Czy powstanie Centrum Usług Wspólnych w Grudziądzu z siedzibą w CKU? Radny PiS: - To rewolucyjny projekt, a pewności że będzie lepiej nie ma

PA
Siedzibą Grudziądzkiego Centrum Usług Wspólnych - o ile zgodzą się na jego powołanie radni - ma być Centrum Kształcenia Ustawicznego działające przy ul. Legionów w Grudziądzu
Siedzibą Grudziądzkiego Centrum Usług Wspólnych - o ile zgodzą się na jego powołanie radni - ma być Centrum Kształcenia Ustawicznego działające przy ul. Legionów w Grudziądzu Aleksandra Pasis
Podczas komisji edukacji poświęconej zaopiniowaniu projektu w sprawie powstania Centrum Usług Wspólnych poparcie tej uchwały zadeklarowali jedynie radni SOG-u: Róża Lewandowska, Aleksandra Drozdecka i Maciej Gburczyk. Od głosu wstrzymali się: radni Koalicji Obywatelskiej: Edyta Ogonowska, Paweł Napolski, Łukasz Piasecki, Mariusz Żebrowski oraz radny PiS-u, Sławomir Szymański. Jak radni zagłosują podczas sesji? Przekonamy się w środę, 24 lutego.

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Blisko dwie godziny trwała komisja edukacji poświęcona Centrum Usług Wspólnych, które ma scentralizować księgowość ponad 40 placówek edukacyjnych Grudziądza. Radni mieli zaopiniować ten projekt przed środową sesją. Samorządowcy mieli jeszcze sporo wątpliwości i zadawali pytania, na które odpowiadali: skarbnik, szefowa grudziądzkiej oświaty i prezydent.

Jakie oszczędności?

- Nie widzę z przedstawionej kalkulacji aby z utworzenia CUW-u wynikały jakiekolwiek oszczędności na przestrzeni najbliższych lat. Ponadto nie mamy do końca wiedzy jak będzie wyglądał schemat organizacyjny tej jednostki, nie znamy regulaminów wynagrodzeń... - zauważa Sławomir Szymański, radny PiS-u. I kontynuuje: - Czy jest wykonana inwentaryzacja sprzętu?

Jeśli chodzi o finanse związane z utworzeniem CUW-u, to z analizy która trafiła do radnych wynika, że planowane wydatki na funkcjonowanie CUW-u od sierpnia do grudnia 2021 roku, to w sumie ponad 1,7 mln zł. Z czego:

  • koszty osobowe – ponad 1,1 mln zł
  • wydatki na adaptację pomieszczeń – 138,5 tys zł
  • wydatki na obsługę informatyczną – 420 tys zł
  • fundusz szkoleniowy – 20,5 tys zł

- Oszczędności to nie główny cel utworzenia CUW-u. Faktycznie nie będzie ich raczej w tym roku, bo musimy zainwestować w adaptację pomieszczeń, przygotowanie stanowisk pracy, obsługę informatyczną, ale w dalszej perspektywie liczmy że będą - wyjaśnia Kamila Melkowska-Lemke, dyrektor wydziału edukacji.

W analizie finansowej opracowanej dla radnych czytamy m.in. "Jeżeli w kolejnych latach CUW będzie prowadzić wyłącznie obsługę jednostek wymienionych w projekcie uchwały (bez uwzględnienia dalszej rozbudowy kompetencji i zadań tej jednostki), to pozytywny, roczny skutek finansowy dla budżetu wynikający ze stworzenia nowoczesnej i zinformatyzowanej jednostki budżetowej wynosić będzie ok. 500.000zł."

Nie trzeba będzie szukać zastępstw

Z kolei oszczędności w kosztach osobowych mają wynikać m.in. z braku konieczności zatrudnienia osób w szkołach i placówkach, w których obecnie zatrudnia się osoby na zastępstwo, emerytowanych pracowników oraz pracowników zatrudnionych na czas określony. - Jest ogromny problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry i w kilku naszych placówkach pracują emerytowane księgowe - zauważa Kamila Melkowska-Lemke.

Szefowa grudziądzkiej oświaty dodaje, że wstępną inwentaryzację już wykonano. - Mamy rozeznanie dotyczące zasobów sprzętowych, bo z pewnością wykorzystamy je w CUW-ie. Do szczegółowej inwentaryzacji jesteśmy przygotowani, ale wykonamy ją dopiero gdy uchwała zostanie podjęta - zapewnia Kamila Melkowska-Lemke.

Skarbnik, Tomasz Szczechowski wyjaśnia: - Jeśli chodzi o schemat organizacyjny i regulaminy, to już tym będzie zajmował się prezydent i jego służby. To nie jest kompetencja radnych.

Ile będzie zarabiał dyrektor CUW-u?

Pytania o ewentualne wynagrodzenie przyszłego dyrektora CUW-u oraz możliwość uczestnictwa przedstawicieli każdego z klubu radnych przy wyborze dyrektora CUW-u zadał Łukasz Piasecki, radny KO. Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to radny Piasecki usłyszał, że nie ma jeszcze ustalonej wysokości pensji dla przyszłego szefa CUW-u, natomiast prezydent Glamowski zadeklarował że przychyla się do prośby i zwróci się do przewodniczących klubów radnych o wyznaczenie po jednym przedstawicielu każdego z nich do uczestnictwa w komisji konkursowej.

Sławomir Szymański, radny PiS-u konkluduje: - Władze Grudziądza chcą wejść w rewolucyjny projekt. Nie widzę oszczędności wynikających z utworzenia CUW-u, nie mamy pewności że będzie lepiej. Zadałem sobie trud i wykonałem telefony do różnych CUW-ów w regionie. O ile pomysł chwalą zarządzający samorządami, to już takiego hura-optymizmu nie było wśród pracowników w nich funkcjonujących i dyrektorach szkół, przedszkoli.

Z kolei, to co podkreśla skarbnik, Tomasz Szczechowski to to, że Grudziądz jest jedynym miastem prezydenckim, które nie ma CUW-u.

Po długiej dyskusji podczas poniedziałkowej komisji edukacji, większość radnych nie została przekonana do zarekomendowania tego projektu ani jednoznacznego "sprzeciwu". Uchwała dotycząca powołania nowej jednostki budżetowej - Centrum Usług Wspólnych - ma stanąć na sesji w środę, 24 lutego. Jak zagłosują radni? Początek obrad o godz. 11.

Dodajmy też, że także w poniedziałek, 22 lutego z rana z inicjatywy radnych Koalicji Obywatelskiej zostało zorganizowane spotkanie on-line władz Grudziądza z dyrektorami i księgowymi placówek oświatowych. Była także okazja do zadawania pytań.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie