Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

.Nowoczesna i KOD nie chcą „apelu smoleńskiego” podczas uroczystości patriotycznej w Grudziądzu

(LERN)
Łukasz Ernestowicz
- Jest nie na miejscu - argumentują działacze .Nowoczesnej i KOD-u. Apelują, aby zrezygnować z asysty wojska w rocznicę powrotu miasta w granice RP.

W poniedziałek, tradycyjnie, uroczystość powrotu Grudziądza w granice Polski na Rynku uświetni wojsko. Żołnierze wciągną biało-czerwoną flagę na maszt, dowódca złoży meldunek, salwa honorowa wystrzeli w niebo. Będzie też apel poległych, a wraz z nim tak zwany „apel smoleński”, który żołnierzom nakazał odczytywać minister obrony Antoni Macierewicz. To uczczenie pamięci osób, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu w 2010 roku.

- Problem w tym, że „apel smoleński” nie ma nic wspólnego z etosem żołnierza, z bohaterami, którzy polegli w obronie ojczyzny - przekonuje Michał Dzięcielewski, szef .Nowoczesnej w Grudziądzu.

Dlatego lokalni działacze partii wraz z Komitetem Obrony Demokracji wystosowali do prezydenta Roberta Malinowskiego prośbę, aby zrezygnować z udziału wojska w uroczystości. - Prezydent powinien wziąć przykład z władz większych miast. Jeśli wojsko nie może zrezygnować z „apelu smoleńskiego”, bo taki ma rozkaz, podziękujmy wojsku, z całym szacunkiem, za udział w tym wydarzeniu - namawia Jacek Piotraszewski, drugi z liderów grudziądzkiej .Nowoczesnej. - Zamiast żołnierzy w uroczystości mogą wziąć udział grupy rekonstrukcyjne, ułani.

Konferencja .Nowoczesnej i KOD-u w sprawie apelu:

- Panie prezydencie! „Apel smoleński” podczas uroczystości rocznicowych Grudziądza będzie po prostu nie na miejscu - uważa Helena Kopycińska, liderka grudziądzkiego KOD-u.

Jak na tę propozycję odpowiadają władze miasta?

- Grudziądz od wielu lat związany jest z wojskiem, a tradycje wojskowe są wpisane w historię naszego miasta. W związku z tym samorząd od lat współpracuje z jednostkami i dowództwem przy organizacji uroczystości patriotycznych i miejskich - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka ratusza. - Obecność wojska podczas tych uroczystości jest dla miasta niezwykle wartościowa, dlatego nie rezygnujemy z udziału kompanii honorowej Wojska Polskiego podczas rocznicy.

Mimo że - co podkreśla rzeczniczka - prezydent również uważa, że „apel smoleński” powinien być odczytywany jedynie podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto