Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa praca naukowa o Zamku Wysokim w Grudziądzu

Marek Szajerka
Strona tytułowa pracy
Strona tytułowa pracy Marek Szajerka
Autorzy różnych publikacji za pośrednictwem serwisu Nasze Miasto informują o swoich przedsięwzięciach wydawniczych.

Niech mi będzie wolno poinformować Państwa w ten sposób, że w czytelni naukowej Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu jest dostępna moja pozycja na temat Zamku Wysokiego w Grudziądzu. Praca ujrzała światło dzienne w listopadzie 2015 r. i posiada numer katalogowy 218.042

ZAMEK GRUDZIĄDZKI I JEGO CZĘŚĆ SKŁADOWA ZAMEK WYSOKI
W ŚWIETLE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH I HISTORYCZNYCH

Jest to pozycja o charakterze naukowym, skierowana szczególnie do osób mających aspiracje do badania dziejów Grudziądza a nie tylko popularyzowania gotowych wyników badań. Liczy ona 71 stron. Ilość stron nie świadczy o jakości pracy. Daję tylko wyobrażenie o jej rozmiarze.

Przykładowo portal Graudenz.pl przyjął za motto:
Odkryj Grudziądz na nowo!

Uważam, że redaktor naczelny wymienionego portalu, p. Jacek Olszewski, Swoimi pytaniami, komentarzami przyczynił się do postępu badań nad dziejami Grudziądza. Podobnie dotyczy to np. p. Jakuba Franczaka. Za te komentarze, którymi nie zawsze się zgadzałem bardzo dziękuję, gdyż obligowały mnie one do szukania jeszcze bardziej przekonujących odpowiedzi. Bez tego dialogu, pełnego nieraz emocji nie byłoby tej pracy.

Takie działania przypominały mi bajkę z dzieciństwa o starcu, który przyniósł do króla worek nasion w darze i powiedział, że z tych ziaren będzie złoto. Trzeba je tylko wysiać. Król kazał wysiać ziarno, ale gdy nadszedł czas zbioru złota, obiecanego przez starca, na polu wyrosła trawiasta roślina. Król ze złości wtrącił starca do lochu. Wyrosłą roślinę kazał służbie wrzucić do wody. Służący zrobili co kazał. Starcowi do lochu rzucono krosno i kołowrotek oraz później wymoczone łodygi rośliny, która miała zamienić się w złoto.

Jak się Państwo domyślacie to był len. Starzec w lochu utkał tkaninę. Następnie poprosił by ją zaniesiono królowi. Gdy król zobaczył tkaninę, spytał się skąd ona pochodzi. Gdy powiedziano, że od starca z lochu, kazał go przywołać do siebie. Starzec rzekł do króla: Panie, obiecałem Tobie dać złoto z tej rośliny. O to ono, sprzedając te płótno będziesz bogaty. Dobrze uczyniłeś, kazałeś posiać ziarna, kazałeś ją zebrać i wrzucić do wody, kazałeś podeptać. Dobrze uczyniłeś , ale źle uczyniłeś, że robiłeś to ze złością.

Zapewne wiele osób zna tę bajkę. Tak i było i jest z artykułami i komentarzami na temat nowego spojrzenia na historię Grudziądza, w XXI w., w erze komputerów, kierowanymi szczególnie pod moim adresem. Obecnie ilustracja jest pełnoprawnym źródłem historycznym, 50-60 lat temu była często dodatkiem w artykule, by oczy się nie męczyły. Wtedy nie było możliwości kadrowania obrazu na poczekaniu, jak to obecnie możemy zrobić w komputerze. Wykonanie klisz do artykułu było bardzo kosztowne i nie było ich zbyt wiele. Proszę pod tym kątem przeanalizować Rocznik Grudziądzki np. 1960 r. Kto go nie ma w domu, to jest dostępny w bibliotece cyfrowej.

Ta pozycja może być przydatna dla osób pragnących wziąć udział w dyskusji na konferencji w Muzeum 27 listopada b.r.

Program tej konferencji:
http://www.muzeum.grudziadz.pl/aktualnosc-9-169-konferencja_narodziny_miasta_w_725.html

Bardzo ważny wkład w postęp badawczy od strony wydawniczej wniósł p. Ryszard Bogdan Kucharczyk, któremu dziękuję za wyrażenie zgody na publikację zdjęć z Jego książki, w tym planów Hansa Jacobiego, których jest dysponentem własności na terenie Polski.

Serdeczne podziękowania składam p. Reginie Potędze-Magdziarz kierownikowi czytelni naukowej za przejęcie inicjatywy w sprawie włączenia mojej pracy do księgozbioru Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.

Poniżej podaję Państwu wstęp ze swojej pracy:

Wprowadzenie
Praca p. t.: Zamek Grudziądzki jego część składowa Zamek Wysoki w świetle badań archeologicznych i historycznych była pierwotnie przeznaczona do publikacji w Roczniku Grudziądzkim, w tomie 23, druk w 2015 r. Jednak ze względów objętościowych została formalnie odrzucona przez Redakcję Rocznika Grudziądzkiego, 8.04.2015 r., reprezentowaną przez redaktora naukowego prof. dr. hab. Wiesława Sieradzana.
Redaktor Naukowy w piśmie do autora artykułu zaproponował przygotowanie nowego artykułu o objętości maksymalnie 20 stron, do ewentualnej publikacji w 24 tomie, planowane wydanie w połowie 2016 r.
Taka okrojona praca nie wyjaśniałaby wielu kwestii związanych z Zamkiem Wysokim i jego miejscu oraz roli na tle całej struktury urbanistycznej średniowiecznego Grudziądza.
Pierwsza wersja tego artykułu, przewidziana do druku w Roczniku Grudziądzkim, tomie 20, druk w 2012 r. również została odrzucona. Tamten artykuł, bez materiału ilustracyjnego opublikował p. Ryszard B. Kucharczyk w pracy p.t.: Zamek w Grudziądzu. Część druga. Wyd. 1. Grudziądz 2012.
Mam nadzieję, że zawarte w tej pracy materiały będą przydatne badaczom dziejów średniowiecznego Grudziądza oraz przewodnikom, pogłębiającym swoja wiedzę o tym mieście.
Uważam, iż Grudziądzowi należą się rzetelne badania architektoniczno-historyczne
a nie badania pozorowane, przerywane w momencie, gdy kolidują z historią innych miast regionu Chełmna, czy Torunia. Grudziądz udokumentowany źródłowo jest starszy od Chełmna i Torunia, w obecnych lokacjach o ok. 30 lat. Informacje o Grudziądzu w obecnym miejscu pochodzą z 1222 r. a Chełmna i Torunia z 1251 r. O tym wielu badaczy zapomina
i dostosowuje historię Grudziądza do rzekomo starszych miast Chełmna i Torunia.
Autor artykułu był wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Grudziądzu oraz nauczycielem historii w szkole podstawowej oraz średniej.

Z wyrazami szacunku dla Pracowników Biblioteki Miejskiej i Czytelników

Marek Szajerka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto