Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odmładza, rozświetla, likwiduje zmarszczki i niedoskonałości. Ten uniwersalny kosmetyk sprawdzi się do każdego rodzaju cery

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Promienna, nawilżona, gładka, pozbawiona zmarszczek, przebarwień i wyprysków cera to marzenie każdego. Taki efekt uzyskasz stosując tylko jeden kosmetyk. Nie wierzysz? Wypróbuj krem, maseczkę lub serum z niacynamidem. Pochodna witaminy B3 stosowana na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Niacynamid w kosmetykach sprawdzi się do każdego rodzaju cery. Wypróbuj jego działanie na własnej skórze.

Spis treści

Czym jest niacynamid? Poznaj jego działanie

Niacynamid, znany też jako nikotynamid, niacyna lub witamina PP to pochodna witaminy B3, dlatego często jest też tak nazywany. Występuje on w produktach spożywczych takich jak drożdże, orzechy, jaja, mięso, ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste, ciemnozielone warzywa liściaste. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu, ponieważ usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, obniża poziom złego cholesterolu, działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie.

Kobieta smaruje się kremem
Krem czy serum z niacynamidem działa antyoksydacyjnie, nawilżająco, regenerująco i przeciwzapalnie. Veronique Beranger/gettyimages.com

Niedobór witaminy B3 prowadzi do choroby zwanej pelagrą. Stąd inna nazwa tego składnika: witamina PP oznaczająca „przeciwpelagryczny” (Pellagra-Preventing). Objawy pelagry to m.in. stany zapalne skóry, biegunka, osłabienie, otępienie oraz zaburzenia w obrębie układu nerwowego takie jak wzrost agresji czy trudności z zasypianiem.

Niacynamid jest kwasem łatwo rozpuszczalnym w wodzie, dzięki czemu dobrze wchłania się przez skórę. Dlatego chętnie wykorzystuje się go w produkcji kosmetyków. Ma on szerokie zastosowanie i sprawdzi się zarówno w przypadku cery tłustej, trądzikowej i problematycznej, jak i suchej, wrażliwej, naczynkowej i podrażnionej.

Na co stosuje się niacynamid?

Niacynamid stał się bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji i oczyszczania twarzy i ciała. Znajdziemy go w kremach, maseczkach, żelach, piankach, tonikach czy balsamach. Jest też często aktywnym składnikiem serum z niacynamidem o działaniu nawilżającym, odmładzającym i przeciwzapalnym.

Pochodna witaminy B3 w kosmetykach ma szerokie i uniwersalne działanie:

  • wyrównuje koloryt skóry – rozjaśnia i zmniejsza przebarwienia skóry poprzez hamowanie transportu melaniny z melanocytów do komórek naskórka. Rozświetla cerę oraz wygładza i wyrównuje zmiany i zaczerwienienia po stanach zapalnych,
  • zwalcza trądzik – działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes wywołujących trądzik. Reguluje także pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum i widoczność porów,
  • nawilża – wzmacnia barierę hydrolipidową, zapobiega utracie wody, dzięki czemu zwiększa poziom nawilżenia skóry,
  • odmładza – działa antyoksydacyjnie, więc likwiduje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Zwiększa także produkcję kolagenu oraz poziom ceramidów, wygładza zmarszczki,
  • łagodzi podrażnienia – redukuje zaczerwienienia, likwiduje stany zapalne,
  • chroni przed promieniowaniem UV – skóra staje się odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • odżywia – zwiększa ukrwienie skóry przez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej składników dociera do skóry wraz z krwią.

Kiedy nie stosować niacynamidu?

Niacynamid może podrażniać skórę i wywoływać zaczerwienienie oraz stany zapalne. Z tego powodu rozpocznij stosowanie go od najniższego stężenia 3-5 proc. 2-3 razy w tygodniu. Dopiero, gdy skóra się przyzwyczai do jego działania można stopniowo stosować kosmetyki z wyższym stężeniem niacyny. Kosmetyki o stężeniu powyżej 5 proc. są przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej.

Nie stosuj także równocześnie kilku kosmetyków zawierających witaminę B3, ponieważ w ten sposób dochodzi do kumulacji tego składnika, co również może wywołać podrażnienia. Krem czy serum z niacynamidem można stosować zarówno na noc, jak i na dzień.

Nie łącz kosmetyków z witaminą B3 z kosmetykami zawierającymi witaminę C w postaci kwasu askorbinowego. Takie połączenie tworzy kwas nikotynowy, który może wywołać podrażnienie, pieczenie i zaczerwienie skóry. Jeśli chcesz używać równocześnie obu kwasów zastosuj krem z witaminą C rano, a kosmetyk z niacynamidem wieczorem. Kosmetyki z witaminą B3 nie powinny być też używane równocześnie z innymi kwasami takimi jak kwasy AHA i BHA np. kwas salicylowy, migdałowy czy glikolowy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odmładza, rozświetla, likwiduje zmarszczki i niedoskonałości. Ten uniwersalny kosmetyk sprawdzi się do każdego rodzaju cery - Strona Zdrowia

Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto