Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natura 2000 - gospodarstwa rolne

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
W naszym kraju obszary wiejskie stanowią blisko dwie trzecie powierzchni. W większości są one oparte na gospodarce rolnej dlatego tak wielu rolników boi się włączenia ich gruntu do sieci Natura 2000.

Wbrew obawom nie wiąże się to jednak z koniecznością porzucenia działalności rolniczej! Na terenach tych może być prowadzona racjonalna gospodarka rolna, nie wpływająca negatywnie na walory przyrodnicze obszaru. Co więcej, rolnicy z tych obszarów mogą korzystać znaczące korzyści ekonomiczne.

Jednym ze sposobów jest przystąpienie do unijnych programów rolno środowiskowych. Udział w nich jest dobrowolny, a osoby, które zdecydują się na uczestnictwo mogą uzyskać liczne dofinansowania. Chętni zobowiązują się do prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Otrzymują w zamian pieniądze, które są rekompensatą za utracone korzyści i poniesione koszty. Programy rolnośrodowiskowe w założeniu mają przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich z jednoczesnym zachowaniem różnorodności biologicznej poprzez promowanie produkcji rolnej zgodnej z wymogami ochrony środowiska obszarów wiejskich. Jak podkreślają specjaliści działający przy programie Natura 2000 "stosowanie w rolnictwie technik przyjaznych środowisku przyczyniających się do zachowania i poprawy stanu bioróżnorodności zmniejsza też koszty funkcjonowania gospodarstw rolnych i wpływa na zwiększenie ich rentowności".

Na obszarach sieci Natura 2000 możliwe jest też prowadzenie działalności agroturystycznej. Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej rośnie też popyt na taką formę spędzania wolnego czasu. Turyści rezygnują z "masowych" wyjazdów na rzecz chwili spokoju w otoczeniu o unikalnych wartościach przyrodniczych. Równie cenny jest dostęp do tradycyjnych i ekologicznych produktów spożywczych, za które goście są w stanie zapłacić nawet trochę więcej, niż za "zwykłą" żywność. Istnieje nawet trend łączenia takich produktów z miejscem ich wytwarzania, czego przykładem może być karp milicki z Doliny Baryczy. Tworzy to swoistą markę żywności z terenów Natura 2000.

Należy też pamiętać, że w każdym wypadku, jeżeli konieczne będzie ograniczenie pewnego sposobu gospodarowania, aby chronić elementy sieci Natura 2000, to rolnicy mogą otrzymać rekompensatę za utracone dochody wynikające z wprowadzonych ograniczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto