Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekobezpieczeństwo. Zastanawiamy się nad tym, co truje nasze środowisko i jak temu zaradzić?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Żyjemy w mało przyjaznej dla naszego zdrowia i życia atmosferze, ale sami ją taką tworzymy. Szczęśliwie zaczęliśmy zauważać ten problem i zaczęliśmy już, choć nieśmiało, robić pierwsze kroki ku poprawie sytuacji. Piszemy o tym w cyklu artykułów pt. "Ekobezpieczeństwo".

Najgorszy jest smog - udowadniamy w naszych publikacjach. Jest najgorszy, bo co roku - jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - za jego przyczyną umiera w Polsce ok. 53 tys. ludzi. To wielokrotnie więcej niż ginie ich w wypadkach drogowych (niecałe 3 tys.), a jednak nikt nie informuje, że właśnie w szpitalu dokonują żywota kolejne ofiary zatrucia toksycznymi związkami.

Pisaliśmy już o tym skąd bierze się smog i dlaczego jest tak groźny oraz o tym, jakie miasta w regionie są nim najbardziej zagrożone. Problem dotyczy nie tylko największych aglomeracji z Bydgoszczą, Toruniem, Włocławskiej i Grudziądzem na czele, ale też Nakła nad Notecią, które znalazło się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i całej Unii Europejskiej. Pisaliśmy o przyczynach powstawania smogu - o starych, nieekonomicznych piecach i złym paliwie. Bo właśnie tzw. niska emisja, czyli domowe kominy odpowiadają za największe zanieczyszczenie powietrza i to na wysokości naszych nosów, jeśli tylko aura temu sprzyja (wysokie ciśnienie atmosferyczne, mróz, brak wiatru).

Ekobezpieczeństwo, czyli życie w czystym środowisku, bez smogu

Pisaliśmy też o zanieczyszczeniu naszych rzek i jezior, do których wciąż trafiają szkodliwe substancje zawarte w nawozach rolniczych oraz w nie do końca oczyszczonych ściekach komunalnych. A przecież mieszkańcy wielu miast (w tym Bydgoszczy i Torunia) piją wodę z ujęć na rzekach (Brdy i Drwęcy), szczęśliwie po jej uzdatnieniu. Z badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wynika jednak, że bez tego uzdatnienia woda nie nadawałby się do picia.

Smog znów nas zaatakuje [transmisja naszej debaty]

Zajęliśmy się również wpływem ruchem drogowym na zanieczyszczenie środowiska, a konkretnie emisją szkodliwych substancji przez silniki spalinowe. Te dają się we znaki najbardziej mieszkańcom dużych miast. Zastanawialiśmy się czy idea rozwoju elektromobilności w Polsce ma sens. Zdaniem podróżnika Arkadego Fiedlera, z którym rozmawialiśmy, a który w tym roku samochodem elektrycznym przejechał Afrykę, ma sens. Potrzebny jest jednak system ładowania aut na stacjach benzynowych. Ważnym czynnikiem blokującym zakup "elektryków" jest wysoka cena.

Za nami już cztery publikacje, a przed jeszcze lipcowe. Zachęcamy do lektury następnych odcinków "Ekobezpieczeństwa".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto