Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy przewodnik po Grudziądzu [recenzja]

Marek Szajerka
W biurze Informacji Turystycznej oraz na stronie internetowej IT jest dostępny nowy przewodnik autorstwa Magdaleny Brudniewicz oraz Michała Czepka.

http://www.it.gdz.pl/fot/przewodnik_grudziadz_2016.pdf

Po lekturze tego przewodnika można się zastanowić, czy w ogóle warto prowadzić w Grudziądzu badania historyczne. Pokaże to na przykładzie kalendarium z tego przewodnika. Jest ono na stronach 3-6.

Okres przedkrzyżacki
1155
pierwsza wzmianka pisana o Grudziądzu w tzw. falsyfikacie mogileńskim

Skąd autorzy przewodnika wzięli taki rok? Nie wiadomo dokładnie w którym roku sfałszowano rzekomy dokument, jeszcze wówczas księcia Bolesława Śmiałego, datowany na 1065 r. W świetle geografii historycznej informacja o rzekomym Grudziądzu dotyczy Gruduska na Mazowszu, położonego w pobliżu Serocka i Nasielska.

1222
książę Konrad Mazowiecki potwierdził 5 sierpnia nadanie
biskupowi Chrystianowi części ziemi chełmińskiej wraz z Grudziądzem, który w 1233 roku stał się centralnym ośrodkiem misyjnym w wyprawach do Prus

Autorzy przewodnika pominęli dorobek sesji naukowych z 1997-98 r. pod wspólnym tematem przewodnim Grudziądz Miastem Chrystiana. Naukowcy obecni na tych sesjach udowodnili, że pozycja Grudziądza, jako ośrodka misyjnego była już w 1222 r. Nie ma w przewodniku żadnej wzmianki o działalności cystersów w Grudziądzu.

1228
Konrad Mazowiecki 23 kwietnia nadał Krzyżakom dobra ziemi chełmińskiej wraz z Grudziądzem

Nie są znane dokumenty historyczne, informujące wprost o przekazaniu Grudziądza w tym roku. Historycy uczestniczący w sesjach naukowych Grudziądz miastem Chrystiana byli zgodni, że Krzyżacy przejęli Grudziądz 22.12.1255 r. od biskupa pomezańskiego Ernesta.

1243
w bitwie stoczonej 15 czerwca nad jeziorem Rządz (obecnie w granicach miasta) z powstańcami pruskimi, Krzyżacy ponieśli dotkliwą klęskę

Powstania pruskie były później. Ta bitwa była jeszcze za życia biskupa misyjnego Prus, cystersa Chrystiana.
1260
Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku

Fikcyjny rok początku budowy zamku. W 1889 r. badacz historii Grudziądza Xaver Froelich, podsumowując swój dorobek badawczy doszedł do wniosku, że zamek zaczęli murować z kamienia i cegły Polacy przed przybyciem Krzyżaków.

1286
rozpoczęła się budowa kościoła pw. św. Mikołaja

Fikcyjny rok początku budowy kościoła św. Mikołaja. Nie zachowały się dokumenty informujące o początkach budowy tego kościoła. Jest to kościół niedokończony, charakterystyczny dla architektury cysterskiej. Na sesji Grudziądz Miastem Chrystiana wskazywano na Grudziądz jako miejsce zaginionej fundacji klasztoru cysterskiego, z lat 20-40 XIII w.

1291
na zamku w Lipienku 18 czerwca Meinhard z Querfurtu, mistrz krajowy Zakonu NMP, wystawił akt lokacyjny dla miasta Grudziądza

Ten dokument to tylko była zmiana formuły istniejącej wcześniej lokacji a nie utworzenie na surowym korzeniu miasta przez Krzyżaków.

1351
ukończono budowę „spichrza Bornwalda” – najstarszego w nadwiślańskim kompleksie

Kolejna fikcyjna informacja. Dokument miejski z 1365 r. zawiera o przejęciu przez miasto spichrzy zbudowanych wcześniej przez Krzyżaków dla potrzeb zamku.

1380
wielki mistrz Winrych von Kniprode zezwolił 1 lipca na wyszynk piwa w piwnicach ratusza, oddając tym samym do użytku pierwszy pub w Grudziądzu

Przeniesienie nazewnictwa anglosaskiego do średniowiecza. Autorzy przewodnika widocznie nie wiedzieli, że piwo było w średniowieczu podstawowym napojem. Informacja o karczmie jest już w przywileju lokacyjnym z XIII w.

1396
na uzbrojeniu zamku znajdowało się 6 armat lekkich i 2 armaty na kule kamienne

W średniowieczu nie było armat tylko bombardy, puszki. Armata jest działem z lufą gwintowaną a to już wiek XIX . Armaty lekkie to autorzy przewodnika mogą sobie zobaczyć w Parku Miejskim obok czołgu T 34.

1411
na Rynku, w obecności wielkiego mistrza Henryka von Plauena, bez wyroku sądowego ścięto w maju tego roku rycerza Mikołaja z Ryńska

Mikołaj z Ryńska nie był zwykłym rycerzem, tylko chorążym Ziemi Chełmińskiej. Gdzie go stracono ? Nie wiadomo. Szafot z pręgierzem przyściennym był przy Baszcie Katowskiej. Pręgierz zachował się do naszych czasów i był widoczny od strony największego targu grudziądzkiego, Rynku Zbożowego, obecnie al. 23 Stycznia.

[…]

1500
powstają pierwsze murowane domy

Fikcyjna informacja, dewaluująca historię architektury Grudziądza. Widocznie Autorzy przewodnika nigdy nie widzieli dawnych pomieszczeń mieszkalnych obecnej piwnicy kamienicy przy ul. Wieżowej 2. To jest tak blisko siedziby Informacji Turystycznej.

[…]
. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest XIII-wieczna chrzcielnica typu gotlandzkiego, zdobiona ornamentem kwiatowym, smokami i maszkaronami,
z romańską czarą granitową, przywiezioną do Grudziądza przez Wikingów.

Autorzy przewodnika informują, że chrzcielnice do Grudziądza przywieźli Wikingowie.

Podany rys historyczny w postaci kalendarium pokazuje, jak ten przewodnik promuje historię iż zabytki Grudziądza. Lepiej promuje moim zdaniem Grudziądz pan Niedźwieński z Krakowa, jak szef Informacji Turystycznej w Grudziądzu.
Dla przypomnienia promocja romańskiej architektury Grudziądza.

https://grudziadz.naszemiasto.pl/grudziadz-w-internetowym-katalogu-zabytkow-architektury-i/ar/c13-3621854

Pręgierz przyścienny w Grudziądzu zauważono nawet w Chełmie Lubelskim

http://www.msw-pttk.org.pl/odznaki/reg_odznak/pdf/okszzdpnzp_zalacznik.pdf

Przypuszczam, że ta szumnie zapowiadana realizacja makiety średniowiecznego Grudziądza będzie powieleniem przestarzałej makiety z Muzeum. Pan Michał Czepek pokazał w tym przewodniku, jakie ma podejście do badań historycznych Grudziądza. Podstawą promocji jest pakiet informacji z Rocznika Grudziądzkiego, wydanego w 1960 roku.

Przykro mi pisać takie recenzje, ale uważam, że grudziądzanie maja prawo wiedzieć, jaka rozpowszechnia się wiedzę o historii Grudziądza. Jest to ten sam poziom, co folder Miejskiej Konserwator Zabytków p. I. Fijałkowskiej o Górze Zamkowej.

Zob.

https://grudziadz.naszemiasto.pl/uwagi-do-folderu-o-zamku-grudziadzkim-z-2015-r-autorstwa/ar/c7-3378938

Po lekturze tego artykułu Czytelnicy sami zapewne odpowiedzą sobie na pytanie, czy za pośrednictwem takich folderów można wypromować unikalną historię i zabytki Grudziądza?
Każda miejscowość ma niepowtarzalna historię, ale to trzeba dostrzec a nie powielać wynik badań naukowych sprzed ponad 60 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto