Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz otrzymał Grand Prix, a żeglarze z Bydgoszczy Nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tak wyglądała gala nagród PTTK 2022. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Gala Nagród Przyjaznego Brzegu 2021 w Grudziądzu
Gala Nagród Przyjaznego Brzegu 2021 w Grudziądzu Piotr Bilski
Wodniacy z PTTK przyznali Nagrody Przyjaznego Brzegu. Grand Prix otrzymał Grudziądz. Wyróżniono też miejsca, organizacje oraz osoby zasłużone dla turystyki wodnej w kraju, m.in. z Bydgoszczy.

Nagrody Przyjazny Brzeg 2021 w Grudziądzu

Nagroda Przyjaznego Brzegu ma zasięg ogólnopolski i przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Do ostatniej edycji - za 2021 rok - zgłoszono kilkadziesiąt obiektów, wydarzeń, samorządów lub aktywności rekomendujących różne formy działań na rzecz turystyki wodnej. Kapituła postanowiła przyznać 15 nagród oraz Grand Prix.

Galę wręczenia Nagród Przyjaznego Brzegu zorganizowano przed niedzielnym koncertem z okazji Święta Województwa w Grudziądzu.

Grand Prix konkursu otrzymał Urząd Miejski w Grudziądzu. Za jakie działania?

Jak czytamy w uzasadnieniu: "za spójne, wieloletnie działania zmierzające do przywrócenia właściwej rangi Wisły w życiu organizmu miejskiego oraz aktywną promocję turystyki wodnej."

Jakie to są działania? Przede wszystkim powstała marina, oddana do użytku jesienią 2014 roku. Grudziądzki port zapewnia wodniakom m.in. wygodne i nowoczesne zaplecze sanitarne oraz miejsca noclegowe, niemal wszystko czego potrzebują. A "niemal", bo brakuje tutaj slipu, z którego budowy zrezygnowano w 2014 roku i w efekcie miejsce do wygodnego wodowania łodzi w Grudziądzu nie powstało do dziś. To niebawem ma się to zmienić, o czym informowaliśmy TUTAJ.

Do poprawy wizerunku portu przyczyniła się również - zakończona w 2018 roku - generalna modernizacja zabytkowego obiektu Klubu Wioślarskiego "Wisła", przy którym powstały obiekty mariny.

Budowa mariny w Grudziądzu otworzyła miasto na Wisłę

- Bardzo się cieszymy z Grand Prix, bo do konkursu zgłosili nas sami wodniacy, czyli osoby, które z tej infrastruktury korzystają, a przyznało PTTK - mówi Michał Czepek, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

- Miasto od lat konsekwentnie poprawia infrastrukturę nad Wisłą. W marinie schronienie znajdują nie tylko wodniacy, ale także turyści podróżujący kamperami, którzy nie muszą już "na dziko" zatrzymywać się pod Bramą Wodną. Miasto stara się też o to, aby poprawić swój wizerunek od strony Wisły - po kolei odnawiane i zagospodarowywane są spichlerze - wylicza Michał Czepek. I dodaje: - Cieszy, że Grudziądz jest tak dobrze oceniany przez wodniaków. Szkoda, że dobrej infrastruktury nad Wisłą brakuje jeszcze w Chełmnie, Świeciu i od Grudziądza w stronę Gdańska.

Warto dodać, że po zbudowaniu mariny do Grudziądza wróciła żegluga wycieczkowa na Wiśle, która jest finansowo wspierana przez miasto Grudziądz.

Laureaci Nagród Przyjaznego Brzegu PTTK za 2021 rok:

  • Gmina Aleksandrów – za spójną politykę rozwoju turystyki kajakowej, działania promocyjne zmierzające do popularyzowania regionu oraz projekty edukacyjne i wydawnicze wspierające aktywność wokół Pilicy.
  • Fundacja Klasyczne Jachty z Luzina – za ocalenie od zagłady zabytkowych jachtów morskich oraz zorganizowaną i konsekwentną działalność edukacyjną na rzecz środowiska żeglarskiego.
  • Nadwarciański Park Krajobrazowy – za wieloletnią ochronę krajobrazu Warty, działania proekologiczne mające na celu szczególnie cenne obszary przyrodnicze oraz za promocję turystyki poprzez wytyczanie szlaków i wsparcie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.
  • Oddział Żeglarski PTTK Pasat z Bydgoszczy – za wieloletni aktywny rozwój różnorodnych form turystyki żeglarskiej, wszechstronną działalność popularyzatorską i proekologiczną, organizację wielu imprez promocyjnych i sportowych oraz utrzymanie wysokich standardów szkoleń żeglarskich.
  • Stowarzyszenie Wodniaków FLIS ze Słupna – za promowanie różnorodnych form turystyki wodnej i działań otwartych na lokalną społeczność oraz nawiązanie do tradycyjnych wartości wodniackich.
  • Stanica Wodna PTTK z Wdzydz Kiszewskich – za stałą modernizację i konsekwentne utrzymanie wysokich standardów obsługi turystów wodniaków.
  • Port Tabat z Wilkas – za kompleksową rewitalizację starego portu i jego przeobrażenie w nowoczesną marinę oraz zagospodarowanie zaniedbanego otoczenia portu i jego całkowitą przemianę w miejsce atrakcyjne dla turystów.
  • Gdański Ośrodek Sportu z Gdańska – za budowę nowoczesnej przystani na Wyspie Sobieszewskiej i całkowitą odmianę otoczenia w rejon tętniący wodniackim życiem, stworzenie od podstaw infrastruktury towarzyszącej oraz sprawne zarządzanie przystaniami na terenie Gdańska.
  • Miniatury Żeglarskie – dla Andrzeja Kowalczyka za wieloletnie, konsekwentne budowanie marki serii wydawniczej książek żeglarskich, aktywną działalność edytorską na rzecz społeczności żeglarskiej oraz popularyzację historii żeglarstwa.
  • Regaty Seniorów – dla ośrodka Oczy Mazur za wypracowanie oryginalnej formuły regat oraz wieloletnie wspieranie żeglarzy starszego pokolenia dzięki czemu kilka tysięcy osób miało okazję żeglować w doskonale przygotowanej imprezie.
  • Szkuner Bezdomnych – za pokonanie wielu trudności i doprowadzenie do zakończenia wieloletniego, trudnego projektu budowy jachtu morskiego siłami osób dotkniętych bezdomnością.
  • Adam Hamerlik – za wieloletnią działalność edukacyjną Szkutni po Godzinach oraz konsekwentną realizację przemyślanego planu przywracania do życia starych jachtów z duszą i dzielenie się wiedzą szkutniczą.
  • Aleksander Celarek – za wieloletnią aktywność na rzecz ochrony dziedzictwa szkutnictwa Kaszub realizowaną poprzez działalność edukacyjną i popularyzatorską, a także popularyzację tradycyjnego żeglarstwa w mediach społecznościowych.
  • Jacek Marczewski – za propagowanie nieszablonowej formy wypoczynku na wodzie, promowanie tradycyjnego szkutnictwa wiślanego dostępnego dla wszystkich oraz działalność wystawienniczą i edukacyjną związaną z dawnymi typami łodzi.

Zdjęcia z gali wręczenia Nagród Przyjazny Brzeg zobacz w naszej galerii:

Gala Nagród Przyjaznego Brzegu 2021 w Grudziądzu

Grudziądz otrzymał Grand Prix, a żeglarze z Bydgoszczy Nagro...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto