158. urodziny Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu
- Z dumą i refleksją odbieram to wydarzenie - mówi Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora Kulerskiego. - Pradziadek był przede wszystkim nauczycielem, choć zdecydowana większość postrzega go jako wydawcę, polityka. Ale jego pierwszą myślą było nauczanie, dlatego trafił do seminarium nauczycielskiego w Grudziądzu z którego został relegowany za polskość a mimo to zdał egzaminy nauczycielskie pod zaborem pruskim. Jego życie zarówno to polityczne jak i wydawnicze to przede wszystkim edukacja, nauczanie. Nauczanie innych. Z jego życiorysu też wynika to, że też się uczył. Był dobrym obserwatorem. Potrafił wyciągać wnioski.
Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy potomek Kulerskiego, władze miasta i zaproszeni goście a wśród nich Henryka Krzywonos, poseł Iwona Michałek wsiedli do tramwaju "Wiktor Kulerski", by dojechać nim do Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego gdzie otwarto wystawę poświęconą tej wybitnej postaci.
- Wiktor Kulerski jest tym, który wkroczywszy na arenę dziejów zaniósł tam ze sobą zawartą w tytule swojej gazety nazwę naszego miasta – powiedział Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Gazeta Grudziądzka to była dobra marka, a zarazem dzieło życia człowieka, który nie tylko był Polakiem, ale też nosił to miano z dumą. Głęboko wierzył, że polskość ma przyszłość, że warto być Polakiem.
Wydarzenie pod obeliskiem uświetnił występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.
Grudziądz. Tak świętowano 158. rocznicę urodzin Wiktora Kule...
Dzieje się w Grudziądzu
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?