Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa w powiecie kościerskim. Ponad 3500 mieszkańców powiatu kościerskiego w grudniu walczyło z grypą. Sprawdź statystyki Sanepidu

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wśród chorych na grypę są niestety także dzieci
Wśród chorych na grypę są niestety także dzieci Edyta Łosińska-Okoniewska
Grypa nie odpuszcza w powiecie kościerskim. Jak wynika z danych Sanepidu, zachorowań na grypę jest zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Sporą grupę chorych stanowią dzieci.

Grypa bije rekordy. Kolejki do lekarzy, czy też w aptekach to standard, z którym muszą borykać się pacjenci. W trzech tygodniach grudnia w powiecie kościerskim odnotowano 3500 zachorowań na grypę. Tymczasem w analogicznym okresie 2021 r. było 1009 przypadków. Dodajmy jednak, że mowa o osobach, które trafiły do lekarzy lub szpitala. Część chorych leczyła się w domach ogólnodostępnymi lekami.

Jak wynika ze statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie w 2021 roku z grypą walczyło 15 903 osoby, tymczasem w 2022 roku 21 263.

Najczęstsze objawy z jakimi zgłaszają się pacjenci to wysoka temperatura, a także bóle mięśni, kaszel. Zdarza się, że dochodzi także do zapalenia płuc. Niektórzy niestety muszą szukać pomocy w szpitalu.

Są jednak dobre wieści. Jak dotychczas nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych w powiecie kościerskim.

Z badań wykonanych w szpitalnym laboratorium wynika, że dominującym wariantem jest wirus grypy typu A.

Najmłodszych często także dotyka wirus RSV. Od października do grudnia 2022 r. potwierdzono 78 przypadków. Zwykle objawiał się on infekcjami dolnych dróg oddechowych i przebiegał w postaci zapalenia oskrzelików i płuc.

Pamiętajmy, że grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czasami także przez kontakt ze skażoną powierzchnią.

Wirusy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których namnażają się. W konsekwencji powodują martwicę tychże komórek, co z kolei otwiera drogę patogenom bakteryjnym.

Wyróżnia się typy wirusów grypy: A, B, C i D. Ponadto typ A dzieli się na podtypy A/H1N1/, A/H3N2/, A/H2N2/ i inne podtypy.

Grypa jest zaraźliwą chorobą wirusową. Okres wylęgania wynosi 1-4 dni (średnio 1-2 dni). Osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych osób zanim jeszcze pojawią się objawy choroby, tj.:

  • dorosły może być źródłem zakażenia dla innych 1-2 dni przed wystąpieniem objawów choroby,
  • chory dorosły zakaża do 5-7 dni po wystąpieniu objawów,
  • chore dziecko zakaża przez okres powyżej 10 dni, przy czym u małych dzieci również przez okres do 6 dni zanim wystąpią objawy,
  • chory z ciężkim niedoborem odporności zakaża przez wiele tygodni lub miesięcy.

W grudniu 2022 r. sporą grupę chorych stanowiły dzieci do 14 roku życia. Wirusa grypy zdiagnozowano u 1978 małych pacjentów.

Wciąż wiele osób lekceważy grypę i nie uważa jej za poważną chorobę. Tymczasem powikłania mogą być bardzo groźne. Aby ustrzec się przed chorobą przede wszystkim należy unikać kontaktu z osobami chorującymi. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów najlepiej zostać w domu, odwiedzić lekarza i porządnie wykurować się przed powrotem do pracy.

Najczęstsze powikłania pogrypowe występują:

  • ze strony układu oddechowego: grypowe zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików szczególnie u niemowląt i u dzieci, np. zakażenie , pneumokokowe, meningokokowe, zaostrzenie astmy
  • ze strony układu nerwowego (poprzeczne zapalenie rdzenia, zapalenie mózgu, opon mózgowych),
  • ze strony innych układów: zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), zapalenie mięśnia serca i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych (np. zastoinowej niewydolności serca), drgawki gorączkowe, zespół wstrząsu toksycznego, zespół Rey`a, zapalenie mięśni i mioglobinuria mogąca prowadzić do niewydolności nerek, możliwość częstszego występowania schizofrenii w przypadku zakażenia wewnątrzmacicznego w czasie ciąży, zakażenia meningokokowe).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto