Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia dzieci szczepione są przeciw rotawirusom. Lista obowiązkowych szczepień powiększyła się!

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Dzieciom podaje się doustną szczepionkę przeciw rotawirusom.
Dzieciom podaje się doustną szczepionkę przeciw rotawirusom. Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum
Na początku roku do Programu Szczepień Ochronnych zostało wprowadzone szczepienie przeciwko rotawirusom. Szczepionkę podaje się dzieciom powyżej 6 tygodnia życia. Rodzicom, którzy nie zgadzają się na szczepienie swoich dzieci grozi kara grzywny, nawet do 50 tysięcy złotych.

Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Szczepienie jest bezpłatnym świadczeniem w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, wykonywanym w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz oddziałach neonatologicznych.

- Szczepienia są realizowane w całym kraju jednym preparatem, czyli szczepionką żywą RotaTeq, podawaną doustnie w postaci roztworu o objętości 2 mililitrów na dawkę w schemacie trzydawkowym – wyjaśnia Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Pierwsza szczepionka podawana jest dziecku po ukończeniu 6 tygodnia życia. Kolejne dawki powinny zostać podane przed ukończeniem 22 tygodnia z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami nie krótszymi niż 4 tygodnie. Szczepionka zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Rotawirusy namnażają się bardzo szybko (od 24 do 72 godzin). W tym czasie chory zakaża inne osoby.

Szczepionka imituje naturalne zakażenia rotawirusem

Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum przez ostatnie półtora roku włączała się w działania dotyczące profilaktyki zakażeń rotawirusowych.
- Bardzo cieszy nas decyzja podjęta przez Ministerstwo Zdrowia. Rotawirus, podobnie jak wirus grypy ma wiele podtypów, dlatego ważne, aby zabezpieczać przed nim dzieci szczepionką poliwalentną, czyli zawierającą wiele różnych podtypów wirusa. Każde kolejne zakażenie daje zabezpieczenie na kontakt z rotawirusem w przyszłości. Trzydawkowy schemat szczepienia naśladuje naturalne zakażenie rotawirusami - podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Bydgoskie statystyki zakażenia rotawirusem

- Dane dotyczące szczepień zbierane są w systemie kwartalnym, a co za tym idzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy nie dysponuje danymi z bieżącego roku. W roku ubiegłym zaszczepiono 6.533 osoby na terenie naszego województwa, a w Bydgoszczy 1.969 – informuje Łukasz Betański.

W związku z tym, że do Programu Szczepień Ochronnych zostało wprowadzone szczepienie ochronne przeciwko rotawirusom i tym samym stało się obowiązkowe, Wojewoda posiada narzędzia do przymuszenia do wykonania obowiązku szczepienia w postaci grzywny. Może być ona nakładana wielokrotnie i wynosić do 50 tysięcy złotych.

Należy wyjaśnić, że pierwsze noworodki urodzone po 1 stycznia 2021 roku rozpoczęły właśnie teraz bezpłatny cykl szczepień przeciwko rotawirusom w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Dlaczego rotawirusy są groźne?

Rotawirusy należą do jednych z najbardziej powszechnych wirusów, które są plagą żłobków, przedszkoli i oddziałów szpitalnych, a przede wszystkim przysparzają niepotrzebnego cierpienia małym dzieciom.

Infekcje wywoływane rotawirusami przebiegają z:

  • ostrymi biegunkami,
  • wymiotami,
  • gorączką.

Może to doprowadzić do odwodnienia dziecka i konieczności hospitalizacji. Eksperci podkreślają, że rotawirusy są stosunkowo odporne na działanie środków dezynfekujących, a każde kolejne zakażenie jest wywoływane przez inny wariant genetyczny rotawirusa, co sprawia, że właściwie wszystkie dzieci do 5. roku życia przejdą co najmniej jedno zakażenie rotawirusowe. Jedynym sposobem na uniknięcie infekcji jest szczepienie, ale jest ono skuteczne tylko wtedy, gdy jest nim objęta cała populacja dzieci.

Trwa głosowanie...

Wybierz najbardziej zielone osiedle w Bydgoszczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto