Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz solidarny z osobami LGBT+? Deklaracja solidarnościowa z LGBT+ ma być głosowana na sesji w maju

PA
W Grudziądzu odbywały się manifestacje osób LGBT+ które dawały jasny przekaz: "Jestem człowiekiem, nie ideologią" . Nie obyło się bez incydentów przeciwników środowisk LGBT+
W Grudziądzu odbywały się manifestacje osób LGBT+ które dawały jasny przekaz: "Jestem człowiekiem, nie ideologią" . Nie obyło się bez incydentów przeciwników środowisk LGBT+ Aleksandra Pasis/archiwum
Z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady sesji uchwały solidarnościowej ze środowiskami LGBT+ do przewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza, Łukasza Kowarowskiego zwrócili się działacze "Tęczowej Wiosny". Czy radni Grudziądza zagłosują za przyjęciem deklaracji solidarności z osobami LGBT+? Wynik poznamy podczas sesji 26 maja.

Zobacz wideo. Manifestacja: "Jestem człowiekiem, nie ideologią" w Grudziądzu. Czerwiec 2020 r.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. "Wychodząc naprzeciw osobom należącym do społeczności LGBT+, jako Radni Rady Miejskiej Grudziądza, pragniemy wyrazić swoją deklarację z tymi osobami. Uchwała ta pokazuje, że jako miasto jesteśmy miastem przyjaznym i otwartym dla wszystkich grup społecznych, że u nas wszyscy mogą czuć się jak u siebie w domu, bo tu także jest nasz dom".

Szacunkowo: w Grudziądzu 10 proc. mieszkańców to LGBT+

W przygotowanej treści deklaracji ze środowiskiem LGBT+, radni Grudziądza wyrażają wolę aby nasze miasto było m.in. miejscem bez dyskryminacji, bez języka nienawiści i przemocy i podkreślają, że obowiązkiem samorządu jest stanie po stronie wykluczanych społeczności szczególnie narażanych na przemoc werbalną i psychiczną.

W piśmie też podano, że szacunkowo społeczność LGBT+ w Grudziądzu może stanowić ok. 10 proc. mieszkańców.

"Nie możemy być bierni"

Zapisy deklaracji solidarnościowej z LGBT+ także mówią o tym, że w świetle coraz bardziej radykalnych postaw wobec tych grup społecznych, otwartej mowy nienawiści wobec tych osób stosowanych przez czołowych polityków, Grudziądz dostrzega potrzebę wprowadzenia narzędzi antydyskryminacyjnych. Czytamy w deklaracji: "Nie możemy być bierni".

Radni decydują się na przyjęcie deklaracji solidarnościowej z LGBT+ także zobowiązują się do prowadzenia polityki bez uprzedzeń, homofobii, transfobii a instytucje miejskie są wolne od uprzedzeń, są przyjazne osobom nieheteronormatywnym zarówno jako pracodawcy, jak i w relacji urząd - mieszkaniec.

Jak zagłosują radni Grudziądza? Przekonamy się 26 maja.

W Warszawie powstaje hostel dla osób LGBT+

Dodajmy, że tożsame projekty deklaracji są przyjmowane w innych miastach Polski. Jednym z pierwszych, która przyjęła ją była m.in. Warszawa. Tutaj też właśnie powstaje hostel interwencyjny dla osób LGBT+, który będzie prowadziło Stowarzyszenie Lambda. Placówka ma zapewnić bezpieczne schronienie osobom LGBT+, które straciły dach nad głową, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne, aby mogły stanąć na nogi.

[g]14341663 [g]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto