Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

72. Tour de Pologne. Największy wyścig w Polsce połączy stolice [ZAPOWIEDŹ]

Aleksandra Podgórska
72. Tour de Pologne. Największy wyścig w Polsce połączy stolice [ZAPOWIEDŹ]
72. Tour de Pologne. Największy wyścig w Polsce połączy stolice [ZAPOWIEDŹ] Krzysztof Łokaj
72. Tour de Pologne wystartuje 2 sierpnia w Warszawie. Tegoroczny wyścig odbywa się pod hasłem "Łączymy stolice" dlatego trasa będzie wiodła z aktualnej stolicy, do tej historycznej, czyli Krakowa. Przez siedem dni kolarze pokonają łącznie 1076 kilometrów.

72. Tour de Pologne. Największy wyścig w Polsce połączy stolice [ZAPOWIEDŹ]

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

1076 kilometrów przez Polskę
Kolarze rywalizację rozpoczną w Warszawie, gdzie będą mieli do przejechania 122 kilometry. Wystartują spod Stadionu Narodowego, a finiszować będą na placu Teatralnym. W sumie na starcie wyścigu stanie 17 drużyn UCI World Teams, a także reprezentacja Polski oraz ekipa CCC Sprandi Polkowice.

Początek wyścigu zaplanowano na 13:40. Trasa pierwszego etapu prowadzić będzie przez Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski, Zajęczą, Dobrą, Karową, Krakowskie Przedmieście, Królewską, plac Piłsudskiego, Wierzbową i Senatorską. Z kolei "start ostry" zaplanowano na 14:00 przy skrzyżowaniu ul. Miodowej z Kapucyńską i wtedy zawodnicy wjadą na rundę, którą będą musieli pokonać 10 razy. Ostatnia z rund zakończy się na pl. Teatralnym i wtedy z pewnością do ataku przystąpią sprinterzy.

Z Warszawy kolarze przeniosą się do Częstochowy, skąd przejadą 146 km do Dąbrowy Górniczej. Tam również finisz będzie należał do sprinterów. Trzeci etap to trasa Zawiercie-Katowice, licząca 166 km. tart tego etapu będzie wielkim kolarskim świętem połączonym z licznymi atrakcjami dla kibiców - tego dnia Zawiercie obchodzi 100-lecie uzyskania praw miejskich. W Katowicach kibice mogą spodziewać się widowiskowego finiszu przy Spodku, gdzie kolarze mogą osiągnąć prędkość nawet do 80 km/h.

Po trzech płaskich etapach przyjdzie pora na odcinek, który szczególnie zadowoli górali, bo właśnie w góry przeniosą się kolarze. Zawodnicy przejadą też przez rodzinną miejscowość Rafała Majki - Zegartowice.

Piąty etap Tour de Pologne będzie najbardziej wymagającym - kolarze pokonają aż 223 kilometry i przejadą z Nowego Sącza do Zakopanego. To idealna trasa dla zawodników, którzy dobrze czują się w górach - czekają tam na nich górskie premie Tauron I kategorii. Meta zlokalizowana zostanie przy Wielkiej Krokwi.

Etap szósty będzie liczyć 174 km. Miejscem startu etapu uważanego za królewski, będzie widowiskowy kompleks wypoczynkowy Bukovina Therma Hotel Spa, który jest stałym punktem na trasie kolarskich zmagań. Po drodze uczestnicy wyścigu przejadę przez Zakopane, wjadą również na Ząb i ścianę Bukowina. Czeka na nich też finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kolarze finiszować będą w dawnej stolicy Polski - Krakowie. Tam do przejechania będą mieli 25 km. Gród Kraka będzie też areną zmagań z finałowym wyścigu w jeździe indywidualnej na czas. To również tam poznamy triumfatora 72. edycji największego kolarskiego wyścigu w naszym kraju.
- Trasa jest przepiękna, wiedzie przez bardzo malownicze tereny. Wiem też jednak, że będzie dużo ciężej niż w tamtym roku - widać to zwłaszcza po czwartym etapie, który będzie przebiegał koło mojego domu rodzinnego. Do tego dołożyłbym jeszcze szósty etap - te dwa odcinki będą decydujące - uważa Rafał Majka, zeszłoroczny triumfator.

Żartobliwie o trasie wypowiedział się Michał Kwiatkowski.
- Mam nadzieję, że na odcinku, który będzie biegł przez Zegartowice, nikt nie zamknie przede mną przejazdu kolejowego - w ten sposób mistrz świata odniósł się do sytuacji, w której na trasie wyścigu Paryż - Roubaix kolarski peleton został zatrzymany na przejeździe kolejowym, przez który akurat przejeżdżał pociąg. - W Tour de Pologne od samego początku cenne są wszystkie sekundy zdobywane na premiach lotnych czy innych bonifikatach - dodał już jednak poważniej.

- Staraliśmy się wyznaczyć taką trasę, żeby każdy etap był widowiskowy. W Warszawie nie ma gór, ale będziemy wiele razy przejeżdżali przez metę, kibice będą mogli podziwiać kolarzy z bliska, będą na wyciągnięcie ręki, podobnie w Katowicach. Natomiast jeśli chodzi o kategorię trudności, to na pewno ten BUKOVINA - Bukowina, który nazywany jest Królewskim. Tam, pod Ścianą BUKOVINA w Gliczarowie ustawiają się zawsze tłumy ludzi i czekają na kolarzy, którym dokładnie mogą się przyjrzeć, bo ci jadą z prędkością ok. 5 km/h - komentował z kolei dyrektor wyścigu, Czesław Lang.

Kwiatek na starcie
Swój udział w największym polskim wyścigu kolarskim potwierdził już Michał Kwiatkowski. Mistrz świata z 2014 roku z Ponferrady przyznał, że pojawi się na starcie 72. Tour de Pologne. Nie wiadomo na razie, czy Rafał Majka pojawi się na trasie tegorocznego Touru. Wszystko zależeć będzie od jego formy po bardzo wyczerpującym wyścigu, jakim jest Tour de France. Rok temu Majka pokazał jednak, że jest w stanie przejechać Tour de France z dobrym wynikiem (został wtedy najlepszym góralem wyścigu), a potem wygrać Tour de Pologne, jako pierwszy polski kolarz od 11 lat.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Wśród wstępnie potwierdzonych nazwisk znaleźli się też Jon Izaguirre i Benat Intxausti z Movistaru, którzy w zeszłym roku do ostatnich kilometrów walczyli z Rafałem Majką. Wstępny skład podała również ekipa AG2R - znajdą się w nim Christophe Riblon i Carlos Betancur, a także Gediminas Bagdonas, Guillaume Bonnafond, Patrick Gretsch, Rinaldo Nocentini, Sebastien Minard, Sebastien Turgot. Na starcie, w barwach Astana Pro Team stanie też włoski kolarz Fabio Aru.

Razem udekorujmy trasę wyścigu
Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla kibiców. W trakcie trwania wyścigu odbędzie się konkurs na najciekawszą dekorację 72. Tour de Pologne. Pokażmy, że potrafimy bawić się tak, jak Francja w czasie Tour de France, czy Włochy w trakcie Giro d'Italia. Ważne, aby dekoracje uwzględniały barwy i elementy narodowe, czyli np. flagi, godło oraz wszelkie wariacje na ten temat.
Poza kibicami, w konkursie walczyć będzie również sama Warszawa - w kategorii Miasto Startowe i Miasto Etapowe. Udział mogą brać też właściciele sklepów i firm znajdujących się na trasie warszawskiej części wyścigu. Mogą oni np. udekorować w ciekawy sposób swoje witryny. Niech kolarze przejadą przez pięknie udekorowane ulice.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto