Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Grudziądza zapewnia, że strajkujący nauczyciele nie stracą na uposażeniu. Prawo:"Nie można zapłacić za niewykonaną pracę"

(PA)
W Grudziądzu za strajkiem opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli
W Grudziądzu za strajkiem opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli Karol Makurat
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza zapewnia, że „uposażenie nie zostanie pomniejszone o stawki za dni, w których nauczyciele będą protestować” - czytamy na oficjalnym profilu Facebook-a prezydenta Grudziądza. Kodeks Pracy, Ustawa o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych oraz kurator oświaty z Bydgoszczy informują, że za wypłacenie wynagrodzeń strajkującym grozi zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski wspiera nauczycieli w ich postulatach i działaniach. - "Jako prezydent stoję przed dużym wyzwaniem zapewnienia w czasie strajku bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, niemniej jednak przesyłam wyrazy mojego zrozumienia przedstawionych postulatów płacowych jak i poszanowania zawodu - na Facebook-u pisze Maciej Glamowski, prezydent.

PISALIŚMY O STRAJKU: Za strajkiem w Grudziądzu opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli! Jakie mają argumenty? Ile zarabiają?

Włodarz jednocześnie zapewnia, że „uposażenie nie zostanie pomniejszone o stawki za dni, w których nauczyciele będą protestować” - czytamy na oficjalnym profilu Facebook-a prezydenta Grudziądza. Maciej Glamowski, co warto zaznaczyć, nie wspomina w jakiej formie prawnej zamierza zabezpieczyć i wypłacić pieniądze za dni strajku tym, którzy do niego przystąpią.

Takiego działania absolutnie nie planuje Andrzej Rodziewicz, wójt gm. Grudziądz. - Prawo nie zezwala na zapłacenie za niewykonaną pracę - jednoznacznie odpowiada wójt Rodziewicz. I powołuje się m.in. na zapisy Kodeksu Pracy i Ustawy o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych oraz stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

CZYTAJ TEŻ
: Powiat grudziądzki. Gdzie nauczyciele nie będą strajkować? Sprawdziliśmy

Art. 80 ust. 2 przytoczonej Ustawy mówi: „ W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia”.

Zbieżna ze stanowiskiem wójta gm. Grudziądz jest informacja Marka Gralika, kujawsko - pomorskiego kuratora oświaty opublikowana w liście do nauczycieli. Czytamy, m.in. (...) I sprawa, która, być może, nie ma dla Państwa dużego znaczenia, a o której wspominam tylko z potrzeby zachowania należytej staranności w przedstawieniu wszystkich potencjalnych skutków strajku. Za każdy 8-godzinny dzień strajku zostanie potrącone wynagrodzenie. W świetle art. 80. kodeksu pracy (wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną) i stanowiska regionalnych izb obrachunkowych, które mogą postawić jednostkom samorządu terytorialnego zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych nie są uprawnione deklaracje niektórych samorządów, że strajkującym wypłacone zostanie pełne wynagrodzenie".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto