Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Ze statystyk zniknęły trzy tysiące pieców kaflowych. Ale to wcale nie znaczy, że smog w mieście będzie mniejszy

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Jak wynika ze złożonych dotąd deklaracji, w Grudziądzu funkcjonuje ponad 940 pieców kaflowych. Natomiast według danych ratusza jest ich 4,5 tysiąca...
Jak wynika ze złożonych dotąd deklaracji, w Grudziądzu funkcjonuje ponad 940 pieców kaflowych. Natomiast według danych ratusza jest ich 4,5 tysiąca... Ludwik Kostus
Choć termin złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków już minął, w Grudziądzu wpłynęło tylko 63 proc. dokumentów dotyczących źródeł ciepła w domach i mieszkaniach. Za niezłożenie dokumentu może grozić nawet 5 tys. zł grzywny. Sprawdziliśmy co wynika z deklaracji, które już wpłynęły.

Obowiązek wypełnienia i złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, dotyczącej źródeł ciepła, mają wszyscy właściciele i zarządcy budynków, które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. Termin na złożenie dokumentu minął 30 czerwca.

W Grudziądzu brakuje jeszcze tysięcy deklaracji

Jak policzyli urzędnicy, w Grudziądzu mamy blisko 9,8 tys. punktów adresowych, z których takie deklaracje powinny spłynąć do CEEB. Złożono je jednak dla niespełna 6,2 tys. adresów. To zaledwie 63 procent.

Wprowadzonych do systemu łącznie jest blisko 7,5 tys. deklaracji (więcej niż adresów, a różnica wynika z tego, że na jedną nieruchomość może być wystawiona więcej niż jedna deklaracja). Większość z tych deklaracji -ponad 4,1 tys. - trafiła do urzędników na papierze. Z możliwości złożenia deklaracji za pomocą internetu skorzystało 3,3 tys. grudziądzan.

- Do wprowadzenia do systemu mamy jeszcze około 2,5 tys. deklaracji - informuje Maja Banasik, dyrektor Wydziału Środowiska UM w Grudziądzu. Dlaczego ? - Z uwagi, na to, że duża część osób złożyła deklaracje w ostatnich dwóch tygodniach czerwca, przed upływem terminu przypadającego na koniec tego miesiąca.

Zgodnie z ustawą, urząd na wprowadzenie deklaracji złożonej na papierze ma maksymalnie sześć miesięcy.

Czym ogrzewamy się w Grudziądzu?

Sprawdzamy co wynika z deklaracji, które już zostały złożone.

  • Najwięcej osób zadeklarowało, że mają źródła ciepła opalane gazem - są to jednak nie tylko piece centralnego ogrzewania, ale także urządzenia służące do podgrzewania wody, np. piecyki przepływowe - łącznie to 3841 sztuk.
  • Kotłów opalanych węglem, drewnem, pelletem jak dotąd zgłoszono w Grudziądzu 1771.
  • Do tego dochodzi jeszcze 941 pieców „kaflowych”.To niewiele biorąc pod uwagę, że według danych powołanego w Grudziądzu zespołu ds. polityki antysmogowej, na koniec 2020 r. było w mieście ponad 4,5 tysiąca „kaflaków”. Niestety, nie należy liczyć, że większość z nich została już usunięta. Raczej ich właściciele nie złożyli deklaracji do CEEB.
  • Elektrycznych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody zgłoszono 1243.
  • Natomiast wykorzystywanych do tego kolektorów słonecznych zgłoszono zaledwie 59.
  • Posiadanie kominka, kozy lub innego ogrzewacza powietrza na paliwa stałe wykazano jak dotąd 1356 razy.
  • Podłączenie do sieci ciepłowniczej - miejskiej lub lokalnej - zadeklarowano 898 razy.
  • Zgłoszono 273 pompy ciepła.
  • Najmniej popularnym sposobem ogrzewania mieszkań i domów są piecie olejowe - jak dotychczas zgłoszono ich 157.
  • Posiadanie kuchni opalanej węglem lub piecokuchni zadeklarowano 41 razy.

Aby uniknąć kary, można wyrazić „czynny żal” i złożyć deklarację

Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji CEEB grozi mandat, a nawet grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Osoby, które deklaracji nie złożyły w terminie, mogą jeszcze wyrazić „czynny żal”, czyli pilnie złożyć wypełnioną deklarację. Można to zrobić zarówno osobiście w urzędzie, jak i w internecie za pośrednictwem systemu CEEB na stronie ceeb.gov.pl, korzystając z Profilu Zaufanego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. „kopciuchów”.

Budowa Inkubatora Przedsiębiorczości w Grudziądzu

Trwa budowa nowego Inkubatora Przedsiębiorczości w centrum G...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto