Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Jak obchodzić będziemy 101. rocznicę powrotu miasta w granice Polski? Co przygotowały instytucje kultury na ten dzień?

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
23 stycznia 2020 r. - uroczystości patriotyczne na Rynku w Grudziądzu  w 100. rocznicę powrotu miasta do Polski, z udziałem członków grup rekonstrukcji historycznej
23 stycznia 2020 r. - uroczystości patriotyczne na Rynku w Grudziądzu w 100. rocznicę powrotu miasta do Polski, z udziałem członków grup rekonstrukcji historycznej Fot. Piotr Bilski/Archiwum
23 stycznia 2021 r. przypada 101. rocznica powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. W minionych latach rocznica ta była obchodzona uroczyście. Niestety, teraz nie pozwala na to pandemia.

WIDEO: Inscenizacja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku w Grudziądzu:

23 stycznia 1920 to był dzień powrotu Grudziądza do Polski

Co roku obchodom rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski towarzyszyły wydarzenia religijne, patriotyczne oraz kulturalne.

Wyjątkowo hucznie obchodziliśmy - zaledwie przed rokiem - 100. rocznicę powrotu Grudziądza do Polski. Przygotowano inscenizację historycznych wydarzeń sprzed lat w wykonaniu rekonstruktorów wojsk polskich i pruskich z epoki, okolicznościowe wystawy, spektakl teatralny, koncert... Radni uczestniczyli w okolicznościowej sesji samorządu.

Niestety, 23 stycznia 2021 roku - z powodu pandemii koronawirusa i nałożonych w związku z nią obostrzeń - tak hucznie nie będzie.

Program obchodów 101. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski (23 stycznia 2021 r.):

  • g. 9.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • g. 10- Msza św. w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu
  • g. 11- złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym

Wcześniej, o g. 9.30 radny Łukasz Piasecki, pełnomocnik prezydenta ds. uroczystości patriotycznych, złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera przy Starostwie Powiatowym.

Jak informują urzędnicy, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku, w imieniu władz samorządu, parlamentarzystów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy funkcjonariuszy porządku publicznego zostanie złożona tylko jedna, wspólna wiązanka.

- Mieszkańców, którzy chcą upamiętnić wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku poprzez złożenie kwiatów, prosimy aby zrobili to po wszystkich uroczystościach odbywających się na Rynku - zaprasza Natalia Granica z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

A co z okazji 101. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski przygotowują instytucje kultury?

Muzeum w Grudziądzu. Na Muzealnym Facebook’u odbędzie się prelekcja Mariusza Żebrowskiego pn. „Powrót Grudziądza do Macierzy – 101 lat w Niepodległej” oraz koncert na żywo w wykonaniu Macieja Gburczyka i Szymona Paczkowskiego. „Piosenka Ci nie da zapomnieć...” rozpocznie się o g. 17. Panowie zagrają na gitarze oraz klarnecie. Koncert największych przebojów przedwojennego kina i najsłynniejszych szlagierów tego okresu przeplatany będzie prezentacją archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających grudziądzkie restauracje i kawiarnie, w których przy dźwiękach muzyki świętowano radość z odradzającej się państwowości. Profil muzeum TUTAJ.

Centrum Kultury Teatr Na Facebook’u placówki będzie można obejrzeć spektakl Teatru Starego w Krakowie pn. „Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dramat jest zapisem kilkunastu godzin Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Dla mieszkańców zaplanowano także trzy koncerty: z Filharmonii Szczecińskiej pn. „Magiczne lata 20. i 30. XX wieku”, retransmisję koncertu przygotowanego przez I LO na deskach grudziądzkiego Teatru z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski oraz retransmisję koncertu grudziądzkich chórów, który odbywał się w Farze w zeszłym roku. FB CK Teatr TUTAJ.

Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego przygotowała film edukacyjny dla dzieci „Wolność w kolorze błękitu” i prezentację „Grudziądz 1920”, zawierającą m.in.: fotografie z wydarzeń w mieście, sylwetki ważnych postaci historycznych oraz doniesienia prasowe pochodzące ze zbiorów własnych oraz źródeł cyfrowych. Materiały będzie można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Grudziądzanie pamiętają też o rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Ta rocznica - 158. - przypada w piątek, 22 stycznia.

Z tej okazji, właśnie w piątkowe południe zostaną złożone kwiaty na grobie powstańca styczniowego Jana Cholewicza na Cmentarzu Garnizonowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto