Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś możesz uratować komuś życie. Grudziądzanie i fundacja DKMS zachęca do rejestracji dawców

Łukasz Ernestowicz
Ostatnio podczas akcji w bursie zarejestrowała się m.in. Kamila Lipińska. Wówczas pobierano krew do badania. Teraz próbki śliny
Ostatnio podczas akcji w bursie zarejestrowała się m.in. Kamila Lipińska. Wówczas pobierano krew do badania. Teraz próbki śliny
Każdy może zostać cichym bohaterem. Na początek wystarczy oddać do badania odrobinę śliny. Dziś rejestracja dawców szpiku.

- Nie ma nic cenniejszego nad ludzkie życie. Dlatego warto włączyć się w tę akcję - zachęca Izabela Gmińska, grudziądzka pielęgniarka, która kiedyś sama potrzebowała przeszczepu. Zachorowała na białaczkę. Miała szczęście, bo dawcą szpiku kostnego dla niej była siostra. Wielu chorych - niestety - swoich "genetycznych bliźniaków", od których można pobrać szpik, musi szukać poza rodziną. To jak poszukiwanie igły w stogu siana. Chyba że do dyspozycji mamy obszerną bazę dawców.

Przyjdźcie do bursy!

Takich baz w Polsce jest kilka. Największą prowadzi fundacja DKMS. W sumie zarejestrowanych jest w niej 850 tys. Polaków. Czy to dużo? - Dla porównania w Niemczech zarejestrowanych jest 5 mln ludzi - mówi Rafał Młodzikowski z DKMS-u.

W bazie fundacji widnieje 2.396 osób z Grudziądza. Z tej grupy już 11 osób - dziewięć kobiet i dwóch mężczyzn - oddało szpik i uratowało chorych. Dziś mamy okazję, żeby poprawić nieco te statystyki.

- Organizujemy Dzień Dawcy Szpiku w bursie przy ul. Hallera. Podczas akcji przewidujemy dodatkowe atrakcje: kiermasz ozdób świątecznych, z którego dochód przeznaczamy na fundację DKMS oraz występy zespołów: Bez nazwy, Morfeusz, Dolina Lalek, Whatever - informuje Mirela Dobuszewska współorganizatorka akcji. - Będą nas wspierać gwiazdy: Roch Poliszczuk i Szymon Jachimek. Oddając swój szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczep, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu. Warto więc na chwilę zatrzymać się i pomyśleć o tym co możemy zrobić dla innych.

To nie boli

Przy okazji ponownie obalamy mity, które narosły wokół zabiegu oddania szpiku kostnego. Poddanie się zabiegowi praktycznie nic nie boli. W 80 proc. przypadków od dawców po prostu pobierana jest krew. Z niej odzyskuje się komórki macierzyste, które przeszczepia się biorcy. Natomiast w co piątym przypadku szpik pobierany jest pod znieczuleniem z miednicy. Dawcy mówią, że po tym zabiegu odczuwa się delikatny ból porównywalny z uderzeniem o róg stołu. Coż to znaczy w obliczu ratowania kogoś od pewnej śmierci?
Początek akcji w bursie szkolnej o g. 10. Koniec o 18. Komu nie pasuje ten termin może się wybrać na podobną imprezę w sobotę i niedzielę (g. 9-15) do szkoły Pascal przy al. 23 Stycznia 26.

W całej Polsce organizowanych jest wiele podobnych akcji. Ich bohaterką jest 4-letnia Hania z Łodzi, która potrzebuje dawcy szpiku. A może to właśnie ktoś z Grudziądza uratuje jej życie?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto