Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz chce być współgospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Proponuje organizację zawodów w kolarstwie torowym

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wideo
od 16 lat
- Jako miasto zgłaszamy akces bycia współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich w Polsce, w 2036 roku - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Miasto chciałoby organizować olimpijską rywalizację na torze kolarskim. I w ten sposób zdobyć połowę pieniędzy na budowę takiego obiektu.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2036 w Polsce? Grudziądz jest "za"

Przed kilkoma dniami prezydent Andrzej Duda na II Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem zapowiedział, że Polska będzie ubiegała się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku.

- Trzymamy kciuki za tę inicjatywę - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i od razu zgłasza gotowość miasta do współorganizowania olimpijskich zmagań. A konkretnie zawodów w kolarstwie torowym.

W tym akcesie Glamowski widzi szansę na pozyskanie finansowania hali sportowo-widowiskowej z torem kolarskim. O budowie takiego obiektu w mieście mówi się od lat.

Tor jest potrzebny głównie zawodniczkom i zawodnikom Autonomicznej Ludowej Sekcji Kolarskiej "Stal" Grudziądz, którzy odnoszą liczne sukcesy na torach w różnych zakątkach świata, ale aby na torze trenować muszą jeździć do Pruszkowa. A trzeba podkreślić, że wśród zawodników grudziądzkiej "Stali" są mistrzowie Europy, świata, olimpijczycy.

Zgodnie z koncepcją, obiekt ma służyć nie tylko kolarzom. Tor kolarski ma być demontowany, dzięki czemu w hali organizowane będą mogły być także np. mecze siatkówki, koszykówki, a także koncerty i wystawy gospodarcze.

Przygotowania do budowy hali z torem kolarskim w Grudziądzu już trwają

Miasto Grudziądz ma już program funkcjonalno-użytkowy hali widowiskowo-sportowej z torem kolarskim, planistycznie uporządkowało grunty pod tę inwestycję (miałaby powstać za osiedlem Rządz, w okolicach osiedla Dębowe Wzgórze i dawnego wysypiska śmieci). Buduje też - głównie na potrzeby powstającego obok osiedla, ale także planowanego obiektu sportowego - infrastrukturę drogową.

Co więcej: budowa hali sportowo-widowiskowej w Grudziądzu jest wpisana do strategii rozwoju województwa, jako jedna z czterech kluczowych inwestycji w infrastrukturę sportową do 2030 roku. - Mamy też zapewnienie marszałka województwa, że 50 proc. tej inwestycji sfinansuje województwo ze środków własnych - mówi Michał Czepek, radny wojewódzki z Koalicji Obywatelskiej.

Drugą połowę pieniędzy znaleźć musi prezydent Grudziądza. - Znakomitym źródłem byłyby pieniądze z Ministerstwa Sportu przeznaczane na przygotowanie infrastruktury olimpijskiej - nie ma wątpliwości Glamowski.

Koszty inwestycji są bardzo wstępnie szacowane na 200-250 mln zł.

Argumentów przemawiających za tym, aby to właśnie Grudziądz stał się areną rozgrywania olimpijskich mistrzostw w kolarstwie torowym jest kilka.

Przede wszystkim to znakomite tradycje klubu ALKS "Stal" Grudziądz , istniejącego od 1974 roku i mającego wielu znakomitych wychowanków: mistrzów Europy i świata, także spore grono olimpijczyków. - "Stal" Grudziądz 22 razy, a w ostatnich latach pod rząd, jest najlepszym klubem kolarskim w Polsce - podkreśla Robert Malinowski, radny wojewódzki KO. I dodaje, że klub to nie tylko zawodnicy, ale także kadra, która zna się na tym co robi i potrafi organizować imprezy.

Funkcjonowanie takiej drużyny w Grudziądzu byłoby także gwarancją wykorzystania takiego obiektu nie tylko w czasie Igrzysk Olimpijskich.

"Za" Grudziądzem przemawia także skomunikowanie miasta. Dzięki autostradzie Grudziądz jest znakomicie skomunikowany drogowo, a dzięki planowanej budowie "szprych" do Centralnego Portu Komunikacyjnego, miasto zyska także dobrą komunikację kolejową.

- Wiadomo, że na taką imprezę trzeba wybudować nowy tor kolarski, nową halę. I nie ma dzisiaj do tego lepszego ośrodka, lepiej przygotowanego i o lepszej tradycji niż Grudziądz. Dlatego uważamy, że szanse są bardzo duże - mówi Glamowski.

Prezydent Grudziądza deklaruje: - W przyszłym roku zapewnimy środki w budżecie miasta na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej do wykonania tej inwestycji. Liczę na to, że hala ta powstanie dużo wcześniej przed olimpiadą, bo wiadomo, że takie obiekty trzeba przetestować, można w nich organizować inne imprezy o randze mistrzostw.

- Wierzę, że tor tu powstanie i że będziemy tu rozgrywali zawody olimpijskie - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Z inicjatywy miasta cieszy się Zdzisław Zarębski, członek zarządu ALKS "Stal" Grudziądz: - Ze swojej strony już na dzień dzisiejszy deklarujemy udział naszych olimpijczyków w roku 2024 w Paryżu i w następnych olimpiadach. Trzymajmy kciuki za ten projekt wszyscy razem. Oby się to wszystko udało!

Prezydent Grudziądza zapowiada, że oficjalne zgłoszenie Grudziądza jako miasta, które aspiruje do współorganizowania IO w 2036 roku, w nadchodzącym tygodniu wyśle do prezydenta Andrzeja Dudy, a także Ministra Sportu oraz szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grudziądz chce być współgospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Proponuje organizację zawodów w kolarstwie torowym - Gazeta Pomorska

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto