Olimpia przegrała z GKS-em Katowice i ma już niewielkie szanse na awans [wideo, zdjęcia]

Zawodnikom Olimpii nie udało się dwukrotnie powstrzymać Tomasza Foszmańczyka (przy piłce) i w efekcie przegrali z GKS Katowice Paweł Skraba
W 33. kolejce Nice I ligi Olimpia Grudziądz uległa na swoim boisku GKS Katowice 0:2. Ta porażka w praktyce wykluczyła biało-zielonych z walki o awans do Lotto Ekstraklasy, ale matematyczna szansa jeszcze się pozostała.

Olimpia Grudziądz 0:2 GKS Katowice
60' Tomasz Foszmańczyk (k)
88' Tomasz Foszmańczyk

Olimpia:: Wrąbel - Ciechanowski, Klemenz, Kasperkiewicz, Woźniak - Kurowski (61. Łukowski) - Kaczmarek (90. Waszczuk), Smoliński, Feruga, Banasiak (71. Warchoł) - Michalik.
GKS Katowice: Nowak - Frańczak, Kamiński, Prażnovsky, D. Abramowicz - Kalinkowski, Pielorz - Madrysz (87. Lebedyński), Foszmańczyk, Cerimagić (72. Prokić) - Goncerz (73. Jóźwiak).
Żółte kartki: Kasperkiewicz - Mandrysz, Kamiński.
Sędziował: Zbigniew Dobrynin (Łódź). Widzów:

Trener Jacek Paszulewicz postawił dokładnie na tych samych piłkarzy, którzy w poprzedniej kolejce pokonali Stomil Olsztyn.

Przewaga bez efektu

Od początku to było żywe i szybkie spotkanie. Grudziądzanie dążyli do tego, aby jak najszybciej otworzyć wynik meczu. Mieli przewagę, ale nie potrafili poważniej zagrozić bramce rywali. Brakowało dokładnego ostatniego podania albo celnych strzałów.

Z kolei goście starali się kontratakować i już w 10. minucie Tomasz Foszmańczyk był bliski pokonania Jakuba Wrąbla.

W 14. minucie bliscy szczęścia byli miejscowi. Po pomysłowo rozegranym rzucie wolnym strzelał Daniel Feruga, ale trafił w boczną siatkę. W 23. minucie w ciągu kilkunastu sekund trzy razy na bramkę Sebastiana Nowaka strzelali: Damian Michalik, Adam Banasiak i Marcin Woźniak, ale dwukrotnie bronił Nowak, a raz jeden z obrońców odbił piłkę nogą.

W ostatnim kwadransie tempo gry osłabło i biało-zieloni już tak nie dominowali, a poza tym katowiczanie zaczęli grać odważniej.

Gol z karnego

Mocnym uderzeniem mogła rozpocząć się druga połowa spotkania. Po świetnej akcji Ferugi z Marcinem Kaczmarkiem tylko desperacka interwencja stoperów przeszkodziła w oddaniu skutecznego strzału Michalikowi. Po chwili Michalik znowu znalazł się w dobrej sytuacji, ale przegrał pojedynek z obrońcą GKS.

Katowiczanie znowu grali tylko z kontry. Po jednej z nich ponownie groźnie uderzył Foszmańczyk, ale świetnie bronił Wrąbel. Po chwili bramkarz Olimpii był bezradny przy uderzeniu Foszmańczyka z karnego, podyktowanego za faul Damiana Ciechanowskiego na kapitanie GKS.

Strata gola wytrąciła z rytmu grudziądzan, którzy stracili koncept. Inicjatywę przejęli goście. Zwalniali grę, szanowali piłkę, kradli sekundy. Dopiero w ostatnim kwadransie grudziądzanie próbowali odzyskać kontrolę nad meczem. Jednak nie byli w stanie zagrozić bramce rywali. Na domiar złego w samej końcówce Foszmańczyk trafił po raz drugi, popisując się ładnym strzałem z dystansu.

Olimpia ma jeszcze matematyczną szansę, by zająć pozycję wicelidera premiowaną awansem, ale musiałoby paść wiele korzystnych dla niej wyników na innych boiskach, co jest praktycznie niemożliwe.