Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Szreniawie: Zabytkowe samochody w końcu znajdą swój dom!

PRE
Wspaniałe zabytkowe samochody i motocykle ze zbiorów wielkopolskich kolekcjonerów, a także eksponaty muzealne ze Szreniawy trafią do nowego muzeum.

List intencyjny w sprawie powołania nowej instytucji ma zostać podpisany jutro. Utworzenie Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji jest inicjatywą Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Automobilklubu Wielkopolski.

- W nowym muzeum zobaczymy wspaniałe zabytkowe samochody i motocykle ze zbiorów wielkopolskich kolekcjonerów, ale także eksponaty muzealne ze Szreniawy - mówi Mariusz Gąszczołowski, główny specjalista ds. promocji i marketingu muzeum narodowego w Szreniawie.

Pomysł utworzenia placówki wziął się z chęci przypominania o motoryzacyjnych tradycjach Wielkopolski. A te, jak podkreślają pomsłodawcy, są znakomite, chociaż mało znane.

Motoryzacyjne klasyki na Retro Motor Show w Poznaniu

- To w Poznaniu powstał w 1904 roku pierwszy na ziemiach polskich automobilklub założony przez Polaków. mimo niemieckojęzycznej nazwy, „Motor Club Posen” - przypomina M. Gąszczołowski.

To dopiero początek motoryzacyjnych sukcesów i symbolicznych przełomów. W poznańskim salonie sprzedaży firmy FIAT w 1919 roku po raz pierwszy użyto legendarnej później nazwy „Polski Fiat”, a w Opalenicy w 1929 roku wyprodukowano pierwszy polski motocykl o nazwie „Lech”.

Warto dodać także, że w Poznaniu zaprojektowano i w 1972 roku uruchomiono produkcję innowacyjnego samochodu rolniczego „Tarpan”. Rok później powstał tutaj jeden z pierwszych w Polsce klubów miłośników zabytkowej motoryzacji, który w 1983 roku w podpoznańskim Suchym Lesie otworzył pierwsze w Polsce muzeum o tej tematyce. W późniejszym czasie muzeum to nie miało własnej siedziby, mieszcząc się między innymi w wynajmowanym pomieszczeniu pod poznańska Kaponierą.

Muzeum ma trudną historię. Parę lat temu część swoich zbiorów wielkopolscy kolekcjonerzy pokazywali w galerii handlowej poznańskiego Dworca Głównego, ale potem musieli je stamtąd wyprowadzić.

- Wszystko wskazuje na to, że kłopoty poznańskiego środowiska oldtimerowego skończą się dzięki porozumieniu Automobilklubu Wielkopolski i Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie - cieszy się Mariusz Gąszczołowski.

A będzie co podziwiać, bo wśród eksponatów są takie, które z radością włączyłyby do swojej kolekcji najważniejsze światowe muzea motoryzacji.

Muzeum ma zostać zlokalizowaneprzy drodze krajowej nr 5, tuż obok szreniawskiego Muzeum Rolnictwa.

Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji, bo taka ma być nazwa nowej instytucji, ma składać się z czterech części. Wystawa stała będzie pokazywać historię motoryzacji. Na terenie muzeum znajdzie się też przestrzeń dla wystaw czasowych, a także ekspozycja samochodów rolniczych ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Zwiedzający będą też mogli zajrzeć do warsztatu. To gratka dla tych, którzy na własne oczy będą chcieli zobaczyć obsługę lub prace konserwatorskie nad zabytkowym pojazdem.

Muzeum ma być nie tylko miejscem, w którym będziemy podziwiać stare samochody, ale też być placówką edukacyjną. Według inicjatorów powołania nowego muzeum, powinno ono reprezentować zasługi i tradycję motoryzacyjną naszego regionu, a także ukazywać, jak wielką rolę odegrała motoryzacja w historii kulturze technicznej, w tym także w historii rolnictwa.

Retro Motor Show 2016 na poznańskich targach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto