Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miażdżyca - jak wygląda leczenie?

abcZdrowie.pl
by artisrams
Miażdżyca to choroba, z którą zmaga się wielu Polaków po 45 roku życia. Jak przebiega leczenie tego schorzenia?

Wysokie stężenie cholesterolu LDL we krwi i zimne stopy lub dłonie to objawy, które wskazują na niedokrwienie kończyn. Stan ten jest zwykle wynikiem postępujących zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia miażdżyca może doprowadzić do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego lub do amputacji kończyny po zatorze. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować symptomów tego schorzenia.

Skąd bierze się miażdżyca?

Etiologia miażdżycy jest stosunkowo złożona, a mechanizm rozwoju choroby nadal stanowi przedmiot badań, choć wiadomo, że do powstawania blaszek miażdżycowych w tętnicach przyczynia się szereg czynników środowiskowych i genetycznych. Do czynników ryzyka miażdżycy zaliczyć można: predyspozycje genetyczne, wiek, palenie papierosów, zbyt wysoką masę ciała, siedzący tryb życia, cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi.

Rola trybu życia w leczeniu miażdżycy

Podstawą walki z miażdżycą jest wyeliminowanie czynników, które sprzyjają postępowi choroby. O ile wiek i skłonności genetyczne nie ulegają modyfikacjom, na pozostałe czynniki pacjent ma realny wpływ. Najważniejsza jest zmiana trybu życia: rzucenie palenia, zwiększenie stopnia aktywności fizycznej i wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie. Wskazane jest uprawianie sportów o umiarkowanym natężeniu, takich jak jazda na rowerze, które stopniowo wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają wydolność organizmu.

W kwestii odżywiania warto zdać się na wytyczne dietetyków, którzy konsekwentnie promują dietę śródziemnomorską, ubogą w mięso, lecz bogatą w produkty pochodzenia roślinnego. W jadłospisie osób chorych na miażdżycę powinny znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa, oleje roślinne, przyprawy i zioła. Wskazane jest także ograniczenie ilości soli w diecie.

Środki farmakologiczne w leczeniu miażdżycy

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, ale czasem zachodzi potrzeba zastosowania leków. W terapii miażdżycy wykorzystuje się doustne środki farmakologiczne, które ograniczają wytwarzanie cholesterolu przez organizm i jego absorpcję z przewodu pokarmowego. Preparaty tego typu dodatkowo zwiększają wydalanie cholesterolu, dzięki czemu w optymalny sposób przyczyniają się do obniżenia stężenia tej substancji we krwi.

W leczeniu miażdżycy stosuje się także niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Zalecenia dla chorych na miażdżycę

Miażdżycy nierzadko towarzyszą inne schorzenia, dlatego w celu uzyskania optymalnych efektów leczenia należy jednocześnie przyjmować leki zwalczające pozostałe choroby. Najczęściej są to środki farmakologiczne stosowane w terapii choroby wieńcowej, nadciśnienia krwi, cukrzycy oraz dyslipidemii, czyli zaburzeń stężenia cholesterolu we krwi.

Skuteczność leczenia miażdżycy można zwiększyć, dążąc do uzyskania i zachowania prawidłowej masy ciała. Jeśli zmiany miażdżycowe pojawiły się w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych, chorzy powinni unikać urazów, odmrożeń i oparzeń. Niewskazane jest również stosowanie maści i zasypek.

Zdrowy tryb życia i leczenie farmakologiczne miażdżycy mogą nie wystarczyć – czasami konieczna jest operacja. Zabieg chirurgiczny polega na poszerzeniu lub udrożnieniu tętnic ze zmianami miażdżycowymi. Niekiedy wszczepiane są również by-passy. Aby efekty operacji utrzymały się, po zabiegu należy na stałe zmienić nawyki żywieniowe, żyć aktywnie i kontrolować stężenie cholesterolu we krwi.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto