Grudziądz. Za spalanie śmieci w piecach strażnicy miejscy mandatami ukarali 24 osoby. Za gromadzenie śmieci ukarano 19 osób

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W ostatnich miesiącach 24 grudziądzan ukarali strażnicy miejscy za spalanie śmieci w domowych piecach
W ostatnich miesiącach 24 grudziądzan ukarali strażnicy miejscy za spalanie śmieci w domowych piecach Fot. Mariusz Kapala
Śmieci w piecach oraz składowane na podwórkach podczas swoich kontroli znajdowali strażnicy miejscy z Grudziądza w ostatnich miesiącach. Winnych karali mandatami. Teraz podsumowali swoje interwencje.

Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć

Strażnicy miejscy z Grudziądza podsumowali kontrole tego co ląduje w piecach grudziądzan w sezonie grzewczym

Sezon grzewczy 2020/2021 jest już na finiszu. Strażnicy miejscy z Grudziądza podsumowali go pod kątem swoich interwencji związanych ze spalaniem śmieci w piecach. Interwencje takie podejmują zwykle strażnicy z patrolu ekologicznego. Najczęściej są one podejmowane na wezwanie mieszkańców, którzy widząc i czując co unosi się z kominów sąsiadów, alarmują mundurowych.

Strażnicy na miejscu sprawdzają co jest spalane w piecu oraz co przy leży przy nim przygotowane do spalenia.
Jeśli są to materiały niedozwolone do spalania (najczęściej fragmenty starych mebli, szmaty, plastiki), strażnicy miejscy nakładają mandaty.

Jak policzyli strażnicy miejscy z Grudziądza, od 1 października 2020 roku do 31 marca 2021 roku podjęli łącznie 384 interwencje dotyczące spalania śmieci.

Obawy zgłaszających nie zawsze okazują się uzasadnione. Bo budzący niepokój dym wydzielają nie tylko "prawdziwe" śmieci, ale także opał, który jest dozwolony prawnie, mimo że ma niską jakość.

Gęsty dym może być też skutkiem nieumiejętnego palenia w piecu przez jego właściciela, co wcale nie jest rzadkością.
Z takich powodów, nie każda interwencja strażników kończy się mandatem.

W kończącym się sezonie grzewczym - liczonym od 1 października do 31 marca - strażnicy miejscy mandatami za spalanie śmieci ukarali łącznie 24 osoby.

Śmieci składowali na posesjach w Grudziądzu, aby zaoszczędzić na opłatach za ich wywóz

Jak informują grudziądzcy strażnicy miejscy, podczas swoich patroli ujawnili również odpady komunalne zalegające na prywatnych posesjach. Jak się okazało ich właściciele nie złożyli deklaracji "śmieciowych" i odpady nie były od nich odbierane, a oni "oszczędzali" nie płacąc za tę usługę. Za to śmieci gromadzili na terenie swoich nieruchomości.

Za takie złamanie przepisów w 2021 roku strażnicy miejscy z Grudziądza mandatami karnymi ukarali już 19 osób.

Strażnicy miejscy z Grudziądza przypominają:

  • zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2020 r., poz. 1439 z późn. zm.) - obowiązek utrzymania czystości spoczywa między innymi na właścicielu nieruchomości. Przez właściciela nieruchomości należy rozumieć także „współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością” (art. 2 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).
  • każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych (art. 6m.1). Osoba, która nie złożyła wyżej wymienionej deklaracji może być ukarana karą grzywny (art.10 ust. 2b).
  • w prawie miejscowym funkcjonuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy - miasto Grudziądz (Uchwała nr XXXIX/57/17 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 28 czerwca 2017 r.), który nakłada również na właścicieli nieruchomości obowiązek zbierania i systematycznego pozbywania się odpadów z terenu nieruchomości.
  • na mocy art. 117 § 1 ustawy kodeks wykroczeń (Dz. U. 2021, poz. 281) niewykonanie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny.
  • na terenie Grudziądza upoważnione przez prezydenta miasta osoby z Wydziału Ochrony Środowiska i Straży Miejskiej mogą przeprowadzać kontrole związane ze spalaniem odpadów i niedozwolonych materiałów na podstawie art. 334, 379 i 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
  • przepisy te odsyłają do uchwały nr VIII/136/19 z dnia 24 czerwca 2019 r. sejmiku wojewódzkiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie oraz zarządzenia nr 408/17 Prezydenta Grudziądza z dnia 28 września 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kontroli palenisk znajdujących się na terenie gminy - miasto Grudziądz.
Wśród nominowanych są Róża Lewandowska, Patryk Gruszeczka oraz Emilia Wyczyńska-Staszek. Wszystkich poznajcie oglądając zdjęcia w naszej galerii >>>>>>

Grudziądz. Wybieramy Osobowość Roku 2020. Oto kandydaci w ka...

Polecany także:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie