Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygiera w Dusocinie. Kiedy ruszy? Zobacz zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.
Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę. Fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Ponownie ogłoszono przetarg na dokończenie przerwanej dwa lata temu renowacji dworku słynnego chirurga Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem.

Przerwano modernizację domu Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem

Jak przypomina Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który pozyskał finansowanie rewitalizacji dworku w Dusocinie, wstrzymanie prac nastąpiło w 2020 r. Powód?

- Ze względu na problem z wykonawcą, który zszedł z placu budowy zawłaszczając mienie. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, a następnie trafiła do sądu. Mamy w tej sprawie nieprawomocny wyrok, ale możemy kontynuować prace inwestycyjne - zapewnia Beata Krzemińska.

Przerwa w robotach budowlanych została wykorzystana na:

  • zinwentaryzowanie zrealizowanych prac,
  • dopracowanie dokumentacji dla tej inwestycji
  • oraz przygotowanie nowej specyfikacji przetargu.

- Po weryfikacji otrzymanych ofert okazało się, że najkorzystniejsza z nich obarczona jest wadą uniemożliwiającą podpisanie umowy, a kolejna znacząco przewyższa kwotę, jaką zaplanowano na prace budowlane w budżecie projektu. Nie tracąc czasu po terminie przewidzianym na ewentualne odwołania, ogłoszono przetarg ponownie - informuje rzeczniczka prasowa marszałka.

Gospodarzem postępowania przetargowego jest Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w skład którego wchodzi Park Krajobrazowy Góry Łosiowe, gdzie leży dworek Rydygiera w Dusocinie. Przetarg dotyczy wykonania robót budowlanych polegających na modernizacji zagrody wiejskiej w Dusocinie na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej.

Wyposażenie już zakontraktowano

W czasie przerwy w pracach budowlanych, prowadzono inne działania związane z utworzeniem ośrodka.

- Zakontraktowany został zakup sprzętu multimedialnego do prowadzenia działań dydaktyczno-promocyjnych (laptopy, projektory, ekrany przenośne), narzędzia do prowadzenia bieżących konserwacji infrastruktury związanej z prowadzeniem czynnej ochrony - wylicza Beata Krzemińska. I dodaje: - Udało się również zakupić łódź ułatwiającą prowadzenie monitoringu. Specjalna konstrukcja łodzi (jej niewielkie zanurzenie) pozwoli objąć monitoringiem nie tylko obszar Wisły, ale również obszary starorzeczy i niewielkich zbiorników wodnych, które przy ogromnej presji inwestycyjnej, są coraz częściej degradowane.

Ozdobą posesji w Dusocinie będzie sad

Przypomnijmy. Modernizowany jest dworek w Dusocinie, w którym urodził się Ludwik Rydygier.

- W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci jednego z ojców współczesnej chirurgii, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat - mówi Daniel Siewert, p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Na dziewięciohektarowym terenie wokół obiektu powstanie nie tylko sad owocowy, ale także zagrody dla owiec i bydła.

W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych - jabłoni, grusz, śliw i wiśni, popularnych na Pomorzu przed stu laty.

Częścią projektu jest także czynna ochrona występującego na tym terenie kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem, oraz salwinii pływającej - paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach wojewódzkiego RPO.

Zdjęcia z postępów odbudowy domu Ludwika Rydygiera zobacz w naszej galerii.

Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygier...

Promocja książki o Ludwiku Rydygierze

W czwartek, o g. 17 w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Legionów 28 w Grudziądzu rozpocznie się spotkanie promujące książkę o Ludwiku Rydygierze autorstwa Elżbiety Miłkowskiej, która przez wiele lat była dyrektorką szkoły w Dusocinie i aktywnie działa na rzecz upamiętnienia wybitnego chirurga. Wstęp wolny.

Ludwik Rydygier, kim był?

W notatce Urzędu Marszałkowskiego czytamy: To jeden z najwybitniejszych polskich medyków, profesor doktor medycyny i generał brygady Wojska Polskiego, urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na najnowocześniejszą wówczas na ziemiach polskich klinikę. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji, w tym dwóch pionierskich w skali światowej – zabiegu usunięcia odźwiernika z powodu raka żołądka i resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. Opracowane przez niego techniki operacyjne stosowane są do dziś. Rok 2020 był w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Ludwika Rydygiera.

Zdjęcia z postępów odbudowy domu Ludwika Rydygiera zobacz w naszej galerii.

Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygier...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto