Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy z pracy można zwolnić kobietę w ciąży

[email protected]
Po powrocie z urlopu wychowawczego po urodzeniu pierwszego dziecka ponownie zaszłam w ciążę. Obawiam się powiedzieć o tym pracodawcy. Nie chcę stracić pracy.

Po powrocie z urlopu wychowawczego po urodzeniu pierwszego dziecka ponownie zaszłam w ciążę. Obawiam się powiedzieć o tym pracodawcy. Nie chcę stracić pracy. Czy w okresie ciąży pracownicy pracodawca może rozwiązać z nią stosunek pracy? Czy w okresie ciąży pracownicy możliwe jest wypowiedzenie jej warunków pracy i płacy?

Zgodnie z zasadą zawartą w przepisie art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Reguły tej nie stosuje się, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. W uchwale Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r. (II PZP 2/08, OSNP 2008/15-16/211) zaznaczono, że gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy. Możliwe jest zarówno wypowiedzenie, jak i rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Fakt, że pracownica nie wie o tym, że jest w ciąży w momencie, gdy pracodawca wręcza jej wypowiedzenie umowy o pracę, nie pozbawia jej możliwości skorzystania z ochrony, o której mowa wyżej. Wypowiedzenie staje się bezskuteczne, jeżeli pracownica wręczy pracodawcy zaświadczenie, że w momencie wypowiadania przez niego umowy była już w ciąży. Ponadto wynikający z art. 177 § 1 Kodeksu pracy zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2001 r. I PKN 330/2000, OSNP 2003/1 poz. 11).

Pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć (wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r. I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78).

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zasady powyższej nie stosuje się jednak do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie urlopu macierzyńskiego obejmuje co do zasady także zakaz wypowiadania im dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Na pytania Czytelników odpowiadał Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto