Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi przystanek wiedeński na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy wkrótce będzie gotowy. Mamy zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Drugi przystanek wiedeński na ul. Gdańskiej wkrótce zostanie oddany do użytku.
Drugi przystanek wiedeński na ul. Gdańskiej wkrótce zostanie oddany do użytku. Tomasz Czachorowski
Na ulicy Gdańskiej dobiega końca budowa drugiego przystanku wiedeńskiego, który zlokalizowany jest na wysokości ul. Zamoyskiego w kierunku centrum. Z tego peronu pasażerowie będą mogli korzystać prawdopodobnie od przyszłego tygodnia.

Już wcześniej, pod koniec sierpnia br., oddano do użytku nowy przystanek wiedeński na ul. Gdańskiej na odcinku między ul. Zamoyskiego a Chodkiewicza w stronę Lasu Gdańskiego. Po czym z początkiem września br. zaczęły się prace przy budowie drugiego przystanku wiedeńskiego w przeciwną stronę.

Oba wyniesione przystanki, zarówno w kierunku Myślęcinka i centrum miasta, zostały nieznacznie przesunięte bliżej ul. Zamoyskiego. Inwestycja powstała w trybie „Zaprojektuj i wybuduj", a jej wykonawcą była wybrana w przetargu firma Affabre. Całkowity koszt budowy obu przystanków to 1,4 mln zł.

Peronów wiedeńskich na ul. Gdańskiej ma być więcej

Zgodnie z projektem, w przypadku jednego i drugiego przystanku, wykonawca przebudował pasy ruchu na jezdni po obu stronach torowiska oraz chodniki na wysokości zaprojektowanych przystanków. Nowe wiedeńskie perony przystankowe mają długość około 30 metrów.

- Z chwilą uruchomienia przystanku wiedeńskiego na ul. Gdańskiej/Zamoyskiego w kierunku centrum, dotychczasowy przystanek Gdańska/Chodkiewicza w pobliżu ul. Chocimskiej zostanie przeniesiony w nowe miejsce - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Docelowo ulica Gdańska wyposażona zostanie w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę łącznie 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej.

- Koncepcja jest gotowa, ale by kolejne perony wiedeńskie na ul. Gdańskiej mogły być zrealizowane potrzebne są fundusze. Tu w kwestii środków będzie decydować Rada Miasta Bydgoszczy - mówi Tomasz Okoński.

Warto przypomnieć, że projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary). Kiedy to może nastąpić?

- Tu także jeszcze trzeba poczekać, bo również musimy mieć finansowanie, by ogłosić przetarg - mówi Tomasz Okoński.

Łatwiejsze wsiadanie do tramwaju i poprawa bezpieczeństwa

Pasażerowie, którzy korzystają już z przystanku wiedeńskiego na ul. Gdańskiej w stronę Lasu Gdańskiego, chwalą rozwiązanie.

- Bardzo łatwo się tu teraz wsiada i wysiada - mówi pani Krystyna ze Śródmieścia, która często korzysta z tego przystanku. - Jestem seniorką, więc dla mnie to ważne, bo teraz poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam, jak wyniesionej jezdni. To duże ułatwienie.

Jednak w przypadku przystanków wiedeńskich nie chodzi tylko o ułatwienie przy wsiadaniu i wysiadaniu do pojazdów komunikacji miejskiej. Najważniejsze jest to, że takie rozwiązanie ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Wyniesienie jezdni sprawia bowiem, że kierowcy przy wjeździe na obszar przystanku muszą zwolnić.

Przypomnijmy, że pierwszy w Bydgoszczy peron wiedeński w Bydgoszczy został oddany do użytku we wrześniu 2019 r. na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Łącznie z dwoma wybudowanymi teraz takimi dwoma peronami na ul. Gdańskiej, w Bydgoszczy będą trzy przystanki wiedeńskie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto