MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Przyczyną śmierci ptaków nad Rudnikiem była ptasia grypa. Czy nad jeziorem jest bezpiecznie?

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Ptaki w Grudziądzu zabiła ptasia grypa
Ptaki w Grudziądzu zabiła ptasia grypa
Przyczyną śmierci kilkunastu dzikich ptaków nad jeziorem Rudnik w Grudziądzu była ptasia grypa, najpewniej typu H5N1. Stwierdziły to wyniki przeprowadzonych badań.

Ptasia grupa w Grudziądzu

O podejrzeniu wystąpienia ptasiej grupy na Rudniku w Grudziądzu pisaliśmy w poniedziałek. Kilkanaście martwych ptaków znaleziono w grudziądzkim Rudniku. To może być ognisko ptasiej grypy [zdjęcia]

Wtedy czekaliśmy na wyniki badań. Dziś (10 maja) już one są znane.

- Potwierdzam, że w Grudziądzu stwierdzono przypadek ptasiej grypy. Dalsze badania specjalistyczne pokażą na jaką jest to skalę. Całością dowodzi Powiatowy Lekarz Weterynarii i to jego zalecenia, miasto będzie ewentualnie wykonywać - mówi Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.

Ciała ptaków zebrane w Grudziądzu zostały przebadane w laboratorium weterynaryjnym we Włocławku. Potwierdzono, że przyczyną śmierci zwierząt była ptasia grypa. Dla ostatecznego potwierdzenia, próbki na kolejne badania zostaną jeszcze dziś (10 maja) przesłane do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- Według wyników pierwszych badań to wirus H5N1, który nie jest groźny dla ludzi - mówi "Gazecie Pomorskiej" lek. wet. Wojciech Młynarek, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy.

Ptasią grypę stwierdzono jak dotąd tylko w przypadku dzikiego ptactwa. Czy nad jeziorem Rudnickim Wielkim w Grudziądzu można bezpiecznie wypoczywać?

- Jeśli chodzi o o osoby odpoczywające nad wodą, przede wszystkim należy zachować spokój. I rozsądek: nie należy ptaków dotykać, czy przenosić. W przypadku ich znalezienia najlepiej poinformować powiatowy inspektorat weterynarii - mówi "Pomorskiej" dyrektor Wojciech Młynarek.

W Grudziądzu wydział zarządzania kryzysowego urzędu miejskiego przygotowuje się jednak do szerzej zakrojonych działań.

- W grę wchodzi ewentualnie dezynfekcja plaży miejskiej bądź niektórych jej elementów i ustawienie tablic ostrzegawczych o strefie zapowietrzenia, ale - podkreślam - dopiero w przypadku kiedy będą takie decyzje Powiatowego Lekarza Weterynarii - mówi Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.

Takich zaleceń, a także ograniczeń można się spodziewać po potwierdzeniu ptasiej grypy w drugim badaniu laboratoryjnym. Jego wyniki powinniśmy poznać w ciągu dwóch dni.

Miasto Grudziądz nie jest jednak jednym powiatem w województwie, w którym znaleziono ptaki, u których potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1.

Obecność wirusa wykazano także u ptaków znalezionych w ostatnich dniach na terenie powiatów:

 • inowrocławskiego
 • chełmińskiego
 • rypińskiego
 • brodnickiego
 • lipnowskiego

Próbki do badań zebrane w tych miejscach również zostaną dziś (10 maja) przesłane do powtórnej diagnozy w laboratorium w Puławach.

O tym piszemy: Ptasia grypa u dzikich mew w siedmiu powiatach Kujaw i Pomorza! "Należy zachować spokój"

Już wcześniej, w drugim badaniu, wystąpienie ptasiej grypy w drugim badaniu potwierdzono w okolicach Włocławka (miejscowość Dąb Mały).

Martwe ptaki znaleziono w Jeziorze Rudnickim Wielkim oraz na jego brzegu

Ptasia grypa w Grudziądzu? Kilkanaście martwych ptaków znale...

O podejrzeniu ptasiej grypy w Grudziądzu pisaliśmy w poniedziałek:

Po potwierdzeniu wystąpienia ptasiej grypy w powiecie włocławskim, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał następujące zalecenia:

 • utrzymywania drobiu w izolacji od dzikich ptaków;
 • zgłaszania swoich hodowli do powiatowych lekarzy weterynarii (obowiązuje wszystkich posiadaczy drobiu i innych ptaków niezależnie od ilości posiadanych sztuk);
 • przechowywania paszy i ściółki w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem, gryzoniami i ich odchodami;
 • karmienia i pojenia drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
 • stosowania w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami mycia rąk wodą z mydłem;
 • stosowania mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
 • powiadamiania organów Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu objawów chorobowych lub padnięć u drobiu i ptaków
 • Nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkować nakładaniem kar administracyjnych.
Martwe ptaki znaleziono w Jeziorze Rudnickim Wielkim oraz na jego brzegu

Ptasia grypa w Grudziądzu? Kilkanaście martwych ptaków znale...

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto