czyli "Mały Belweder". Przetrwała trzy fr...

Zapomniana galeria sztuki. Kto ją stworzył?

Po wojnie w willi zamieszkała wnuczka Podgórskich - Katarzyna Piskorska. Trafiła tam z mamą w 1948 roku. Piskorska skończyła Akademię Sztuk Pięknych w klasie rzeźby. Swoje prace zaczęła tworzyć z domu, a następnie umieszczała je w ogrodzie zwanym "magicznym ogrodem". Widoczne są do dziś. Naszemu fotografowi udało się je zobaczyć.

Tak wygląda willa przy Powsińskiej
W ogrodzie znajdują się rzeźbyAleksy Witwicki

Katarzyna Piskorska debiutowała w 1962 roku. Od tego czasu tworzyła rzeźby na wystawy w kraju (Warszawa, Kraków czy Wrocław), ale także za granicą. Jej prace pokazywano we Włoszech, Bułgarii, RFN, ZSRR, Kubie Francji, Szwajcarii, Węgrzech, Hiszpanii, Szwecji czy Finlandii.

Podobnie jak jej dziadkowie, angażowała się w działania podziemia niepodległościowego. W czasie PRL współpracowała z ROPCIO, KOR i "Solidarnością". W willi odbywały się spotkania opozycjonistów, a w podziemiach drukowano antykomunistyczną prasę. Piskorska zmarła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Dodajmy, że willa została wyremontowana w latach 90. i obecnie przypomina swoim wyglądem dom z 1926 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto