Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasady parkowania hulajnóg w ścisłym centrum Bydgoszczy. Koniec z ich porzucaniem

MAG
To na użytkowniku ciąży obowiązek pozostawienia hulajnogi w miejscu, które nie będzie utrudniało poruszania się pieszym, czy rowerzystom.
To na użytkowniku ciąży obowiązek pozostawienia hulajnogi w miejscu, które nie będzie utrudniało poruszania się pieszym, czy rowerzystom. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS
ZDMiKP wspólnie z operatorami porządkuje kwestię pozostawiania elektrycznych hulajnóg w Bydgoszczy. W aplikacjach do ich wypożyczania wyznaczono specjalne strefy, w których można je parkować. Takich punktów jest 27.

W Bydgoszczy wprowadzone przepisy dotyczące ruchu hulajnóg przynoszą oczekiwane rezultaty. W grodzie nad Brdą coraz mniej jest porzuconych czy blokujących przejście hulajnóg. W tym sezonie wprowadzono kolejne rozwiązania, które mają na celu jeszcze lepsze utrzymanie porządku na chodnikach.

  • W aplikacjach wyznaczono specjalne strefy do parkowania. Tylko w nich użytkownik może pozostawić hulajnogę i rozliczyć czas przejazdu. Punkty oznaczone literką „P” znajdują się w obrębie Starego Rynku, w ciągu ulicy Gdańskiej oraz przy rondzie Jagiellonów.

  • Punkty oznaczone literką „P” znajdują się w obrębie Starego Rynku, w ciągu ulicy Gdańskiej oraz przy rondzie Jagiellonów.

Poza ścisłym obszarem centrum, hulajnogi dalej można pozostawiać w strefie, chociaż tu nadal wiele zależy od kultury i odpowiedzialności wypożyczającego. To na nim ciąży obowiązek pozostawienia pojazdu w miejscu, które nie będzie utrudniało poruszania się pieszym i rowerzystom.

Gdzie pozostawić hulajnogę?

  • Hulajnogę elektryczną trzeba pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Pojazd musi być ustawiony równolegle do krawędzi chodnika a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.

Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną

Zgodnie z przepisami z 2021 roku kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów z prędkością do 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje takiej ścieżki, użytkownik hulajnogi może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się też chodnikiem, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku jazda musi odbywać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który na chodniku ma zawsze pierwszeństwo.

Należy również pamiętać, że dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Zmiany w przepisach zakazują również przewożenia na hulajnodze innych osób a także przedmiotów czy zwierząt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto