Mini Orszak Trzech Króli pojawi się w ośmiu kościołach Grudziądza i w jednym w Gminie Grudziądz [HARMONOGRAM]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Orszak Trzech Króli w Grudziądzu będzie ósmy raz. Mędrcy Świata Monarchowie będą odwiedzali kościoły i kłaniali się Małej Dziecinie na mszach świętych 6. stycznia.
Orszak Trzech Króli w Grudziądzu będzie ósmy raz. Mędrcy Świata Monarchowie będą odwiedzali kościoły i kłaniali się Małej Dziecinie na mszach świętych 6. stycznia. Piotr Bilski/archiwum
Udostępnij:
Ze względu na pandemię, nie ulicami Grudziądza, ale symbolicznie w kilku kościołach na terenie miasta oraz jednym w Mokrem w Gminie Grudziądz pojawi się 6. stycznia na mszach świętych Orszak Trzech Króli, aby oddać pokłon Małej Dziecinie. Na wiernych będą czekały symboliczne papierowe korony oraz śpiewniki.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

- Istotą Święta Trzech Króli, zwanego również Objawieniem Pańskim jest ukazanie się Jezusa wszystkim narodom świata - wyjaśnia ks. kan. Zbigniew Gański, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Tarpnie, główny gospodarz grudziądzkiego Orszaku.

Narody świata właśnie symbolizują trzej królowie: Kacper - król Afryki, Baltazar - król Azji i Melchior - król Europy. - Składając dary Jezusowi uznają Jezusa za króla - dodaje ks. kan. Zbigniew Gański. - Każdy ze złożonych w żłóbku darów to proroctwo dotyczące dalszego życia Jezusa. Mirra, symbolizuje cierpienie, kadzidło - boskość, a złoto - władzę. Dary mają nas motywować do złożenia naszych własnych postanowień Jezusowi kłaniając się pod szopkami w kościołach.

Orszak odwiedzi parafie. Będą też kolędy i wystawy szopek wykonanych przez dzieci i ich rodziny

Grudziądzki Orszak Trzech Króli będzie się składał z grupy ok. 20 osób. W najważniejsze role wcielą się trzej panowie reprezentujący Wspólnotę Rycerzy Kolumba, którzy będą ubrani w królewskie szaty. Będzie im towarzyszyła grupa muzyczna śpiewająca kolędy, Gwiazda Betlejemska i chorągwie.

- Odwiedzimy osiem parafii w Grudziądzu, a zakończymy w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem. Co ważne, mimo pandemii zachowaliśmy ciągłość Orszaku w naszym mieście - podkreśla Helena Reczek z Międzyparafialnego Zespołu do spraw organizacji Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu, w skład którego wchodzą przedstawiciele poszczególnych parafii oraz mieszkańcy. - Choć drugi raz z rzędu uroczystości przybiorą formę mini Orszaku, to najważniejsze że się odbędą. W sumie to już ósmy raz gdy organizujemy Orszak Trzech Króli. Musimy pamiętać o obostrzeniach związanych z pandemią i dlatego trzeba było zrezygnować z tradycyjnej formy przemarszu ulicami miasta. Liczymy, że już w przyszłym roku wszystko wróci do normy.

Dodatkowo w ramach obchodów Święta Trzech Króli będzie można podziwiać w niektórych kościołach wystawy szopek bożonarodzeniowych przygotowanych przez dzieci z kilku szkół podstawowych: SP 4, SP 18 i Nowej Wsi. - Są bardzo ciekawe, wykonane w różnych technikach. Tę część działania Fundacji Orszak Trzech Króli podsumujemy 9. stycznia w parafii w Tarpnie gdzie zaprosimy małych wykonawców szopek i ich rodziny na uroczyste wręczenie dyplomów i wspólne podziwianie wystawy - dodaje Helena Reczek.

Harmonogram wizyty Orszaku Trzech Króli w parafiach

Orszak Trzech Króli pokłon Małej Dziecinie odda w parafiach 6. stycznia:

  • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Moniuszki godz. 7.25
  • Św. Piotra i Pawła na osiedlu Lotnisko godz. 8.15
  • Św. Józefa Oblubieńca na osiedlu Mniszek godz. 9.30
  • Św. Maksymiliana Kolbe na osiedlu Strzemięcin godz. 10.15
  • Św. Mikołaja Biskupa (Fara) godz. 10.45
  • Podwyższenia Krzyża Świętego godz. 11.15
  • Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Mickiewicza 23 (tzw. kościół młodzieżowy) godz. 12
  • Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio przy ul. Paderewskiego w Tarpnie godz. 12.30
  • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem godz. 14

Ponadto w piątek, 7 stycznia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Bydgoskiej na godz. 18.30 zaplanowano wieczór kolęd.
Grudziądzki Orszak Trzech Króli wpisuje się w działania Fundacji Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie.

Orszak Trzech Króli przyciągał w Grudziądzu prawdziwe tłumy

Grudziądz. Orszak Trzech Króli w Grudziądzu w poprzednich la...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Mini Orszak Trzech Króli pojawi się w ośmiu kościołach Grudziądza i w jednym w Gminie Grudziądz [HARMONOGRAM] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie