Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Tak wygląda ewangelicki kościół św. Jana. To "nowy" zabytek na mapie Pomorza. Zobacz zdjęcia

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu. Jak wygląda zobacz na kolejnych zdjęciach >>>>
Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu. Jak wygląda zobacz na kolejnych zdjęciach >>>>Piotr Bilski
Ewangelicko-augsburski kościół św. Jana w Grudziądzu jest właśnie wpisywany do rejestru zabytków wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zobaczcie jak wygląda "nowy" zabytek na mapie Grudziądza i województwa kujawsko-pomorskiego. - Wpis do rejestru to prestiż i obowiązki - mówi ks. Karol Niedoba, proboszcz parafii w Grudziądzu.

Kościół ewangelicki w Grudziądzu jest wpisywany do rejestru zabytków

Budynek kościoła przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu ma już 107 lat. Z wnioskiem o jego wpisanie do kujawsko-pomorskiego rejestru zabytków wystąpił ks. Karol Niedoba, proboszcz parafii.

- Starania o to trwały rok. Teraz procedura jest już na ukończeniu. Bardzo się z tego cieszę, bo taki wpis to prestiż dla naszej parafii, choć także obowiązki - mówi ks. Karol Niedoba, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Grudziądzu.

Proboszcz nie ma wątpliwości, że dla parafii jest moment historyczny.

- Wpis do rejestru zabytków otwiera nam m.in. możliwość starania się o dofinansowanie na remont budynku - mówi ks. Niedoba.

Budynek przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu nie zawsze należał do ewangelików

Powstał w 1916 roku jako kaplica dla wyznania katolicko - apostolskiego. Gmina ewangelicko-augsburska, przejęła go po II wojnie światowej.

Jest to budynek stylistycznie utrzymany w uproszczonych formach neogotyckich z wpływami ceglanego ekspresjonizmu niemieckiego.

Do kujawsko-pomorskiego rejestru zabytków wpisywany jest sam budynek kościoła, a nie jego wnętrze. Co nie oznacza, że nie warto zajrzeć do środka tej świątyni. To co odróżnia ten kościół od innych budowli sakralnych, to wyjątkowa prostota i skromność wystroju.

We wnętrzu kościoła św. Jana zobaczyć możemy m.in.

  • organy pochodzące z 1908 roku,
  • obraz ołtarzowy z 1936 roku,
  • na wyposażeniu świątyni jest też dzwon pochodzący z 1888 r.

[przycisk-galeria]

Parafia ewangelicko-augsburska w Grudziądzu powstała w okresie międzywojennym

Jej początki związane są z kościołem przy ul. Mickiewicza, dziś świątynią rzymsko-katolicką, nazywaną kościołem „Młodzieżowym”. To tam odbyły się w 1923 r. pierwsze wojskowe nabożeństwa ewangelickie w języku polskim po odzyskaniu niepodległości przez II Rzeczpospolitą. Także tam, 24 maja 1931 r. powołana została pierwsza rada parafialna i ukonstytuowała się polska parafia ewangelicka w Grudziądzu.

Okres II wojny światowej wydawał się oznaczać kres młodej parafii, ponieważ nie mogła istnieć ze względu na polskość. Duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego musieli się ukrywać pod zmienionymi nazwiskami albo więzieni byli w obozach koncentracyjnych. Wielu zostało zamordowanych. Parafia jednak przetrwała i po wojnie otrzymała w użytkowanie budynek kościoła pw. św. Jana, przy ul. Szkolnej 10. I do dziś właśnie tutaj odprawiane są nabożeństwa.

  • Przypomnijmy, że w maju 2021 roku parafia parafia ewangelicko-augsburska św. Jana w Grudziądzu świętowała 90-lecie swojego istnienia.
  • Dużym wydarzeniem dla grudziądzkich ewangelików, w październiku 2018 roku, były wybory przez wiernych proboszcza parafii. Został nim wikariusz ks. dr Karol Niedoba.
  • Dziś ewangelików w Grudziądzu jest ponad 40.

Od kilku lat parafia ewangelicko-augsburska aktywnie włącza się w życie kulturalne Grudziądza

Pierwszym tego przejawem było udostępnienie kościoła zwiedzającym podczas "Nocy Muzeów w 2017 roku". Budynek kościoła zwiedziło wówczas kilkaset osób. Większość była szczerze zaskoczona skromnością wystroju sali nabożeństwa, a także zakrystii. Parafia współorganizuje koncerty, m.in. w ramach festiwalu "Lato na Starym Mieście" oraz w ramach projektów Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Teraz grudziądzka parafia ewangelicko-augsburska szykuje się m.in. do obchodów jubileuszu 500-lecia początków Reformacji w Grudziądzu, przypadającego w 2024 r.

Jak wygląda kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana w Grudziądzu zobacz w galerii:

Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Jana przy ul. Szkolnej 10 w Grudziądzu. Jak wygląda zobacz na kolejnych zdjęciach >>>>

Grudziądz. Tak wygląda ewangelicki kościół św. Jana. To "now...

O parafii ewangelicko-augsburskiej w Grudziądzu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto