Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, że wątroba choruje? Te objawy mogą oznaczać marskość, wirusowe zapalenie, a nawet stłuszczenie wątroby! Na co zwrócić uwagę?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zaburzenia pracy wątroby początkowo przebiegają bezobjawowo. Po czym poznać, że wątroba choruje? Dowiedz się z kolejnych slajdów, na jakie dolegliwości zwrócić uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zaburzenia pracy wątroby początkowo przebiegają bezobjawowo. Po czym poznać, że wątroba choruje? Dowiedz się z kolejnych slajdów, na jakie dolegliwości zwrócić uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fot. Getty Images
Choroby wątroby często przebiegają bezobjawowo, a pierwsze symptomy można zaobserwować po wieloletnim i utajonym rozwoju. Często ból brzucha, biegunki oraz nudności nie wzbudzają niepokoju, ponieważ podobne są do objawów niestrawności. Marskość, stłuszczenie, a nawet WZW typu C mają zbliżone do siebie symptomy, dlatego czasem ciężko je od siebie odróżnić. Podpowiadamy, po czym poznać, że wątroba choruje.

Spis treści

Objawy chorej wątroby bywają niespecyficzne. Co powinno zaniepokoić?

Chora wątroba długo może nie dawać żadnych objawów, a pierwsze dolegliwości często pojawiają się już przy zaawansowanym stopniu jej uszkodzenia. Dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy tego narządu. W galerii przedstawiamy, po czym poznać, że wątroba choruje.

Masz te objawy? To może oznaczać chorą wątrobę!

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest ważnym narządem, a jednocześnie największym gruczołem w organizmie człowieka, który w ciągu doby wydziela ok. 1,5 litra żółci, substancji niezbędnej do prawidłowego trawienia tłuszczy. Wątroba pełni w organizmie jeszcze wiele ważnych funkcji, w tym: detoksykującą, metaboliczną, magazynującą i filtracyjną.

Zobacz także: Ten ból oznacza problem z wątrobą. Jeśli się pojawi, nie czekaj. Zregeneruj wątrobę w prosty sposób

Jaka jest rola wątroby w organizmie? Do jej głównych zadań należy:

  • neutralizacja toksyn,
  • metabolizm hormonów i leków,
  • przekształcanie węglowodanów w materiał zapasowy, w postaci glikogenu,
  • wytwarzanie białek osocza,
  • magazynowanie glikogenu, witamin i niektórych pierwiastków śladowych,
  • wspieranie układu odpornościowego.

Polecamy: Bezpłatne badania wątroby w 16 miastach Polski. W wątrobusie zbadasz wątrobę urządzeniem Fibroscan. Zobacz adresy i sprawdź, jak się zapisać

Chcąc jak najdłużej zachować sprawność wątroby, należy unikać żywności, która zawiera konserwanty, sztuczne barwniki lub toksyny, w tym również alkohol. Warto również wprowadzić do jadłospisu produkty i napary ziołowe, które będą wspierały pracę tego narządu, np.:

  • karczoch zwyczajny,
  • ostropest plamisty,
  • mniszek lekarski,
  • cykoria podróżnik,
  • lebiodka pospolita.
Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto