Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokojowy Patrol, czyli jak przeżyć Woodstock i przy okazji się czegoś nauczyć

Piotr Kalsztyn
arch. Marioli Żurek
Chcecie pojawić się na Przystanku Woodstock w charakterystycznych koszulkach z napisem Pokojowy Patrol? W tym roku na to szans nie macie, warto jednak już teraz pomyśleć, co trzeba zrobić, aby znaleźć się w Pokojowym Patrolu na Przystanku Woodstock 2016.

Zobacz również:

„Nie zaglądamy do ich przekonań, nie wypytujemy ich o politykę. Proponujemy im naszą filozofię opartą na zasadach przyjaźni i poczuciu, że nie jest się samemu, że można liczyć na kogoś obok i że należy samemu umieć komuś pomóc. Uczymy ich aktywności i pozytywnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości” - takimi słowami Pokojowy Patrol opisują jego twórcy na stronie internetowej.

Pokojowy Patrol to w największym skrócie grupa wolontariuszy, którzy działają podczas Przystanku Woodstock jako służby informacyjno-porządkowe.

W tegorocznym Pokojowym Patrolu spotkacie między innymi Mariolę Żurek z Kluczborka i Tomasza Korbasa z Poznania. Mariola w grupie Patrolowców będzie trzeci raz, Tomasz to natomiast prawdziwy wyjadacz, charakterystyczną koszulkę wkłada już od kilkunastu lat.

- Zawsze lubiłem wszelkiego rodzaju wolontariaty, zwłaszcza związane z pierwszą pomocą, a nie ma lepszego szkolenia w Polsce, niż to organizowane przez Fundację – mówi na Tomek. Mariola również rozpoczęła swoją przygodę z PP głównie ze względu na szkolenia. - Widziałam w internecie filmy ze szkoleń i stwierdziłam, że muszę spróbować. Po pierwszym szkoleniu trzeba pojechać na Przystanek Woodstock, gdy tego spróbowałam, to już nie potrafię odpuścić. Zresztą i tak co roku tam jeździłam – mówi nam dziewczyna z Pokojowego Patrolu.

Patrolowcy przyjeżdżają na Przystanek Woodstock już w poniedziałek i zostają tam do późnego niedzielnego wieczoru. Czym się wtedy zajmują? Najprościej powiedzieć, że wszystkim! Pilnują, aby wszystko działało tak, jak powinno, a uczestnicy Woodstocku stosowali się do regulaminu.

- Woodstockowicze traktują nas trochę jak policję. Gdy nas widzą, to chowają np. szklane butelki, których nie można wnosić na teren festiwalu. Wiedzą jednak, że jeśli cokolwiek się dzieje, to mogą na nas liczyć – mówi Mariola.

Pilnowanie baz w których mieszka Pokojowy Patrol, wprowadzanie wozów Straży Pożarnej pod scenę, usuwanie namiotów z dróg przeciwpożarowych, usuwanie niebezpiecznych przedmiotów z dróg przeciwpożarowych – to tylko niektóre zadania, których podejmują się członkowie Pokojowego Patrolu.

- Jadąc na Woodstock trzeba być przygotowanym na wszystko. Może być niemiłosierny upał w dzień, a mogą być bardzo zimne lub deszczowe noce. Najtrudniejsze są chyba nocne warty, kiedy zupełnie nic się nie dzieje, ale trzeba być uważnym – mówi Tomek. - Kiedyś mieliśmy problem, bo jeden Irlandczyk wskoczył do błota, które wpadło mu do oka. Na szczęście to są bardzo sporadyczne sytuacje – dodaje.

Ekipa Pokojowego Patrolu cały czas musi być w pogotowiu. Nawet jeśli mają „wolne” i idą na koncert, to nie wolno im ściągać koszulki i w razie potrzeby są zobowiązani do pomocy. - Brak snu chyba najbardziej doskwiera. Zdarza się, że trzeba kogoś zastąpić i jest się budzonym w środku nocy, ale ci wspaniali ludzie, którzy są w Pokojowym Patrolu rekompensują wszystkie te niedogodności – podsumowuje Mariola Żurek.

Jak zostać członkiem Pokojowego Patrolu?

1. Musisz być pełnoletni. Podczas najbliższego Przystanku Woodstock musisz mieć ukończone 18 lat.
2. Zarejestruj się przez internet za pośrednictwem strony patrol.wosp.org.pl
3. Następnie powinieneś się zalogować i z zakładki „do pobrania” wydrukuj odpowiednie dokumenty. Gdy je wypełnisz, masz 30 dni na wysłanie ich do Fundacji (pocztą tradycyjną).
4. Gdy Fundacja otrzyma dokumenty, otrzymasz od niej e-mail z terminami szkoleń.
5. Gdy wybierzesz termin, przyjeżdżasz na szkolenie do Szadowa-Młyn. Szkolenie z reguły trwa przez piątek, sobotę i niedzielę. Trzeba tam dojechać na własny koszt, Fundacja zapewnia natomiast nocleg i wyżywienie. Koszt szkolenia to około 650 złotych i pokrywa go Fundacja WOŚP. Warunkiem uczestnictwa jest przekazanie darowizny na konto Fundacji, zwyczajowo w wysokości 100 zł. Darowizna jest przeznaczana na organizację kolejnych szkoleń.
6. Jeśli ukończysz szkolenie i pomyślnie zdasz egzamin, to trafiasz do Pokojowego Patrolu!

Czego nauczycie się na szkoleniu I stopnia?

- kurs udzielania pierwszej pomocy wg wytycznych American Heart Association,
- zajęcia integracyjne i survivalowe,
- zajęcia z kreowania postaw lidera,
- kurs pracownika służb informacyjnych na imprezach masowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto