Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Tak wyglądać ma odkryty basen w Tarpnie po modernizacji. Do realizacji brakuje „tylko”... 8,5 mln złotych [zdjęcia]

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Czy odkryty basen w Tarpnie jest do zamknięcia? Niekoniecznie.  Bo Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku ma pełną dokumentację techniczną  kompleksowej modernizacji basenu w Tarpnie.
Czy odkryty basen w Tarpnie jest do zamknięcia? Niekoniecznie. Bo Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku ma pełną dokumentację techniczną kompleksowej modernizacji basenu w Tarpnie. Wizualizacje MORiW Grudziądz
Wspaniale prezentują się wizualizacje odkrytego basenu na grudziądzkim osiedlu Tarpno po modernizacji. Cała dokumentacja jest przygotowana. Do realizacji brakuje „tylko” pieniędzy.

O tym, że grudziądzki basen odkryty wymaga modernizacji mówi się od lat. Nie raz słyszeliśmy też o tym, że będzie modernizowany. Przebudowę i doposażenie tego obiektu przed laty obiecał Robert Malinowski, ówczesny prezydent miasta, gdy ostatecznie zrezygnowano z budowy parku wodnego w naszym mieście. Lata mijały, a na basenie wiele dobrego się nie wydarzyło.

Basen w Tarpnie do zamknięcia?

- Czas tego obiektu już minął. Nie ma wątpliwości, że trzeba w niego zainwestować - mówi Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, który administruje tym obiektem. I tłumaczy: - W tej chwili baseny takie jak nasz: o bardzo dużej powierzchni są już przeżytkiem. Większość ludzi na basen przychodzi nie po to, aby pływać „od słupka do słupka”, ale po to, aby się zrelaksować, skorzystać z różnorodnych atrakcji.

Problemem basenu jest brak instalacji do automatycznego dozowania środków chemicznych koniecznych do utrzymywania wody w należytym stanie.

- Bez tego w kraju funkcjonuje już niewiele obiektów - wyjaśnia dyrektor Piwowarska.

Czy to oznacza, że obiekt jest do zamknięcia? Niekoniecznie. Bo Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku ma pełną dokumentację techniczną kompleksowej modernizacji basenu w Tarpnie.

Co miałoby zostać wykonane?

Dotychczasowa duża niecka basenu, która ma 5,5 tys. m kw. powierzchni lustra wody, zostałaby podzielona na trzy mniejsze.

Jak podzielić dużą nieckę? Wstawiając do niej trzy mniejsze, ze stali galwanizowanej, o różnej wielkości oraz głębokości.

Między nieckami zbudowane zostałyby chodniki z drewna, pod którymi mieściłaby się basenowa automatyka: system filtrów, pomp, urządzenia do dozowania chemikaliów.

Atrakcje dla dzieci zapewnić mają zjeżdżalnie - duża i mała - oraz wodny plac zabaw.

Dodatkowo modernizowane byłyby pomieszczenia socjalne m.in.: toalety męska i damska, a także pokoje ratowników, punktu pierwszej pomocy...

- Dokumentacyjnie jesteśmy przygotowani na to, aby ogłosić przetarg na wykonanie modernizacji. Jedynym problemem są pieniądze, bo według kosztorysu potrzebujemy około 8,5 mln zł - mówi Piwowarska. - Będziemy szukali możliwości sfinansowania tej inwestycji ze środków zewnętrznych.

  • W czasie ostatnich dwóch sezonów letnich basen w Tarpnie był nieczynny z powodu pandemii.
  • Wcześniej cieszył się dużą popularnością. W 2019 r. sprzedano tutaj 22 tys. biletów,
  • a w 2018 r. 20,6 tys. biletów wstępu.

Jak obiekty basenu odkrytego w Tarpnie mają wyglądać po modernizacji zobacz na zdjęciach w galerii:

Czy odkryty basen w Tarpnie jest do zamknięcia? Niekoniecznie.  Bo Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku ma pełną dokumentację techniczną  kompleksowej modernizacji basenu w Tarpnie.

Grudziądz. Tak wyglądać ma odkryty basen w Tarpnie po modern...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto