Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. PKP ogłosiły przetarg związany z remontem dworca w Grudziądzu. Tak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Dworzec kolejowy w Grudziądzu od dawna wymaga modernizacji
Dworzec kolejowy w Grudziądzu od dawna wymaga modernizacji Piotr Bilski
- Kiedy w Grudziądzu doczekamy się dworca kolejowego, którego nie będziemy musieli się wstydzić? - pytają grudziądzanie. PKP ogłosiły przetarg, który jest wstępem do inwestycji planowanej na dworcu PKP w Grudziądzu.

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy dworca kolejowego w Grudziądzu.

Programu funkcjonalno-użytkowy będzie podstawą do przygotowania projektu przebudowy oraz prac budowlanych, które mają być prowadzone na dworcu PKP w Grudziądzu.

- Miasto uczestniczyć będzie w procesie uzgadniania projektu zagospodarowania przestrzeni - zapewnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Dzięki planowanemu remontowi ten zaniedbany przez lata obiekt zyska dawny blask i nową funkcjonalność.

Przypomnijmy, że dworzec PKP w Grudziądzu ma służyć nie tylko kolejarzom i pasażerom. Ma tu się znaleźć miejsce między innymi dla wystawy lotniczej, biblioteki czy modelarni.

Projekty, które powstaną, będą konsultowane z konserwatorem zabytków, ponieważ grudziądzki dworzec PKP wpisany jest do rejestru zabytków.

Rozpoczęcie prac na dworcu PKP w Grudziądzu planowane jest na lipiec przyszłego roku. Inwestycja ma trwać 20 miesięcy. Oddanie dworca do użytku planowane jest na IV kwartał 2024 r.

Jak podczas niedawnego spotkania Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza mówił mieszkańcom Strzemięcina, MPGN podpisało z PKP umowę najmu części pomieszczeń zmodernizowanego dworca, m.in. na antresoli, w hali dworcowej. Pomieszczenia przy bocznym wejściu mają zostać wydzierżawione do obsługi przyszłego autobusowego węzła przesiadkowego.

Główny dworzec PKP w Grudziądzu to wstyd dla miasta

Problemy z dworcem kolejowym w Grudziądzu mamy od lat i piszemy o nich na naszych łamach regularnie.

Problemów z jego estetyką i funkcjonalnością jest wiele:

  • dykta w drzwiach, bo szyb już nie ma,
  • zabita paździerzowymi płytami witryna sklepu w przejściu podziemnym,
  • nieczynne toalety,
  • brak punktu informacji,
  • tylko jedna czynna kasa...

Przypomnijmy, że PKP miało plan, aby dworzec grudziądzki zburzyć i w jego miejsce postawić nowy, modułowy. Plan ten trzeba było zmienić, bo budynek został wpisany do rejestru zabytków. PKP musi go zmodernizować.

- Zakres prac związanych z modernizacją obiektu zostanie uzgodniony na etapie realizacji dokumentacji projektowej w oparciu o wytyczne służb konserwatorskich - z upoważnienia Ministra Aktywów Państwowych odpowiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu, na pytania w sprawie grudziądzkiego dworca, które kilka miesięcy temu zadała Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Z kolei Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zapewnił w odpowiedzi dla posłanki, że dworzec kolejowy w Grudziądzu zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodziców z małymi dziećmi. - Ponadto na przedmiotowym dworcu będzie można skorzystać z nowoczesnych toalet - napisał Bittel.

Dla osób niepełnosprawnych dostosowane mają zostać toalety, zejście do tunelu oraz wejście na perony.

Jak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w naszej galerii:

Dworzec kolejowy w Grudziądzu od dawna wymaga modernizacji

Grudziądz. PKP ogłosiły przetarg związany z remontem dworca ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto