Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice Grudziądza. To są pierwsze osoby, które otrzymały tytuły "Zasłużony dla powiatu grudziądzkiego". Zobacz zdjęcia

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Zasłużeni dla powiatu wraz z gospodarzami powiatu grudziądzkiego oraz poszczególnych gmin. Kto i za co otrzymał tytuł czytaj w podpisach pod kolejnymi zdjęciami >>>>>
Zasłużeni dla powiatu wraz z gospodarzami powiatu grudziądzkiego oraz poszczególnych gmin. Kto i za co otrzymał tytuł czytaj w podpisach pod kolejnymi zdjęciami >>>>>Daniel Dreyer
13 osób oraz dwie organizacje - to pierwsi uhonorowani tytułami „Zasłużony dla powiatu grudziądzkiego”. Symbolizujące je medale wręczono podczas uroczystości w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu.

Tytuły "Zasłużony dla powiatu grudziądzkiego"....

... - po raz pierwszy w historii tego samorządu - wręczono podczas uroczystości, która odbyła się w środę.

- Chcemy w ten sposób uhonorować osoby i organizacje za szczególne zasługi dla powiatu, w szczególności za działalność na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego - mówił Adam Olejnik, starosta powiatu grudziądzkiego.
- Wszystkie wyróżnione osoby są dla mieszkańców powiatu grudziądzkiego źródłem inspiracji i przykładem do naśladowania.

- Nominującymi byli wójtowie i burmistrzowie, grupa radnych, zarząd powiatu oraz stowarzyszenia. Wpłynęło 15 wniosków, wszystkie zostały pozytywnie zaopiniowane - mówiła Marzena Dembek, przewodnicząca rady powiatu.

Wyróżnieni tytułami "Zasłużony dla powiatu grudziądzkiego" to:

  • Śp. Leszek Sułek, z gminy Świecie nad Osą, poseł w latach 2001-2005, wieloletni prezes Rolniczej Produkcyjnej Spółdzielni „Przełom” w Linowie. Tytuł odebrał syn Zbigniew.
  • Danuta Kołodziejska, prezes Związku Sybiraków, która upamiętniając losy zesłańców prowadzi m.in. „żywe lekcje historii” w szkołach.
  • Elżbieta Wiśniewska, była dyrektor szkoły w Świeciu nad Osą, w latach 1982-1990 przewodnicząca rady gminy, współtwórczyni zespołu wokalnego seniorek Józefinki.
  • Patrycja Piłat, dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim, propagatorka historii, przewodnik turystyczny, inicjatorka wydarzeń kulturalno-historycznych.
  • Mieczysław Tężycki, wieloletni szef Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Około 20 tys. osób pomógł w ubieganiu się o odszkodowania z fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
  • Stanisław Becker, od 1949 roku członek OSP w Szynychu od 1949 r. i oddał wielkie zasługi dla rozwoju tej jednostki. Działał we władzach OSP wszystkich szczebli.
  • Stefan Falkowski, od 1964 r. jest czynnym członkiem OSP. W latach 2006-2010 radny i członek zarządu powiatu. Przedsiębiorca (niestety, nie dotarł na uroczystość).
  • Józef Hinz od 1952 r. działał w OSP Łasin, a później powiatowego związku OSP. Ma nieposzlakowaną opinię wśród miejscowego społeczeństwa, autorytet i poważanie środowiska strażackiego.
  • Andrzej Janke doświadczony i wszechstronny działacz na rzecz pomocy społecznej mieszkańcom. Prezes stowarzyszenia „Promyk” organizuje festyny integracyjne dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.
  • Mieczysław Łata, wieloletni działacz społeczny propagujący historię. Współzałożyciel bractw rycerskich.
  • Henryk Pasik, autor tekstów i zdjęć do szeregu publikacji promujących powiat grudziądzki. Przewodnik turystyczny PTTK.
  • Wojciech Soborski całe dorosłe życie poświęcił pracy na rzecz rozwoju rolnictwa w powiecie grudziądzkim, jako pracownik PGR-ów i szef spółki AgroPlon. Miłośnik koni, organizator i uczestnik zawodów w powożeniu.
  • Kazimierz Tamiłowski, jako zawodnik, trener i organizator oddał wielkie zasługi na rzecz rozwoju sportu w powiecie grudziądzkim.
  • Fundacja „Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych” z Łasina, która od maja 1991 r. działa na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem z powiatu. Głównym polem działania są WTZ oraz Spółdzielnia Socjalna Perspektywa. Tytuł odebrała Katarzyna Pyszora, prezes fundacji.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, które kultywuje i przekazuje tradycje i zwyczaje dawnej wsi. Często reprezentuje powiat grudziądzki. Tytuł odebrała delegacja pań.

- To wyróżnienie to jest wielki zaszczyt dla mnie i naszego związku sybiraków - mówiła Danuta Kołodziejska.

- To dla mnie bardzo ważna chwila, uhonorowanie starań wielu lat życia - mówił 92-letni Mieczysław Tężycki.

- W imieniu nas wszystkich dziękuję mieszkańcom naszych miejscowości oraz władzom gminnym i powiatowym, bo dzięki nim mogliśmy realizować swoje marzenia zawodowe i społeczne - dziękowała Elżbieta Wiśniewska.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił chór Cantores Graudientes pod dyrekcją Michała Rejewskiego. Wystąpiła też Kinga Czarnuch z domu kultury w Łasinie. Całość poprowadzili uczniowie ZSP im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie: Marta Cichoracka i Michał Gronek.

Zdjęcia z uroczystości nadania tytułów "Zasłużony dla powiatu grudziądzkiego" zobacz w naszej galerii:

Zasłużeni dla powiatu wraz z gospodarzami powiatu grudziądzkiego oraz poszczególnych gmin. Kto i za co otrzymał tytuł czytaj w podpisach pod kolejnymi zdjęciami >>>>>

Okolice Grudziądza. To są pierwsze osoby, które otrzymały ty...

Polecemy także:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto