Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Festiwal OFF Cinema 2019. 23. edycja międzynarodowej imprezy coraz bliżej. Kto zdobędzie Złoty Zamek?

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Organizatorzy z dumą podkreślają, że w tym roku padł nowy festiwalowy rekord – do konkursu zgłoszono aż 2512 filmów dokumentalnych (1700 krótkich oraz 812 długich metraży) ze 112 krajów. Spośród nich komisja wybrała 30 najlepszych, które powalczą o festiwalowe nagrody, które z roku na rok cieszą się coraz większym prestiżem: Złoty Zamek (15 tys. zł), Srebrny Zamek (10 tys. zł) i Brązowy Zamek (5 tys. zł). W szranki staną choćby takie tytuły jak „Building of the Braves” (na zdjęciu) w reżyserii Bojiny Panayotovy, „Beeman” Frances Elliott i Samanthy Marlowe czy „Dziwor” Pawła Dyllusa.
Organizatorzy z dumą podkreślają, że w tym roku padł nowy festiwalowy rekord – do konkursu zgłoszono aż 2512 filmów dokumentalnych (1700 krótkich oraz 812 długich metraży) ze 112 krajów. Spośród nich komisja wybrała 30 najlepszych, które powalczą o festiwalowe nagrody, które z roku na rok cieszą się coraz większym prestiżem: Złoty Zamek (15 tys. zł), Srebrny Zamek (10 tys. zł) i Brązowy Zamek (5 tys. zł). W szranki staną choćby takie tytuły jak „Building of the Braves” (na zdjęciu) w reżyserii Bojiny Panayotovy, „Beeman” Frances Elliott i Samanthy Marlowe czy „Dziwor” Pawła Dyllusa. materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema zbliża się wielkimi krokami. Kto tym razem zdobędzie Złoty Zamek. Wzorem poprzednich edycji, w programie znalazły się seanse filmów dokumentalnych z całego świata, pokazy specjalne, spotkania z filmowcami, wystawy, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. Nic dziwnego, że festiwal od wielu lat uznawany jest za jedną z najważniejszych polskich imprez o tematyce filmowej.

Organizatorzy z dumą podkreślają, że w tym roku padł nowy festiwalowy rekord – do konkursu zgłoszono aż 2512 filmów dokumentalnych (1700 krótkich oraz 812 długich metraży) ze 112 krajów. Spośród nich komisja wybrała 30 najlepszych, które powalczą o festiwalowe nagrody, które z roku na rok cieszą się coraz większym prestiżem: Złoty Zamek (15 tys. zł), Srebrny Zamek (10 tys. zł) i Brązowy Zamek (5 tys. zł). W szranki staną choćby takie tytuły jak „Building of the Braves” w reżyserii Bojiny Panayotovy, „Beeman” Frances Elliott i Samanthy Marlowe czy „Dziwor” Pawła Dyllusa.

Warto dodać, że tym razem w kategorii filmów krótkometrażowych nagrody przyzna jury tworzone przez słynnego reżysera-dokumentalistę Mariana Marzyńskiego (w roli przewodniczącego), Emilię Mazik – dyrektorkę Short Waves Festival i reżyserkę Martę Prus, zaś w kategorii filmów długometrażowych dokumentalista Wojciech Staroń (jako przewodniczący), reżyser Francesco Clerici i Katarzyna Mąka-Malatyńska – profesor PWSFTviT w Łodzi. Warto pamiętać, że jurorzy będą również gośćmi festiwalowych spotkań.

W tym roku Platynowy Zamek za całokształt twórczości otrzyma Marian Marzyński. – To jedyny w historii kina dokumentalnego filmowiec, który opisał w swych autobiograficznych esejach-filmach losy polskiego i żydowskiego imigranta. W ramach festiwalu planowane są trzy bloki filmów Marzyńskiego i spotkania z reżyserem – podkreślają przedstawiciele festiwalu.

To jednak dopiero początek atrakcji na OFF Cinema, które w ramach inauguracji zaprasza na przedpremierowy filmu pt. „Kraina miodu” w reżyserii Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa. Ich dzieło zwyciężyło na tegorocznym festiwalu Sundance. Bardzo ciekawie zapowiada się również sekcja „Dokumenty górskie”, w ramach których obejrzymy m.in. „Stroiciela Himalajów” (reż. Michal Sulima) i „Ostatnią górę” (reż. Dariusz Załuski).

W ramach cyklu „Dźwięki dokumentu” odbędą się seanse takich filmów jak „Miles Davis: Ikona jazzu” Stanleya Nelsona czy „PJ Harvey. A dog called money” Seamusa Murphy’ego, a podczas sekcji „The best of 16. Millennium Docs Against Gravity” prezentowane będą najlepsze filmy z tegorocznej edycji tego cenionego festiwalu. Nie można zapominać również o innych sekcjach: „Filmy o filmach”, podczas którego zobaczymy m.in. „Portrety: Dolan, Lynch, Von Trier” (reż. Pierre-henri Gibert) czy „Architekturze dokumentu” z inspirującymi filmami choćby o Bauhausie i Le Corbusierze.

Wisienką na torcie tegorocznej edycji festiwalu są spotkania literackie. Dorota Brauntsch opowie o swojej książce „Domy bezdomne”, Anna Sobolewska o „Mistyce i mistyfikacjach”, Piotr Czerkawski o książce „Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u”, z kolei Tadeusz Sobolewski o swoich „Dziennikach”.

  • 23. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema
  • Od 15 do 20 października
  • Centrum Kultury Zamek (ul. Święty Marcin 80/82)
  • Ceny biletów na pojedyncze wydarzenia: od 2 zł do 15 zł
  • Więcej informacji o programie festiwalu znajduje się na stronie: offcinema.ckzamek.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto