Najnowsze informacje z Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Prognoza pogody [24 maja 2018]

Redakcja
archiwum
Wiadomości z grudziądzkiego ratusza (24 maja 2018). Prognoza pogody w Grudziądzu i województwie kujawsko-pomorskim.

Chętni do przygotowania koncepcji Spichrzy

Wpłynęły 22 zgłoszenia na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej ciągu grudziądzkich spichrzy wraz z fragmentami ul. Spichrzowej i Alei Królowej Jadwigi.

Dokumenty, które dostarczono pod względem formalnym wczoraj, tj. 23 maja sprawdzili: wiceprezydent Marek Sikora, architekt Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP Marek Grosz oraz Główny Specjalista ds. Obiektów Komunalnych Dariusz Morczyński. Do dalszej procedury zakwalifikowano 18 wniosków, 3 odrzucono ze względów formalnych, a 1 wymaga uzupełnienia.

Przypomnijmy, miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji. Zgłoszenia zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu były jego pierwszym etapem, w drugim, do 14 sierpnia, powstaną gotowe projekty.

Obszar objęty konkursem to teren położony na prawym brzegu Wisły pomiędzy Bramą Wodną i Górą Zamkową, od al. Królowej Jadwigi do ciągu zabudowy wschodniej pierzei ul. Spichrzowej. Projektanci powinni wskazać sposób zmiany funkcji poszczególnych kamienic (mieszkalnych) i magazynów. Priorytetem winno być spójne zagospodarowanie ul. Spichrzowej wraz z ciągami elewacyjnymi i wytycznymi gabarytowo-przestrzennymi zagospodarowania terenów niezabudowanych. Uczestnicy konkursu powinni wziąć pod uwagę charakter oraz specyfikę lokalizacji terenu, a także fakt wpisania zespołu spichrzy na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Koncepcja musi zakładać brak barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych oraz likwidację istniejących i wprowadzenie windy, a także odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Zaleca się, by uwzględnić w projekcie realność proponowanych rozwiązań w kontekście technicznym, ekonomicznym i formalno-prawnym oraz, by przygotowane rozwiązania dawały możliwość etapowej realizacji inwestycji. Oprócz zagospodarowania spichrzy ważnym elementem będą projekty dotyczące dodatkowych funkcji dla terenów ogólnodostępnych dla mieszkańców obejmujące m.in. plac zabaw dla dzieci, stanowiska do wędkowania, tereny rekreacji indywidualnej oraz grupowej.

Na nagrody łącznie przeznaczono kwotę 60 tys. zł.

Zaprezentują się organizacje pozarządowe

Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego zaprasza na „Przegląd Organizacji Pozarządowych”, który odbędzie się w ramach „Majówki na trawie” w sobotę, 26 maja w godz. 12.00-18.00 na ul. Kościelnej.

Organizacje zaprezentują swoją działalność przez wystawy, warsztaty, występy oraz zabawy dla dzieci. Będzie można porozmawiać z członkami stowarzyszeń oraz wziąć udział w przygotowanych atrakcjach. Panie będą miały okazję nauczyć się jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Z kolei panowie tego dnia będą mogli przenieść się w czasy historycznej rekrutacji do służby w 18. Pułku Ułanów Pomorskich, ponadto będzie można zrobić sobie zdjęcie z piłkarzem Grudziądzkiego Klubu Sportowego „Olimpia” i zobaczyć pojazd militarny Stowarzyszenia Fort Wielka Księża Góra. Zainteresowane osoby mogą również wziąć udział w warsztatach Stowarzyszenia Kulturalny Port m.in. z filcowania, czy robienia kwiatów z rajstop oraz warsztatach z rękodzieła połączonych z kiermaszem zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „TO-MY”. Grudziądzkie Towarzystwo Kultury zaprosi do udziału w miniwarsztacie fotograficznym „Fotobudka”. Będzie można również podziwiać monety, banknoty, czy numizmaty grudziądzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Zaplanowano także zabawy z elementami edukacyjnymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dzieci, przygotowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i wiele innych atrakcji.

Trawa zatrzyma tramwaje

Informujemy, że w związku z koniecznością dowozu i następnie wywozu trawy, która jest ważnym elementem „Majówki na trawie” w piątek i poniedziałek, 25 i 28 maja w godz. 4.40 a 7.00 mogą chwilowo zostać wstrzymane tramwaje nr 2.

Naturalna trawa zostanie dostarczona na grudziądzki Rynek.

Ruchem kierować będą odpowiednie służby porządkowe. Za utrudnienia przepraszamy wszystkich pasażerów.

Abelard Giza w Klubie Akcent

Na wieczór komediowy, którego gwiazdą będzie Abelard Giza zapraszamy do Klubu Akcent jutro, tj. 25 maja o godz. 17.30.

Abelard Giza jest jednym z pierwszych w polskim stand-upie, a co najważniejsze, ponieważ zaczął z poziomu medialnego dużo wyższego niż pozostali, stał się swego rodzaju motorem napędowym dla całej kultury. Popularność Abelarda to, w pierwszych latach funkcjonowania stand-upu, popularność całej gałęzi komediowej. Sam Giza w swoich występach jest bardzo dynamiczny, a przede wszystkim empatyczny. Stara się zrozumieć każdy punkt widzenia - nawet obśmiewanego obiektu.

Bilety: 40 zł.

Propozycje Planetarium na dziś

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza dziś, tj. 24 maja do udziału w 2 wydarzeniach.

Program:

godz. 18.00 - seans „Podróż do Centrum Drogi Mlecznej”, prowadzący: Grzegorz Rycyk,
godz. 21.00 - obserwacje astronomiczne w przypadku dobrej pogody, prowadzący: Grzegorz Rycyk.

WIDEO: Pogoda na dzień (24.05.2018)  | KUJAWSKO-POMORSKIE:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie